BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Руски научници проучавају очувани мозак мамута

Руски научници проучавају очувани мозак мамута
21.04.2013. год.


Палеонтолозима Русије пружила се јединствена прилика да испитају мозак мамута и да се изврши његово упоређење са мозгом азијског слона. До сада су мозак изумрлих сисара проучавали на основу моделирања пронађених можданих комора лобање. Међутим у Републици Јакутија откривена је млада женка мамута Јука са очуваним мозгом. Сада ће руски научници по први пут реконструисати структуру коре хемисфера мозга.

Проучавање мозга мамута на основу израђених модела – сада је већ у прошлости, кажу научници Научно-истраживачког института морфологије човека Руске академије медицинских наука у Москви. Научни тим, на челу са познатим руским палеонтологом Сергејем Савељевим недавно је добио изузетно вредну пошиљку из Јакутије – херметички упакован мозак мамута Јука. Научници су већ извршили скенирање крхког нервног ткива и прелазе на анализу његовог биохемијског састава. Касније ће бити направљен тродеминезионални модел мозга изумрле животиње.

На тај начин пружа се могућност упоређивања мозга мамута са мозгом азијског и афричког слона. Може се реконструисати еволуција можданих структура. Очекују се и нова открића у палеонтологији.

Остаци 9-годишњег мамута откривени су заједно са другим палеонтолошким налазима у Јакутији 2010-2011. године. Геолошка старост Јуке је око 40.000 година. Међутим мамут је донео палеонтолозима и другу сензацију.

Томографијом је било утврђено, да се унутар лобање налази очуван мозак. Биле су видљиве његове спољне структуре и зоне сиве и беле масе. Такав мамут са потпуно очуваним мозгом прво је откриће палеонтолога за протеклих 200 година проучавања овог праисторијског сисара.

Вађење мозга, а да се не би оштетио, није био једноставан захват. Меко ткиво, које се очувало замрзнутој земљи, лако је могло да се распадне. Научна екипа Сергеја Савељева и научници Јакутске академије наука фиксирали су мозак формалином преко рупе у лобањи. Затим је лобања пажљиво отворена. Вађење крхког ткива трајало је шест сати, а након ове комликоване трепанације извршена је херметизација.

Цео посао је трајао око месец дана. Сада ће научници темељито бележити све податке о мозгу Јуке и направити његов „картон“. О резултатима својих сензационалних истраживања обавестиће своје колеге палеонтологе.

Олга Соболевска,



  • Извор
  • Глас Русије/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ


Покушаји успостављања таквих савеза су „штетни и контрапродуктивни“ за регионалну безбедност, изјавио је руски председник


САД и њихови савезници покушавају да принуде Пекинг због његових веза са Русијом, изјавио је портпарол Кремља Дмитриј Песков

Матуш Шутај Ешток назвао је осумњиченог „вуком самотњаком“ незадовољним политиком Братиславе


Владимир Путин је изјавио да сарадња између Пекинга и Москве не представља претњу за друге нације


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА