BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Вратите нам наше хероје

Вратите нам наше хероје
14.05.2013. год.


Јуче се у дневним новинама могла прочитати скромна вест, и то пре свега у рубрици која подсећа шта се тог датума догодило у прошлости, да је на тај дан пре 23 године преминуо Алија Сиротановић, најпознатији рудар у тадашњој Југославији, јунак социјалистичког рада и светски рекордер у ископавању угља.

Они који су мало старији, памте да је тај човек у бившој држави својевремено био познат и популаран у истој мери у којој су данас познати учесници ријалити емисија, с обзиром да су тадашњи медији давали велики значај и популарисали управо људе његовог профила. Скромни рудар који је на сопствену иницијативу покушао и успео да обори светски рекорд у копању угља, био је у то време идол и узор младих генерација, будући да се тада у јавности неговао култ рада, а држава је са своје стране и званично додељивала таквим људима статус хероја, а због тога је постојао и посебан орден под називом – Јунак социјалистичког рада.

Колики се значај придавао том одличју, говори податак да је у време постојања Југославије то био четврти орден по важности, а добијао се за изузетне заслуге у националној економији и култури. Орден јунака социјалистичког рада се уручивао од 1949. до 1987. године, а укупно га је добило 114 људи.

Наравно, поставља се питање – због чега је то важно и зашто то уопште помињемо? Дакле, ради се о томе да је у прошлости, за разлику од суморне садашњости, био високо развијен култ рада и стварања, а људи који су се истицали на том плану, били су награђивани од државе, па макар и само моралном наградом и друштвеним угледом и посебним статусом. То је, свидело се некоме или не, био један од важних фактора снажног развоја и релативне успешности ондашње привреде, а поготово у раном периоду, када су те вредности још увек искрено прихватале најшире народне масе. И зато, када се осврнемо из перспективе данашњице, коју карактеришу трагична економска ситуација, рекордна незапосленост и најмање плате у Европи, онда можемо да схватимо у којој мери данас у Србији недостају јавни примери савесног и пожртвованог рада за опште добро.

Другим речима, за економски опоравак савремене Србије, поред инвестиција, добрих идеја и капитала, очајнички су потребни и хероји рада који би били узор целом друштву.

То је схватио и руски председник Владимир Путин, када је почетком овог месеца, управо на 1. мај - међународни празник рада, поново почео додељивати орден рада, а његови овогодишњи носиоци су диригент, неурохирург, радник на стругу у фабрици, механичар у пољопривредном предузећу и возач рударских машина.

Како је тим поводом истакао Путин, критеријуми за додељивање тог ордена морају бити јасни и свима разумљиви, а награђен треба бити допринос развоју земље, односно конкретан резултат, а не само број година проведених на неком радном месту. Осим тога, он је додао да су у раду веома важни морални стимуланси, те да су у Русији данас свесни, какао је рекао, да је напредовање могуће само путем учвршћивања моралних вредности које уједињују нацију.

И напослетку, да се вратимо поново на рудара Алију Сиротановића, чија годишњица смрти је управо јуче са извесном дозом носталгије и благих симпатија поменута у дневним новинама широм Балкана. Наиме, очигледно је да и после више деценија, многи људи добро осећају да је, упркос тадашњем наивном веровању у поједине тешко остварљиве идеале, у то време ипак постојао здрав однос према раду и стваралаштву, а поготово оном у корист шире заједнице.

Стога, уколико у савременој Србији постоји истинска намера да се суштински поправи катастрофална економска ситуација, онда је између осталог неопходно мењати и друштвени однос према истакнутим радницима који су остварили запажене успехе. А председник Србије, с обзиром да је у последње време уручио велики број различитог ордења, можда би требало да размисли баш о поновном увођењу ордена рада и да на тај начин да свој морални допринос привредном опоравку. Јер ако то не учини, могло би се десити да нови србски хероји буду једино учесници телевизијских емисија у којима се популарише приземно понашање најгоре врсте, разне вулгарности и ништа друго осим испразне тренутне забаве.

Другим речима, не треба заборавити да је у време када је на новчаници био приказан насмејани радник, у држави тада постојала и снажна индустријска производња, а економија је била развијенија него у данашњој Србији, која не препознаје своје хероје. У овом случају – хероје рада.

Ратко Паић,



  • Извор
  • Глас Русије, фото: РИА Новости/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Председник Ебрахим Раиси упутио је оштро упозорење западном Јерусалиму


Министар спољних послова Дмитро Кулеба објаснио је да украјински конзолати више неће служити борбеним мушкарцима који бораве у иностранству

Естонски министар унутрашњих послова Лаури Лаанеметс је раније такође предложио да се Руска православна црква означи као терористичка организација


Руски министар одбране Сергеј Шојгу поделио је најновије процене кијевских жртава на бојном пољу

Снаге Москве су ослободиле још неколико насеља у Донбасу, рекао је Сергеј Шојгу


Наводи западног Јерусалима изазвали су егзодус западног новца из важне хуманитарне агенције


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА