BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Русија и Кина - златни век партнерства

Русија и Кина - златни век партнерства
15.05.2013. год.


Свеобухватним стратешким партнерством назвао је савремене односе између Москве и Пекинга амбасадор Русије у Кини Андреј Денисов. У ексклузивном интервјуу за Глас Русије дипломата је испричао о перспективама сарадње између две земље. Разговор са Андрејом Денисовом одвијао се у дане посете поглавара РПЦ патријарха Кирила Кини.

Односи између Русије и Кине развијају се буквално у свим правцима, истакао је Андреј Денисов. Посебно се то тиче трговинских односа. Робна размена између две земље према резултатима прошле године изнела је скоро 88 милијарди долара – то је отприлике два пута више него пре пет година.

- Данас су код нас створени апсолутно повољни политички услови за развој економске сарадње. Између осталог у инвестиционој сфери, која захтева посебно поверење међу странама, у сфери реализације великих пројеката, у сфери сарадње у области високих, између осталог осетљивих технологија, што је везано са осигурањем безбедности наших држава. Све то постоји у нашим односима.

Ипак, подвукао је дипломата, Русија и Кина имају још чему да теже у сарадњи:

- Структура наших економских веза још је врло зависна од скокова међународне коњуктуре. На пример, чим се мало успори динамика економског напретка Кине, чак ова земља, друга по економији у свету, која има практично неограничену потражњу за ресурсима, у извесној мери успорава њихово привлачење споља из сасвим јасних разлога. Пошто то директно зависи од економске динамике. Изалаз из ове ситуације је један: увећање удела висоотехнолошке робе, увећање иновационог елемента у нашој економској размени.

Велику пажњу амбасадор поклања данас и хуманитарној компоненти међудржавног дијалога.

- Треба да богатимо хуманитарну, културну компоненту наше сарадње. Да обављамо омладинске размене, размене у сфери образовања. У Русији у последње време мало се сазнало за кинески филм. Захваљујћи светском тренду почела је да постаје популарна и кинеска ликовна уметност. Али све једно наша знања у тој области су прилично мала. Истовремено покушај да се заинтересује омладина за фолклор и етничку уметност такође је могућ. Али ипак то је за старије људе који у пуној мери могу да оцене управо ове жанрове.

Посету патријарха Кирила Кини Андреј Денисов је назвао догађајем од историјског значаја. Амбасадор је изразио уверење да ће она послужити јачању не само духовних, већ и међудржавних веза између народа Русије и Кине:

- Састанак са Председником Кине, прво страчунат на пола сата, трајао је два пута више. Мени као учеснику овог разговора упало је у очи то да су Си Ђинпинг и други чланови кинеске делегације са интересовањем слушали нашег патријарха.

Говорећи о проблемима кинеског православља, руски дипломата је изразио уверење да у је у савременој Кини направљено много повољних услова за његов препород.

- Сада није праведно говорити о гоњењу православља у Кини. Овде су се нажалост одразили историјски услови постојања ове гране хришћанства у Кини. Њени носиоци и у стара времена, крајем 19. века, били су Руски који су живели у Кини. Управо они су овде донели православље. Историјски у земљу је оно дошло са севера. И мада је Кинеска православна црква на овој основи почела да се развија и касније почела да се развија самостално, нестанак руске компоненте православља у извесној мери се одразио на судбину Кинеске православне цркве. Сада уз добронамеран однос власти Кине, високо поштовање устава земље и пуно поштовање законодавства у овој области, вероватно може нешто да се учини.

Руска амбасада у Пекингу и даље ће подржавати кинеске православце. Важно је да се све развија природно и уз пуно поштовање кинеских закона, закључио је амбасадор Русије Андреј Денисов.

Милена Фаустова,



  • Извор
  • Глас Русије, © Коллаж: «Голос России»/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

„Супарнички однос“ Вашингтона са Русијом спречио је потпуно обелодањивање онога што је знао, рекли су извори листу


Али упркос невиђеним војним мерама које су колективно предузеле западне земље, ништа им није пошло за руком! Јер тврда вера србског народа, његова непоколебљива верност Христу и Цркви, као...

Нападачима на Цроцус Цити Халл из Украјине су пребачене велике суме новца, саопштио је руски истражни комитет.


Неки руски посланици позвали су на поновно увођење смртне казне


Неслање делегације у САД била је „порука Хамасу“, изјавио је израелски премијер


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА