BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Роснефт ће освајати ресурсе Венецуеле

27.04.2013. год.


Власти Венецуеле су донеле одлуку о оснивању мешовитог предузећа од стране руске и венецуеланске компаније „Роснефт“ и PDVSA. Нова структура ће се бавити истраживањем, вађењем и продајом нафте и пратећег гаса у држави која је најбогатија угљоводоницима.

После смрти бившег председника Венецуеле Уга Чавеза скептици су доводили у сумњу перспективе руског бизниса у овој земљи. Тврдили су да ће се политички и економски приоритети после, по њиховом мишљењу неизбежног доласка опозиције на власт, радикално променити. Дакле, биће поново размотрени већ важећи и планирани уговори са земљама и компанијама које је Чавез убрајао у пријатеље и традиционалне партнере. Међутим, историја је решила другачије. Победу је на недавним изборима освојио Николас Мадуро, који се декларише као следбеник курса претходног лидера.

Како преносе медији, руководилац Роснефта Игор Сечин је разматрао перспективе сарадње с Венецуелом у области енергетике у марту кад је у саставу руске делегације посетио званичне манифестације везане за опроштај с Уго Чавезом. Тада је још постојала интрига везана за предстојеће изборе и ново политичко руководство земље. Међутим, у априлу су стављене тачке на „i“: Мадуро је освојио победу на изборима. Одлука о оснивању МП је одговор онима који су сумњали у развој руско-венецуеланских односа, сматра стручњак Михаил Бељат.

- Русија је с Венецеуелом још за време Уга Чавеза закључила пет веома великих уговора за учествовање у вађењу нафте у овој земљи. Они су крајње велики у погледу капитала. Ради се о 20 милијарди долара у једном случају, а у другом о 16 милијарди. Венецуела се сматра највећим поседником резерви нафте и гаса у свету. Престигла је чак и Саудовску Арабију. ОПЕК их процењује на 300 милијарди барела. Једина невоља је у томе што се ова нафта налази у тешко приступачним крајевима басене реке Ориноко. Осим тога, тешко се вади. За њену експлоатацију је потребна изградња фабрика. Тако да су неопходна велика и дугорочна улагања капитала.

Ипак, руске компаније су спремне да активно учествују у стварању инфраструктуре за вађење нафте и продају. У случају с Роснефтом и PDVSA руској страни ће припадати 40 процената мешовитог предузећа. Већ је планирано испитивање налазишта „Карабобо-2“ на којем ће се до 2019. године вадити 400 хиљада барела дневно. На реду је деоница „Карабобо-4“. Њихове укупне истражене количине црног злата се процењују на 40 милијарди барела.

У документима се наводи да је МП основано на рок од 25 година, али његова важност може бити продужена и касније. У случају повољне ситуације ово обећава велике дивиденде венецуеланским и руским нафташима, истакао је аналитичар компаније „КапиталЪ“ Виктор Марков.

- Уколико Роснефт успе да учврсти тамо своје позиције компанија може битно побољшати своје производне и финансијске показатеље. Међутим, рад у Венецуели доноси са собом и ризик пошто ће све зависити од наследности политичког система у земљи. Уколико се он сачува и касније, ризик ће бити минималан.

По оценама министра за нафту Венецуеле Рафаела Рамиреса, инвестиције у руско-венецуеланске пројекте везане за нафту и гас превисиће педесет милијарди долара. Износ, шта да се каже, није мали, чак и ако се има у виду дугорочност улагања капитала. Осим тога, постоји вероватноћа да с времена на време могу настајати проблеми с продајом. Индиректно о томе сведочи размена „љубазности“ између Каракаса и Вашингтона, који од Венецуеле захтева поновно бројање гласова на протеклим председничким изборима. И прети увођењем економских санкција. МСП Венецеуеле је у одговор спремно да примени симетричне мере. Узимајући у обзир то да је Венецеуела кључни испоручилац нафте у САД ова перспектива на први поглед изгледа забрињавајуће. Тим пре што се и у целини односи између ове две државе не могу назвати уравнотеженима. Ипак, неуспех у продаји, чак и у случају негативног сценарија, може бити компензован захваљујући другим тржиштима.

Иљја Харламов,



  • Извор
  • Глас Русије, фото: РИА Новости/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

„Супарнички однос“ Вашингтона са Русијом спречио је потпуно обелодањивање онога што је знао, рекли су извори листу


Али упркос невиђеним војним мерама које су колективно предузеле западне земље, ништа им није пошло за руком! Јер тврда вера србског народа, његова непоколебљива верност Христу и Цркви, као...

Нападачима на Цроцус Цити Халл из Украјине су пребачене велике суме новца, саопштио је руски истражни комитет.


Неки руски посланици позвали су на поновно увођење смртне казне


Неслање делегације у САД била је „порука Хамасу“, изјавио је израелски премијер


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА