BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Ратовали су Југословени очајнички

Ратовали су Југословени очајнички
10.05.2013. год.


„Цев дуга, живот кратак" - тако у Великом отаџбинском рату говорило о артиљерцима. Јер, понекад су имали најтеже и најризичније задатке.

Наш данашњи саговорник је артиљерац, носилац ордена Александра Невског и Црвене заставе, ослободилац Прага, Беча, Будимпеште и Београда, руски потпуковник у пензији Петар Михин. Он се сеча тога како је зачудио југословенског генерала, ципелица за српску девојку Миланку и како је узгред ослободио град Трстеник.

- Ми смо преко пута тог града заузимали село. Водимо ми борбу, врло жестоку. Одједном ми се неко пришуња од позади. Видим – човек у цивилу. Одмах сам схватио да је то партизан. Он каже, друже капетане, ви сте овде старији артиљерац?

Кажем – да.

Помозите да узмемо град.

Какав град?

На другој обали.

А ко сте ви и колико вас је?

Ја сам командир одреда. Имам 25 људи.

А тамо је река тако снажна. Помислио сам – луд човек. Шта вам је, не треба армија да се пређе таква река!

Он ме вуче ка обали, каже, видите шта се тамо чини. Ја погледам: стоји градић, леп, пријатан, чист, а на обали топови и митраљези сасвим откривени, висе крпе, суше се на жбуњу. Ја сам се зачудио – а што се Немци не маскирају? Партизан каже – они нас то намерно плаше. Ми немамо артиљерију, а митраљезима не можемо да их узмемо.

Мене је изнервирао безбразлук противника, мислим, сад ћу да их наплашим. Прилази батерија, стављам топове у плетене шупе које стоје на обали... За две-три минуте немачки заклони су одлетели у ваздух – ево шта је то кад пуцаш директно са растојања од 250 метара! Читава обала у диму, гледам, у граду, на највишој згради диже се бела застава. То се они предају, каже партизан.

Нас четворица и његових 25 војника пошли смо у град. У сусрет нам иде противник. На средини моста се срећемо, ја им командујем – оружје на земљу. Затим кажем партизану – сад ви дејствујте сами, ја сам то узгред град заузео, смеје се Петар Михин.

Вратио сам се свом команданту пука, он ми каже: Ти си херој! Дивизија са појачањем неколико дана покушавала је да узме тај град, ништа није могло да се уради. А ви сте га узели тек тако!

Огромну помоћ совјетским војним јединицама пружали су југословенски партизани којих се Петар Михин сећа као одважних и самопрегорних бораца.

- Становништво нас је дочекивало веома радосно, свечано. Људи нису знали где нас да сместе, чиме да нахране. Пријатељство је било невиђено! Да се и не говори о локалним партизанима, заједно са којима смо напредовали. Кренуо сам са хаубичком батеријом у Сокобању, али чим сам ушао у село Николац, саопштено ми је да су Немци споредним путем упали у простор између Николца и Илина, одсекли ме од батерија са коњском вучом и да морам да организујем у Николцу ноћење за послугу 4 хаубице. А пешадије немам - она се одмакла далеко напред. Мислим се: у ноћно доба ћу разместити хаубице јер Немци могу да нас нападну. Повезао сам се са локалним мештаном и тај ми каже: - Даћу вам партизане.

Почела је киша, па је захладнело. Изађох напоље и видим: у две врсте постројено је око 50 босих партизана у дроњцима, ко има италијанску, ко француску пушку и сваки по 2 метка, али одважност, храброст и жеља да помогну су све то надмашивале. Показао сам им, где морају да заузму положаје. Партизани су се ушанчили, а ми смо се вратили у кућу. Мислим се: под кишом су, у блату... а они су тако лоше одевени, сигурно ће се разићи. Говорим човеку: - Хајдемо да погледамо - а сви партизани леже на својим местима и чекају на напад. То ме је тако обрадовало - какви су истрајни, одговорни људи!

„Такву лепотицу још нисам видео. Има 14 година, а већ је виша од мајке, таква витка, живахна, смешљива и учтива. А каква је љупка - црноока, са јамицама на мало избоченим округлим образима" - пише Петар Михин у својим мемоарима о девојци Миланки са којом се игром судбине срео у Југославији. Било је то тако.

- Ноћу су из Илина кренуле 2 моје батерије са коњском вучом, кад одједном, у трбухе коња буквално се упиру руда сељачких кола. Наши вичу руски: „Куд трапате?" - а они такође вичу, али немачки. Показало се да је то немачка батерија. Увек сам учио своје: у таквим неочекиваним сусретима са непријатељем испали што пре први хитац! Некад у никуд! Али треба да одјекне, онда ће противник помислити да је код нас све организовано и промишљено! Наши су отворили такву ватру у таму да су Немци бацили све и побегли. Ујутро се укрцавам у ауто, па се возим према својим батеријама. Приближавам се Илину и видим: тамо је све разлупано - аута, сељачка кола, леже напљачкане прње са немачких возила. Мој војник подиже кутију, а у њој су ципелице за шипарицу, модерне, лепе. Кажем му: - Узми, можда ћемо поклонити некоме. Дошли смо у Илино, свратили у исту кућицу, где смо дан пре тога ручали. Тамо су домаћин у годинама који ме је подсетио на мог оца, домаћица и њихова кћи, 14-годишња девојчица Миланка. Када сам дан пре одлазио од њих, опростио се са њима, домаћин ми је рекао: - Друже капетане, пошто се заврши рат, оженићемо вас Милинком, таква добра породица ће код вас бити. Изгледа, запазио је да ми се свидела ова девојчица - лепа, црноока. Дакле, уручили смо кутију овој девојчици. Како је само била усхићена, како је играла обукавши ове ципеле! Врло је дирљива била ова сцена, а затим смо се поново опростили и кренули у Крушевац...

И на крају још једна згода Петра Михина - како је он у Руми сломио охолост једног југословенског функционера...

- Дотрча ми посилни - двојица генерала дошли су на хаубичку батерију. Видим: наш и кицошки одевен југословенски генерал. Представио сам се. Наш генерал ми каже: - Друже капетане, југословенски генерал жели да види како раде послуге топова: добили су од нас око 40 хаубица, такви топови су код њих први пут. А тај генерал се охоло држи - прсте ми пружи при руковању и одмах их обрише марамицом, као да се гадио додира са пољским официром. И он охоло, преко преводиоца, каже: - Покажите, молим, како послуге раде. То ме је зачудило - јер, били смо у пријатељским односима са борцима ЈНА, али из разговора сазнао сам да он није генерал, већ политичар и да је далеко од ратних догађаја. Дајем команду: - На места! Пали! Одјекује 8 пуцњева. Мој генерал виче: - Шта то радиш? Фронт се за 20 километара одмакао! Своје гађаш! А ја још 16 пуцњева! И одмах је прасак - на висини од око 4 стотина метара од земље грунуше експлозије: јер, бризантна граната се распрскава у ваздуху. Онда су они све разумели и почели да се смешкају. А југословенски генерал, заборавивши да има преводиоца, прилази ми, пружа руку и каже: - Но, ваши момци одлично пуцају! Узвраћам му: - А ви добро руски говорите!

То је само једна, југословенска, страница ратног живота артиљерца, потпуковника у пензији Петра Михина. Пре тога је била страшна Курска битка, после Балкана ослобађање Мађарске и Чехословачке, а већ након капитулације Немачке Монголија и Кина. Петар Михин је учествовао у рату од првог до последњег дана. Сада има 90, али живахан је и пун енергије, пише чланке и мемоаре, води друштвени живот.

- Сећам се како су Американци бомбардовали Југославију. Ми смо се нервирали као да нас бомбардују, то је било увредљиво. Мени из Москве са сузама телефонира пријатељ, каже: Петја, твој мост код Трстеника Американци су срушили! А ја сам ишао њиме, сећам се како је звецкало оружје које су побацали Немци... Југославија је једина земља у Европи која је као и ми, пружала организовани, херојски отпор Немцима. Ратовали су Југословени очајнички. Врло ми је драго што могу да честитам народима бивше Југославије Дан победе који ће бити вечно у нашем сећању. Нека они живе срећно, мирно, у пријатељству, да увек будемо пријатељи!

Глас Русије и Восток од свега срца честитају нашем саговорнику празник Велике победе. Хвала вам, победниче!

Тимур Блохин,



  • Извор
  • Глас Русије, фото: «Вести.Ru»/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Кијеву је хитно потребан нови пакет помоћи САД или ће се вероватно сломити под притиском Русије, изјавио је Вилијам Бернс


Наводно је активирана противваздушна одбрана у неколико провинција Исламске Републике

Аргентина је поднела званичан захтев војном блоку предвођеном САД за статус „глобалног партнера“, изјавио је министар одбране Луис Петри


Данас је објављен писмени Коментар званичног представника руског министарства спољних послова Марије Захарове у вези са одобравањем у ПССЕ захтева Косова за чланство у Савету Европе. Коментар преносимо у...

Кијевске снаге се боре да обуздају Русе због кашњења стране помоћи и недостатка особља, наводи се у новинама


Неуспех Запада да обезбеди довољно оружја и новца једини је разлог зашто Украјина трпи неуспехе, тврди председник


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА