BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Већина муслимана у свету осуђује шахиде

Већина муслимана у свету осуђује шахиде
06.05.2013. год.


Без обзира на терористичку акцију у Бостону, антиисламска расположења нису обухватила САД. Што више, муслиманска дијаспора Америке испала је много умеренијих погледа од њихових истоверника у другим земљама.

То је закључак експерата утицајног америчког истраживачког центра Пју, једног од најауторитативнијих независних центара САД. Он је увек додељивао посебну пажњу истраживањима међуконфесионалних односа. Муслимани у САД-ама су мање склони да подржавају терористе-шахиде него муслимани у многим другим земљама. Према анкетирању, 81 одсто америчких муслимана је изјавио да за такве злочине нема оправдања. 7 одсто сматра да напади могу да буду оправдани заштитом ислама. Свега 1 одсто је рекао да у неким случајима терористичке акције могу да буду оправдане.

Већина муслимана одбија терористичке акцие шахида. Највећи број оних, ко је спреман да оправда акције терориста, налази се у Египту – 26 одсто, и у Авганистану – 39 одсто.

Од муслимана Русије 90 одсто сматра самоубилачке акције шахида недопустивим. Само 4 одсто може да их делимично оправда.

У свету се осећа промена расположења. Људи постају свесни да ислам и екстремизам нису међусобно повезани, - сматра један од познатих истарживача ислама, саветник Конгреса САД за конфесионалне проблеме арапског света, доктор Валид Фарез. Несрећа исламофобије, према његовом мишлењу, повезана је с тиме, што је основана на ирационалном страху од ислама, рекао је он у ексклузивном интервјуу Гласу Русије.

- Последња истраживања сведоче да све више Американаца постаје свесно да је ислам религија, муслиманска заједница САД се састоји од америчких грађана. Џихадисти, салафисти, фундаменталисти и други екстремисти су идеолошки и политички покрети. Управо они, ти покрети, сносе одговорност за тероризам, а не сама религија, ни они, који исрено исповедају ту религију.

У сваком случају, половина муслимана у већини земаља, где је спроведено анкетирање, тврди да их забрињавају религиозни екстремисти у сопственим земљама. Ту спадају две трећине, а можда чак више, муслимана Египта, Туниса, Ирака и Индонезије.

Блиски Исток и муслимански свет су се данас претворили у арену борбе за будућност света, - сматра доктор Фарез. Он је аутор популарне у апарском свету и САД-ама књиге Револуција која се приближава: Борба за слободу на Блиском Истоку.

- На Блиском Истоку се спроводи важна трка, награда у којој је будућност наше планете. С једне стране, у њој учествују џихадисти. Данас они имају неке успехе. Они марширају кроз читав регион. С друге стране, сведоци смо јаких сигнала од стране умерених муслиманских заједница у Бејруту, Техерану, Кабулу, Каиру, по читавом региону. То су знаци успона демократских снага умереног ислама. Резултат те трке ће одлучити о судбини наше планете.

Истраживање Муслимани света: религија, политика и друштво спроводило се у току скоро две године у 39 земаља, између осталих и у Русији. Реферат, који се састоји од 157 страна, основан је на више од 38 хиљада интервјуа с људима, који сврставају себе у муслимане.



  • Извор
  • Глас Русије, фото: SXC.hu/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ


Динамика бојног поља значајно се променила у корист Русије, рекли су званичници Беле куће

Руске трупе су, након успеха у Очеретину, успеле да развију свој успех још даље. Јуришне групе Оружаних снага Русије из састава 15. моторизоване бригаде и батаљона специјалних с


Америчка помоћ неће бити довољна да заустави руске снаге, изјавио је Дмитриј Кулеба

Заменик министра одбране Тимур Иванов је годинама под сумњом, наводе медији


Председник Ебрахим Раиси упутио је оштро упозорење западном Јерусалиму


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА