BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Алкохол - ствар укуса

Алкохол - ствар укуса
22.04.2013. год.


Група истраживача из Универзитета у америчкој држави Индијана објавила је да je главни узрок укључивања «центара задовољства» у људском мозгу приликом употребе алкохола укус пића, а не етилни шпиритус, који се у њему садржи. Током експеримента педесеторици мушкараца је било предложено неколико врста жестоких пића, која су они познавали. Приликом њихове употребе код добровољаца су пратили реаговање организма и лучење хормона. Сазнало се да већ осећај укуса у устима, например, пива – пре него што се алкохол нађе у крви - изазива лучење хормона задовољства, допамина.

Између осталог, у овом је случају пиво посебно лукаво пиће, многи га не сматрају за алкохол. Међутим, то је варка, од њега исто тако настаје зависност, као и од жестоких пића, - уверевају стручњаци.

Зато француска традиција да се за ручком попије чаша црног вина или немачка традиција да се у подне попије кригла пива не спадају у културу пијења, већ су очити знак алкохолизације друштва.

Научници сматрају да су најопаснија алкохолна пића такозвани лаки алкохол. Прво место заузимају коктели у лименкама, који имају, чинило би се, безазlени укус лимuнаде, што се код нас не асоцира с алкохолом. При томе једна лименка коктела од 9 одсто је једнака 1,1 деци вотке. Све то не би било тако страшно да није синтетичних додатака и појачавача укуса, који погоршавају апетит.

На другом месту се налази племићко пиће – шампањац. У зони ризика се оно нашло због мехурића угљендиоксида, захваљујући којима алкохол брзо доспева у крв. Једини начин да се човек не опије је добра меза.

Људи, који болују од дијабетиса, морају да забораве на ликере. Они повећавају ниво шећера у крви, те су способни да озбиљно повреде гуштерачу.

На питање како да се пије, а да се не напије, као и шта је препоручљиво од жестоких пића, што мање угрози здравље, одговара психијатар-нарколог, главни лекар Клинике психолошке адаптације Алексеј Магалиф.

- Култура употребе алкохола се састоји пре свега у томе, што човек цени гозбу, где је алкохол неки додатак кулинарске акције, где су главни разговор с другим човеком или другим људима, укусна јела и паузе у употреби алкохола, где се квалитени алкохол преслојава храном. Зато мамурлук при таквој употреби квалитетног алкохола настаје врло ретко и у доста слабом облику.

Многи су сигурно приметили да су у младим годинама могли да се веселе током читаве ноћи, при томе су нормално функционисали читав следећи дан, али се касније та лакоћа постепено губи. Ствар је у изради фермената, који су одговорни за цепање алкохола у крви. Отприлике после 23. године, када човек коначно престаје да расте, ћелије се обнављају сваке године све спорије. Израђује се мање фермената. Научници препоручују да се у то време одустане од јефтиних врста пива, вина и жесоких пића, који у већини случаја садрже много додатака. Свакако, не сме се заборавити ни на осећај мере.



  • Извор
  • Глас Русије, фото: © Flickr.com/gwenflickr/сс-by-sa 3.0/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Систем вредности који доминира Западом је „донео хаос“, сматра мађарски премијер


Високи званичник те милитантне групе изјавио је да ће се она претворити у чисто политичку странку ако Палестинци добију своју државу

ЕУ мора да докаже да није вазал Сједињених Држава, изјавио је француски председник у уводном говору


Динамика бојног поља значајно се променила у корист Русије, рекли су званичници Беле куће


Руске трупе су, након успеха у Очеретину, успеле да развију свој успех још даље. Јуришне групе Оружаних снага Русије из састава 15. моторизоване бригаде и батаљона специјалних с


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА