BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Арктички савет именовао посматраче

Арктички савет именовао посматраче
16.05.2013. год.


Арктичке земље намеравају да сарађују по питањима спречавања изливања нафте на Арктику. Одговарајући споразум потписали су министри иностраних послова Арктичког савета у шведском граду Кируна. При томе састав организације био је значајно проширен. Кина, Индија, Италија, Јапан, Јужна Кореја и Сингапур су добили статус дражва-посматрача.

Арктички регион већ је постао део глобалне политике. Сваки пут када политичари говоре о том региону, нафтне комапније рачунају могући профит. Арктички епиконтинентални појас је велики регион нафте и гаса. Узимајући у обзир топљење ледова пут из Азије у Европу преко Северног Леденог океана испоставља се два пута краћи него преко Суцеског канала. Ипак осам арктичких земаља (Русија, САД, Канада, Данска, Исланд, Норвешка, Финска, Шведска) уверене су да освајање ресурса региона треба да буде безболно са тачке гледишта екологије. Усвојени документ за чланове Савета постао је правно обавезујући, истакао је шеф руске дипломатије Сергеј Лавров.

- Споразум о сарадњи у сфери спремности да се реагује на загађења мора нафтом у Арктику још једно је сведочанство високе одговорности арктичких држава за стање ствари у региону. На реду је припрема споразума о спречавању изливања нафте у мору.

Мали град Кируна иза северног поларника врло је карактеристично место за арктичку дискусију. Учеснике заседања дочекала је густа магла, која је створила одређене тешкоће за пилоте приликом слетања. А у околини града још увек је снег. Очигледно да представници арктичких земаља треба да навикну на сурове услове. Тако да је било планирано да се греју жарким дискусијама.


Радна вечера учесника која је протекла уочи заседања трајала је више од три сата. Усаглашавање документа о спречавању изливања нафте у Арктику није изазвало сумње. А по питању проширења Арктичког савета било је доста питања.

Од тренутка стварања 1996. године, Арктички савет живи по својим правилима. Стални чланови су осам арктичких држава. Ипак постоји много заинтересованих да се њима придруже. На статус посматрача у авету претендовало је укупно 14 држава и међународних организација. Према резултатима двоедневних преговора то право су добили Кина, Индија, Италија, Јапан, Јужна Кореја и Сингапур. Разматрање пријаве ЕУ Савет је за сада одложио. У последњим деценијама Арктик се веома изменио, истакао је руски министар.

- Интересовање за Арктик брзо расте. Поздрављамо посматраче који ће данас бити примљени у том статусу у наше редове у складу са критеријумима које смо усвојили у Нуку. Низ других пријава треба да буде размотрен на наредној седници Савета.

Русија је највећа арктичка држава. Москва је предложила да се усвоје правила понашања у Арктичком савету земаља и организација посматрача. Није планирано да они добију широк круг обавеза. Даљи кораци у развоју организације и читавог региона биће разматрани у наредне две године већ под председавањем Канаде.

Олга Денисова,


  • Извор
  • Глас Русије, фото: РИА Новости/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Fotografija i sam pojam 'fotografisati' dobili su neko drugačije, potpuno novo značenje. I dok su nekada dva ili tri filma, što je maksimalno oko sto fotografija, 'trajali' celo letovanje...


Posle veoma brzog razvoja LLM modela veštačke inteligencije (Large Language Model) u toku prošle godine, mnoge kompanije koje stoje iza ovoh softvera morale su da uvedu brojne promene.

Законодавци ће ове суботе гласати о закону о помоћи, тврди Мајк Џонсон


Запад не може да обара руске ракете, изјавио је највиши дипломата ЕУ

Ко смо ми? Завичајно удружење "Хаџи Продан" основало је неколико е



Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА