BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Стручњаци за храну УН саветују људе да једу бубе и скакавце

Стручњаци за храну УН саветују људе да једу бубе и скакавце
16.05.2013. год.


Инсекти ће спасити човечанство од глади! До оваквог закључка је дошла организација УН за храну и пољопривреду – ФАО после свог истраживања. Стручњаци тврде да је будућност у храни од инсеката.

Проблем дефицита хране брине светску заједницу већ неколико деценија. Били су предложени свакојаки начини превазилажења овог проблема. Много скандала је у своје време изазвала дискусија о употреби генетски модификованих организама у пољопривреди, којима ништа не могу ни болести, ни штеточине. А, сада се појавила нова тенденција – експерти ФАО су дошли до закључка да су инсекти велики и још неосвојени извор протеина. Осим тога, према мишљењу страних стручњака, узгој инсеката у будућности би могао постати и грана пољопривреде. Без обзира на то, што ове изјаве звуче као фантастика, ово може постати и реалност, тврди директор Института уа исхрану РАН академик Виктор Тутелјан:

- Ми увек треба да тражимо нове технологије и нове изворе хранљивих материја. Ово није само проблем земаља у развоју, него и целог човечанства. Једна од могућности за решавање овог проблема је и коришћење инсекта у људској исхрани. Тамо су исти ти протеини, исте аминокиселине, масти и угљени хидрати. Нама је важно да их добијамо у потребној количини. А одакле – човеку, као биолошкој врсти, то није важно. Ми пре 30-ак година нисмо јели плодове мора, а сада их једемо са задовољством.

Идеја о инсектима у људској исхрани није нова, међутим, јела од буба и скакаваца се спремају првенствено у југо-источној Азији. Виктор Тутелјан не искључује могућност да производи од бубица, до душе врло прерађених, могу ући у људску исхрану и у другим крајевима света:

- Зашто су инсекти важни као извор хранљивих материја? Они се брзо размножавају, а савремене технологије омогућују да се они брзо претворе у безукусну масу која садржи протеине и угљене хидрате. Та маса се може користити као додатак неким јелима или уз додатак ароме може да имитира месо и рибу.

Истовремено, неки стручњаци сматрају да би већ данас требало почети са масовним узгојем неких врста инсеката, али са нешто другачијим циљевима. Допунско узгајање је потребно и обичним пчелама, рекао је биолог Андреј Шипилов:

- Постоји теорија, да ако пчеле нестану са лица Земље човечанству остају буквално 3-4 године постојања. Наступиће глобални пропаст летине на Земљи. Сада се број пчела стрмоглаво смањује, највероватније, због мобилне везе и зрачења. Они налазе пут до кошнице по магнетним половима Земље. А, ако не стигну у своју кућу, гину.

Многи инсекти садрже велику количину протеина и корисних масноћа, а, такође, су богати и залихама калцијума, железа и цинка, тврде стручњаци ФАО. Према њиховом прорачуну, говедина у просеку садржи 6 мг железа у 100 г, а скакавац садржи од 8-20 мг, у зависности од врсте. Овакав однос, свакако, није у корист намирница од меса на које је човек навикао. Остаје само нада да их са тржишта неће истиснути ћуфте од скакаваца и пељмени од бубашваба.

Григориј Миљенин,



  • Извор
  • Глас Русије, фото: © Flickr.com/Pipistrula/сс-by-nc-sa 3.0/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Систем вредности који доминира Западом је „донео хаос“, сматра мађарски премијер


Високи званичник те милитантне групе изјавио је да ће се она претворити у чисто политичку странку ако Палестинци добију своју државу

ЕУ мора да докаже да није вазал Сједињених Држава, изјавио је француски председник у уводном говору


Динамика бојног поља значајно се променила у корист Русије, рекли су званичници Беле куће


Руске трупе су, након успеха у Очеретину, успеле да развију свој успех још даље. Јуришне групе Оружаних снага Русије из састава 15. моторизоване бригаде и батаљона специјалних с


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА