BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Русија-НАТО: Ограничени прогрес

Русија-НАТО: Ограничени прогрес
24.04.2013. год.


Кибернетичка безбедност, хеликоптерски пакет, борба против тероризма, промета наркотика и пиратерије. Сва ова питања разматрана су на заседању Савета Русија-НАТО, одржаном у уторак у Бриселу.

Москва предлаже земљама НАТО-а сарадњу у сфери кибернетичке безбеднсоти. По речима шрфа руске дипломатије, таква кооперација, осим конкретног резултата, имаће и политичку „додатну вредност“ – у виду јачања поверења. Сергеј Лавров је истакао да је ову идеју одмах подржао државни секретар САД Џон Кери.

Али све су то за сада намере. А у центру пажње учесника Савета биле су, наравно, текуће ствари. На пример, ситуација око Сирије, која већ више од две године држи у напетости међународну заједницу. И у том питању означено је озбиљно зближавање ставова, подвукао је на завршној конфренцији за штампу руски министар.

- Главни резултат преговора које водимо – данас сам се састајао са државним сектретаром Керијем, са министром иностраних послоа Аустралије Бобом Каром – показују да последњих недеља озбиљно расте схватање реалних опасности које ћемо сви имати ако се настави статус-кво. Ако све напоре за покретање дијалога буде блокирала мањина међународне заједнице, као што је то био са изјавом с премности за преговоре лидера Националне коалиције сиријске опозиције Хатиба који је дао оставку. Одмах су га поправили да никаквих преговора неће бити. И донели одлуку да сада могу да се наоружавају борбени одреди опозиције. Расте разумевање да ако се настави ослањање на рат до победе, превладаће радикали.

Неке проблеме Русија и НАТО већ решавају практично. Између осталог, покренута је друга фаза такозваног „хеликоптерског пакета“ за Авганистан, изјавио је генерални секретар НАТО-а Андрес Фог Расмусен.

- Овај пакет ће омогућити ваздушним снагама алијансе да развијају могућности евакуације рањених. Одлука сведочи о томе да наша заједничка дејства могу у пракси да доприносе повећању безбедности у Авганистану. Мада оцене Русије и НАТО-а у погледу ситуације у Авганистану понекад се разилазе, наши основни циљеви се подударају – осигурати безбедност у земљи и региону.

Хеликоптерски пакет је комплексни програм сарадње Москве и Брисела. Његов циљ је снабдевање авганистанске армије хеликоптерима руске производње, њихово сервисирање, припрема пилота и техничара.

2010. године Русија и НАТО су се договорили о куповини 21 модернизованог руског авиона Ми-17 за Кабул. Москва је преузела на себе испоруке делова и ремонт ових авиона. Прошле године у Русији је почео да делује центар за припрему авганистанских техничара.

А о најболнијем питању – противракетној одбрани – стране за сада не могу да постигну договор. Москва ће разматрати предлоге САД о ПРО, узимајући у обзир планове Вашингтона за постављање система у Североисточној Азији, изјавио је Сергеј Лавров. Сарадња може да буде само равноправна. А за то су потребне правне гаранције да ПРО није усмерена против Русије.

Олга Денисова, Андреј Смирнов,



  • Извор
  • Глас Русије, © Коллаж: «Голос России»/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ


Покушаји успостављања таквих савеза су „штетни и контрапродуктивни“ за регионалну безбедност, изјавио је руски председник


САД и њихови савезници покушавају да принуде Пекинг због његових веза са Русијом, изјавио је портпарол Кремља Дмитриј Песков

Матуш Шутај Ешток назвао је осумњиченог „вуком самотњаком“ незадовољним политиком Братиславе


Владимир Путин је изјавио да сарадња између Пекинга и Москве не представља претњу за друге нације


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА