BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Споразум из Брисела - Косовска полиција и правосуђе на северу

Споразум из Брисела - Косовска полиција и правосуђе на северу
20.04.2013. год.
Српске заједнице ће контролисати област економског развоја, образовања, здравства, пољопривреде и урбанизације


Споразум, који је објављен у петак увече на србском и албанском језику, састоји се од 15 ставки. Критичари тог документа, пре свега из редова Срба са Косова тврде да ће србска заједница сада бити приморана да поштује законе које намеће Приштина.

Документ потврђује формирање заједнице / Удружење србских заједница на Косову које ће контролисати област економског развоја, образовања, здравства и пољопривреде, урбанизације. Допунска овлаштења могу дати "централне власти".

У србском делу Косова, као и широм покрајине, полиција ће радити под називом "Косовска полиција". Полицијске снаге србског дела Косова треба да буде у потпуности интегрисане у јединствену службу Косова и србски припадници ће добијати плату од њега. Остали чланови србских органа безбедности ће бити понуђено место у косовским структурама.

На челу командног регионалног штаба полиције, који ће преузети контролу над четири српске заједнице (Северна Митровица, Звечан, Зубин Поток и Лепосавић), ће бити  Србин.

Правосудни органи севера Косова ће се интегрисати у Косово и деловаће у складу са законима Косова. У србском делу града Косовске Митровице ће бити успостављен Окружни суд, а који ће бити потчињен Приштини.

Посебном тачком споразума предвиђено је да се одрже избори у 2013, уз подршку ОЕБС-а за представнике србских општина. Поступак је описан у документу, а који ће се вршити "у складу са косовским законом и међународним стандардима."

Стране су се договориле да не блокирају процес европских интеграција једни другима. За спровођење споразума са ЕУ биће формиран заједнички комитет. Већ до 26. априла мора се развити План имплементације са одређеним временским оквирима.

Србија инсистирала на забрану уласка косовских војних снага да уђу на север Косова. Као што су београдски медији известили неименовани члан делегације Србије је саопштио да ће НАТО дати такве гаранције. У међувремену, у саопштењу Алијансе се о томе ништа не говори.

Уговор историјски или срамотан?

Оцене о споразуму се разликују. Према страним дипломатама и званичницима, споразум отвара пут до Београда и Приштине у ЕУ. Председник Европске комисије Жозе Мануел Барозо позвао је на почлетак примене споразума, а комесар ЕУ за проширење Штефан Филе назвао је споразум историјским тренутком, хвалећи премијера Србије и Таћија како су имали храбрости.

Честитке су такође упућене од стране САД, Немачке, Велике Британије, Италије, Француске, Шведске, Аустрије, Словачке, Словеније, Црне Горе, Албаније и других земаља. У изјавама представника ових држава такође говори о европској перспективи и потреби да се гради мирна будућност.

Генерални секретар НАТО Андерс Фог Расмусен је поздравио конструктиван приступ проналажењу решења. "Било је то дуг, али на крају успешан процес. Преговарачи су били у стању да превазиђу разлике,." - Рекао је Расмусен, додајући да ће НАТО и међународне снаге Кфора на Косову бити спремне да подрже спровођење новог споразума.

У самој Србији, као и на Косову, многи не деле овај оптимизам. Бивши премијер Србије Војислав Коштуница назвао је споразум "срамотним", рекавши да су власти у Београду "предале" продале Србе на Косову у замену за "безвредни датум почетка преговора о приступању Европској унији."

Срби на Косову су заузврат, обећали да почињу са великим протестима и да ће спречити спровођење споразума, јер они не желе да поштују никакве законе успостављене у Приштини.

На супротној страни косовских Албанаца, радикала покрета "Самоопредељење", тврде да уговор не задовољава чак ни минимални интерес Косова.

"Ако се овај уговор реализује, то значи да смо направили другу Босну у Косову, а која је подељена етничким границама,." - Рекао је заменик председника "Самоопредељења" Шпенд Ахмети. Он је најавио да је спреман да доведе активисте да протестују против споразума са Србима.

Албанске власти на Косову, уз подршку САД и водећих земаља ЕУ прогласиле су независност од Србије у фебруару 2008. Наиме, Београд је изгубио контролу над територијом као резултат оружаног сукоба 1999 и НАТО агресије. Албанци сада чине око 90% од два милиона становника покрајине, Срби и друге мањине - око 10%. Десетине хиљада Срба живи у компактним насељима на северу Косова, хиљаде других - у енклавама окруженим насеља локалних Албанаца.


  • Извор
  • / vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Руски изасланик је позвао организацију да присили Кијев да се придржава међународних правила


Јуче се навршило четири године од када нас је напустио један од највећих савремених руских писаца Едуард Вениjаминович Савенко, познат као Лимонов.


Око операције коју Турци планирају против Курдистанске радничке партије у Ираку дешавају се веома интересантни догађаји. Након Ердоганове најаве да ће претња ПКК бити елиминисана током лета, Турска је...

Према речима Пољанског, захтев Русије је, како се и очекивало, изазвао бес представника западних земаља, за којих је та тема “крајње неугодна”


Владимир Путин је поново изабран за председника Русије, према званичним резултатима председничких избора у земљи, које је у понедељак објавила Централна изборна комисија (ЦИК).


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА