BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Револуција гаса из шкриљаца није проблем за Русију

Револуција гаса из шкриљаца није проблем за Русију
26.04.2013. год.


Светски бум извлачења нафте и гаса из шкриљаца неће пољуљати позицију Русије на тржишту нафте и гаса. Она поседује савремене технологије експлоатације и богате ресурсе свих видова енергената.

Методи експлоатације нафте и гаса из шкриљаца први пут су били опробани још 1821. године у САД, у држави Њујорк. У традицијама континуитета управо у САД последњих година технологије експоатације гаа из шкриљаца у индустријским размерама нагло се развијају. После гаса, америчке петрохемијске компаније су се заинтересовале за налазишта нафте из шкриљаца. Све то се уклапа у стретегију енергетског самоснабдевања коју Америка врло доследно реализује. Истовремено у ЕУ, који тежи да диверзификује своју зависност од увоза енергената, појавиле су се наде у смањење испорука руског гаса. Између осталог на рачун јефтинијег, у перпективи, америчког гаса. А у даљој будућности могуће и америчке нафте из шкриљаца.

Између осталог перспективно рачунање на нафту и гас из шркиљаца нема смисла. На рачун сопствених налазишта из шкриљаца Русија може бар до 2020. године да подржава експлоатацију нафте на нивоу од 10 милиона барела дневно. О томе је ових дана у интервјуу британском Фајненшл Тајмсу говорио потпредседник руске нафтне компаније Лукојл Леонид Федун. Судећи по расположењима руских произвођача нафте, такве компаније каошто су Росњефт, Гаспром њефт и друге такође намеравају да учествују у разради домаћих налазишта из шкриљаца, углавном велиог Баженовског налазишта у Западном Сибиру.

Мада зато што још до недавно тема гаса из шркиљаца није била тако актуална, прецизни прорачуни ресурса нису вршени, прецизирао је за Глас Русије аналитичар инвестиционе компаније Сбербанк КИБ Валериј Нестеров:

- Зато оцене ресурса постоје у врло широком дијапазону. На пример, прогнозе ресурса Баженовског налазишта се колебају од три милијарде тона до преко сто милијарди тона нафте. Гаса из шркиљаца, судећи по геологији, треба да буде такође много, много билиони кубних метара. Али зато што до данас код нас има још много јефтиног, лако доступног традиционалног гаса, сувог метана, питање гаса из шкриљаца за нас није било актуално. На његово проучавање нас је подстакла ова револуција гаса из шкриљаца у Америци.

Истражене резерве традиционалног природног гаса у Русији износе више од трећине светских. А доказане, тачније експлоатисане резерве гаса уз текући ниво потрошње осигуравају земљу горивом у наредне 72 године. Ресурсе нафте из шкриљаца већ су оценили западни аналитичари. Тако експерти Bank of America Merill Lynch претпостављају да Баженовско налазиште може да да до пола милиона барела нафте дневно.

Упоредо са тим просто постојање богатих налазишта нафте и гаса из шкриљаца није довољно, за њихово извлачење потребне су посебне технологије. Тешкоћа је у томе што сваки посебни регион одликује сопствена геологија и методи експлатације гаса из шкриљаца морају да се бирају индивидуално. Тачније технологије које се примењују у САД могу да се испоставе неефикасне у Русији или Кини.

Члан експертског савета Комитета Државне думе РФ за енергетику, доктор техничких наука, професор Наталиај Андрејева је рекла за Глас Русије да је Русија већ почела врло успешно да одрађује сопствене технологије извлачења нафте из шкриљаца:

- Чак сам сама радила експертизу једне такве технологије, и она заиста показује врло добре резултате. То је прилично чиста технологија. У слој шкриљаца се пумпа ваздух и пара. Дешава се загревање стене до 350 степени, и унутар ње се дешава генерација угљоводоника. Тачније у буквалном смислу у слоју шркиљаца се формира нафта.

Налазишта нафте и гаса из шркиљаца нису ретка појава, много их је између осталог у Европи. Али због технологија експлатације и географских особенсоти нафта и гас из шркиљаца практично не могу да се ваде у густо насељеним регионима.

Руски експерти су уверени да практично сваки пројекат за експлоатацију нафте и гаса из шкриљаца у данашње време мора да балансира на ивици рентабилности. Ако постоји одличан, суви гас, који може лако да се доставља до потрошача цевоводом, нема потребе да се проналази алтерантива. Тако да ће Русија у перспективи наставити да снабдева своје европске партнере нафтом и гасом добијеним провереним, традиционалним начином.

Никита Сорокин,



  • Извор
  • Глас Русије, © Коллаж: «Голос России»/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Аргентина је поднела званичан захтев војном блоку предвођеном САД за статус „глобалног партнера“, изјавио је министар одбране Луис Петри


Данас је објављен писмени Коментар званичног представника руског министарства спољних послова Марије Захарове у вези са одобравањем у ПССЕ захтева Косова за чланство у Савету Европе. Коментар преносимо у...

Кијевске снаге се боре да обуздају Русе због кашњења стране помоћи и недостатка особља, наводи се у новинама


Неуспех Запада да обезбеди довољно оружја и новца једини је разлог зашто Украјина трпи неуспехе, тврди председник

Врховни командант НАТО снага за Европу и заповедник европске команде америчке војске Кристофер Каволи изјавио је да је НАТО донео одлуку да појача резервне снаге унутар мисије на Косову...


Fotografija i sam pojam 'fotografisati' dobili su neko drugačije, potpuno novo značenje. I dok su nekada dva ili tri filma, što je maksimalno oko sto fotografija, 'trajali' celo letovanje...


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА