BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Да ли кинеске реке пресушују?

Да ли кинеске реке пресушују?
28.04.2013. год.


По најновијем извештају владе КНР број кинеских река се смањио за 28.000 за последњих 60 година.

Списак еколошких проблема КНР може бити допуњен проблемом недостатка водних ресурса. Први извештај Министарства водопривреде КНР за коришћење водних ресурса (
https://www.mwr.gov.cn/2013pcgb/merge1.pdf), констатује да број река у басену од преко 10 км2 у Поднебесној износи 22.909. Пре 60 година кинеске геодете су процењивале да таквих река има 50.000.

Објашњавајући двоструко смањење броја великих кинеских река брзим економским напредовањем земље руководилац истраживања Хуан Хе каже да је разлика у подацима такође повезана с нетачним проценама из протеклих година и променом климе. «Педесетих година ХХ века су се користиле непотпуне топографске карте и то је доводило до погрешне рачунице,» - изјавио је Хуан за време презентације извештаја крајем марта.

У прошлости су независна истраживања везана за водне ресурсе Кине већ наводила на забрињавајуће закључке. Тако се у извештају Организације за економску сарадњу и развој за 2006. годину (
https://www.oecd.org/tad/agricultural-policies/36774638.pdf) тврди да је потрошња воде у КНР од 1949. године порасла више него петоструко.

«Ово ново истраживање је показало да у неким регионима КНР, посебно у Северној Кини, реке пресушују и претварају се у сезонске,» - изјавио је Ма Цин, директор Института за друштвена и еколошка питања (Institute of Public & Environmental Affairs) у интервјуу за портал The Verge . По речима еколога, разлика између нових и старих података се може објаснити савременијим методама картографије. Међутим, закључке извештаја владе потврђују независна истраживања из протеклих година.

«Нагли пад нивоа воде у кинеским рекама је пре свега повезан с исушивањем земљишта и прекомерним узимањем воде за интензивну пољопривреду, сматра Јекатерина Фортигина, старији научни сарадник Института за Далеки исток РАН, стручњак за еколошку политику и еколошке проблеме КНР. – Воде у кинеским рекама заиста има мање. Тако је почетком 2000-их година река Хоангхо у доњем току пресушила на 180-200 дана.»

У Кини се 60% воде узима за привредне потребе, скоро три пута више него у Русији. У земљи се већ неколико деценија спроводи политика интензивне пољопривреде, а пиринчана поља треба да се налазе под водом све до бербе. Осим тога, у многим градовима нема централног водовода.

На ниво вода у рекама утичу велики пројекти премештања воде с југа земље на север и изградња великих хидроцентрала, на пример ХЦ Три кланца на реци Јангцекјанг.

Власти су свесне проблема и покушавају да се боре с њим. Тако у план 12. петолетке улази програм за заштиту водних ресурса. А пре неколико недеља премијер-министар земље Ли Кећенг је обећао више транспарентности у односу на еколошке проблеме КНР и предузимање мера за борбу с њима.

Наравно, случај сваке реке треба разматрати понаособ, али у целини је потребна радикална промена коришћења водних ресурса у Кини, - сматра Јекатерина Фортигина. – На пример, на неким пољима се уместо интезивног сејања пиринча могу сејати друге културе. Ипак, неке мере се већ предузимају. Тако на морској обали раде станице за десалинизацију воде, на пример, у Даљану. Кина је постала трећа земља по коришћењу таквих објеката у привреди после Израела и Јапана.

Оштра друштвена дискусија у вези с кинеским водним ресурсима почела је пре месец дана кад је у реци Хуанпу, притоци Јангцекјанг, која снабдева водом за пиће становништво Шангаја пронађено 16.000 полураспаднутих очишћених свиња. Узрок смрти свиња још увек није утврђен, али је по неким подацима у ткивима ухваћених животиња био пронађен свињски цирковирус.

Евгеније Загребнов,



  • Извор
  • Глас Русије, фото: SXC.hu/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Неки руски посланици позвали су на поновно увођење смртне казне


Неслање делегације у САД била је „порука Хамасу“, изјавио је израелски премијер

НИС добитник признања „Доброчинитељ“ за 15 година доприноса заједници


Реакција Вашингтона на напад у „Крокус сити холу“ показује његову пристрасност јер настоји да прикрије Кијев, тврди Марија Захарова

Према мишљењу младих НИС лидер у пословању на тржишту Србије


За разлику од Запада, Москва никада неће „укинути“ ниједну страну културу


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА