BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

У свету расте потражња за руским борбеним авионима

У свету расте потражња за руским борбеним авионима
19.04.2013. год.


Позиција Русије на светском тржишту наоружања је посебно јака у сегменту борбених авиона. Авиони, као што су Су-30 и МиГ-29, су добро познати у многим крајевима света, у првом реду, у земљама југоисточне Азије. Потражња за руским борбеним авионима расте захваљујући новим наручиоцима, као што су Алжир, Венецуела, Малезија, Вијетнам, Уганда, Индонезија. На овом списку ће се ускоро, највероватније, појавити и Бангладеш. Испорука авиона ЈАК-130 Бангладешу могла би да почне 2015. године.

За компаније руске војне индустрије је приоритетна војно-техничка сарадња са азијским земљама. Државе јужне и југоисточне Азије се брзо развијају и издвајају значајна средства за опремање својих оружаних снага, каже директор Центра стратешке конјунктуре Иван Коновалов:

- Овим земљама је потребна оваква авијација. Руски борбени авиони су најповољнији наручиоцима по критеријуму цена-квалитет. Мада они не коштају мало, ипак, у односу на америчке и француске авионе су јефтинији. А, квалитет је јако добар. Зато земље југоисточне Азије, где има много нерегулисаних, међу њима и пограничних, проблема удељују много пажње руској авијацији. С друге стране, руске компаније тамо раде паметно. Мислим на рекламу Мига и Сухоја на том тржишту.

Најновији руски борбени авион за обуку ЈАК-130 још увек није тако познат у свету, као што су СУ-30 или МИГ-29. Али, авион има велике шансе за добар извоз, јер има одличне карактеристике. ЈАК-130 је јединствен авион, јер има две функције: игра улогу авиона за обуку пилота ратне авијације и улогу јуришног авиона. О томе говори и члан Друштвеног савета председника Војно-индустријске комисије владе РФ Виктор Мураховски:

- Захваљујући радио-електронској опреми он има способност да у широком дијапазону имитира разне моделе борбених авиона, т.ј. њихову аеродинамику, начине коришћења наоружања. Као лаки јуришни авион може да ради у простим метеоролошким условима и користи разне врсте наоружања: слободно падајуће бомбе, недириговане реактивне пројектиле. Наравно, ЈАК-130 нема тако моћну радио-електронску опрему као ловци 4. или 5. генерације. Али, у многим конфликтима, посебно у локалним или у току антитерористичке операције то није ни потребно.

ЈАК-130 је скоро два пута јефтинији од савремених ловаца, истакао је стручњак. И то чини овај авион јединственим. Уговор са Бангладешом, који се планира, је само први корак ЈАК-130 у освајању страног тржишта. Произвођач авиона, корпорација „Иркут“, заједно са компанијом „Рособоронекспорт“ намерава да пласира ЈАК-130 и на тржиште Латинске Америке. У случају да се потпише споразум о испоруци авиона у једну од земаља региона, лиценцирана производња ЈАК-130 може почети у Бразилу.

Према подацима из средине 2012. године, „Рособоронекспорт“ је за последњих седам година испоручио у иностранство 290 борбених авиона н суму више од 20 милијарди долара. Већи део експорта се односи на марке „СУ“ и „МИГ“.

Олег Нехај,



  • Извор
  • Глас Русије, фото: РИА Новости/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Високи званичник те милитантне групе изјавио је да ће се она претворити у чисто политичку странку ако Палестинци добију своју државу


ЕУ мора да докаже да није вазал Сједињених Држава, изјавио је француски председник у уводном говору


Динамика бојног поља значајно се променила у корист Русије, рекли су званичници Беле куће

Руске трупе су, након успеха у Очеретину, успеле да развију свој успех још даље. Јуришне групе Оружаних снага Русије из састава 15. моторизоване бригаде и батаљона специјалних с


Америчка помоћ неће бити довољна да заустави руске снаге, изјавио је Дмитриј Кулеба


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА