BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Духовна победа Русије у Руском дому у Београду

Духовна победа Русије у Руском дому у Београду
11.05.2013. год.


У Русији је обележан Дан Победе у Великом Отаџбинском рату. Акције поводом овог изузетног дана протекле су не само у нашој земљи, већ и ван њених граница. Између осталог у Србији. У Руском дому у Београду читаву недељу ће радити изложба фотографија под називом Света Русија, чији аутор је руски фотограф Валентина Ликоренко.

На снимцима је представљена историја обнове цркава и манастира на територији Рјусије 90-их година прошлог века до наших дана. Изложба је била организована не без учешћа србског писца и историчара Радмиле Војновић, која лично познаје аутора фотографија.

- Пре две године, 2011. године, за Светог Саву, ја сам држала предавање у Међународном фонду словенске писмености и културе управо о средњовековним везама србског и руског народа. И свуда око нас су били управо ти радови. Ја сам била поражена лепотом тих прелепих фотографија и написала сам у књигу утисака да би заиста било лепо да србска публика види те радове. Мени се ауторка јавила чим је прочитала мој запис. Договорили смо се да искористимо 90-годишњи јубилеј првог Руског заграничног сабора који смо обележавали 2011. године у новембру месецу. Тако да смо ми у ствари прву изложбу „Света Русија“, део те огромне колекције, показали за празник словенских учитеља, на Дан словенске писмености и културе 24. маја у галерији Дома Армије у Новом-Саду која је пре Другог Светског рата је такође била Руски Дом. Затим смо са овом изложбом обишли и друге наше градове.

На Интернету може да се нађе интервју са Валентином Ликоренко на једном од православних блогова, где она говори да се сан да буде фотограф појавио код ње још у шестом разреду, када јој је отац поклонио фотоапарат. Од тада је није напуштала жеља да забележи виђено на траку. И неколико година касније Валентина Ликоренко је стекла струку фотографа на Московском Државном институту културе.

Љубав према духовном свету усадила јој је у детињству побожна дадиља. Са њом су пред спавање читали Оче наш, мада је у совјетско време то било забрањено. Своју жељу да снима православне цркве аутор објашњава тиме што савременом човеку недостаје комуницирања са духовним, а цркве омогућавају да се заустави нагло протицање времена, да се дотакне прошлост која је непоновљива. Поглед на свет аутора врло је близак нашој саговорници Радмили Војновић.

Уметник је истовремено и подвижник који се пробија кроз врло неприступачне пределе, лоше путеве, и путује кроз свету Русију и открива такве бисере. Ту је та идеја вечности, ту је та веза Неба и Земље где се види заправо и цивилизација, и култура, све оно што је непролазно. Она је на неки начин летописац и води један фотолетопис свете Русије. Ауторка је путовала на иста та места после три-четири године и види сада како одмећу радови на храмовима и како се дижу златне куполе. Она види како се око тих порушених храмова поново окупљају верници који подижу те храмове. И тако се стварају парохије, и људи се постепено вежу за та места и обнављају не само светињу већ и своју душу. Овом изложбом желели бисмо да подсетимо на све те велике духовне и културне победе и то што света Русија из пепела после Другог Светског рата обновила упркос огромним губицима у тој многострадалној победи. Баш као што је и србски народ обнављао после свих својих пораза и увек је побеђивао јер Божја Правда побеђује.


После Руског дома изложба треба да буде приказана у краљевском Двору у Београду, у оквиру обележавања 400 година Дома Романових, затим у Нишу, где ће бити приређена поводом 1700 година од Миланског едикта.

После Руског дома изложба треба да буде приказана у краљевском Двору у Београду, у оквиру обележавања 400 година Дома Романових, затим у Нишу, где ће бити приређена поводом 1700 година од Миланског едикта.


  • Извор
  • Глас Русије, © Коллаж: «Голос России»/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

„Супарнички однос“ Вашингтона са Русијом спречио је потпуно обелодањивање онога што је знао, рекли су извори листу


Али упркос невиђеним војним мерама које су колективно предузеле западне земље, ништа им није пошло за руком! Јер тврда вера србског народа, његова непоколебљива верност Христу и Цркви, као...

Нападачима на Цроцус Цити Халл из Украјине су пребачене велике суме новца, саопштио је руски истражни комитет.


Неки руски посланици позвали су на поновно увођење смртне казне


Неслање делегације у САД била је „порука Хамасу“, изјавио је израелски премијер


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА