BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Православни Пекинг поздравља патријарха Кирила

Православни Пекинг поздравља патријарха Кирила
14.05.2013. год.


Поглавар Руске цркве, налазећи се у шестодневној посети Кини, састао се са сународницима и представницима кинеског православља, који живе у Пекингу. Разговор патријарха Кирила са верницима протекао је на територији руске амбасаде, поред недавно обновљене цркве Успења Пресвете Богородице.

Звоњава звона, тадиционални за Русију хлеб и со, неколико стотина верника, дечији поздрави Христос Воскресе, Ваша Светости! Ову посету поглавара Руске цркве православни Пекинга ће запамтити задуго. Поглавара Московске патријаршије чекали су са нестрпљењем, зато прва у историји Кине патријаршијска литургија је била необична, топла и пријатна. То је посебан дан, изнела је своје утиске Рускиња Јуља, која живи у Кини више од пет година.

- То је велики догађај не само за историју односа Кине и Русије. Читава наша руска дијаспора у Пекингу је дошла на овај састанак са патријархом. То је око хиљаду Руса, који стално живе у Пекингу. Ми се често окупљамо викендом и за празнике, недавно смо заједно обележили Ускрс. Са другарицама смо отишле у кинески ресторан, понеле тамо колаче и фарбана јаја. На столу су била и кинеска и европска јела, а у средини руски колач и ускршња јаја.

Долазак патријарха у Кини су чекали не само одрасли, већ и деца. Хаченкова Огла има свега 10 година. Последње четири године живи у Кини. Девојчица иде у недељну школу у оквиру цркве при амбасади и са задовољством пева у дечијем црквеном хору.

- У цркву родитељи су почели да ме воде са 6 година. Овде са задовољством идем у недељну школу, пошто нас спаја све нас који овде живимо. Веома се радујем што је допутовао патријарх Кирил. Он ће исповедати се нас и опростити нам грехе. За све нас то је велика радост.

Амбасада Русије у Пекингу има необичну историју. највећна у свету по територији, она се налази тамо где се почетком 18. века налазила Руска духовна мисија. До средине 20. века тамо су увек биле православне цркве. Ипак у време културне револуције црквена богослужења су била забрањена, а култни објекти претворени у привредне објекте. 1996. године напорима православног свештенства и тадашњег руског амбасадора у Кини, пракса редовног богослужења била је обновљена. Литургије су почеле да се одржавају у чевеној Красној Фанзи. Тек 2009. године на теротироји се појавила права црква са крстом и звонима – храм Успења Пресвете Богородице. Овај мали сабор данас има огроман значај не само за руске грађане, већ и за албазинце – кинеске потомке руских козака које су довели у Кину и захваљујужи којима су тамо сазнали шта је то православље, подвукао је патријарх Кирил.

- Тада нико није сметао нашим прецима да се моле и исповедају нашег Господа и Спаситеља. Врло брзо албазински козаци су се поженили Кинескињама и затим је свака нова генерација ступала у брак са Кинезима и Кинескињама. Данас су албазинци деца кинеског народа, али у свом срцу они чувају православну веру. И ја са посебним осећањем поздрављам и захваљујем потомцима албазинских козака на томе што се данас они моле заједно са нама и што су успели да очувају православну веру.

У савременом Пекингу албазинаца је остало свега неколико десетина. Амбасада Русије једино је место у граду где они могу да посећују православну цркву. Кинеске православце овде познају и воле. На састанку са патријархом Кирилом албазинци су емоционално делили своје бриге поводом будућности кинеског православља. Ви сте наша последња нада, Ваша Светости, узвикнула је Кинескиња са православним именом Матрона.

- То што се данас налазимо овде, даје нам велике наде у препород вере наших отаца у Кини. Знам колико ви лично чините у том правцу и ми, потомци албазинаца, искрено смо вам на томе захвални. Мој највећи сан за који се молим сваког дана је да у мојој земљи, у Кини, коначно буду отворене православне цркве и да слободно можемо у њима да се молимо, да добијемо кинеске свештенике, свог поглавара Цркве и да живимо нормалним религиозним животом.

Састанак са православним верницима Пекинга завршио је посету поглавара РПЦ кинеској престоници. Даље на програму московског пастрија стоји посета Харбину и Шангају.

Милена Фаустова,



  • Извор
  • Глас Русије, фото: Милена Фаустова / «Голос России»/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Навршило се округло 25 година, од када је 14. априла 1999, у јеку НАТО агресије на Савезну Републику Југославију, у пријатељску посету Београду дошао председник Белорусије Александар Лукашенко. Након срдачног...


Француски председник „осцилира“ између ратних упозорења и позива на мир, наводи се у новинама

САД немају намеру да се директно сукобљавају са руским снагама у име Кијева, изјавио је високи званичник


Француски председник осудио је напад Техерана на Израел и позвао на јачање санкција

Председник је за погоршање ситуације окривио недостатак војне помоћи са Запада


Упркос огромној војној помоћи читавог Запада, већ је свима јасно да је победа Русије на украјинском фронту неминовна и да ће уследити ускоро. И управо је то и време...


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА