BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Бухенвалдски аларм

Бухенвалдски аларм
13.04.2013. год.


11. априла се обележио Међународни дан ослобођења заточеника нацистичких концентрационих логора. Овај дан је установљен од стране Генералне Скупштине УН у знак сећања на отпор логораша у Бухенвалду 1945.године.

То је био један од највећих концентрационих логора на територији Немачке. Од 1937.године кроз Бухенвалд је прошло 239 хиљада заточеника. 56 хиљада њих, разних националности је умрло или било убијено. У априлу 1945. године у логору је избила побуна. Логораши су отели оружје од есесоваца и војника који су чували логор. Интернационални комитет логораша контролисао је логор неколико дана, до доласка америчких војника 11. априла. После завршетка рата, многи нацисти који су конторлисали овај логор били су оптужени пред међународним Нирнбершким трибуналом. Нацистичка идеологија је као меру утврдила масовно убијање људи, говори директор Фонда „Историсјко сећање“ Александар Дјуков:

- Најпознатија метода су били управо концентрациони логори- логори смрти, у којима су животе изгубили милиони људи свих националности. Сећање на те страшне злочине, наравно, не смеју избледети. Ми сви памтимо шта је то Освенцим, шта је то Дахау. Многи, посебно са територије Русије, Белорусије и Украјине, знају шта је Тростенец.

Према подацима истраживача, међу 18 милиона из хитлеровских логора, 5 милиона су потицали из СССР-а. Многи нису доживели ослобођење. 11.априла у Москви, у Парку победе, традиционално се одржава меморијални скуп око споменика „Трагедија народа“. Сваке године овде долази и Ина Хараламова, бивша заточеница логора Игрењ, који се налазио недалеко од Дњепропетровска. Она је тамо као дете доспела са својом мајком:

- Не знам како је моја мајка успела да нас спасе. Касније, увек би плакала, није волела да се сећа ни да прича. Само сузе. Сада тамо стоји споменик на месту логора који су нацисти уништили при повлачењу у октобру 1943.године. У Дњепропетровску постоји друштвена организација која окупља бишве малолетне логораше. 11.априла где год да живе чланови ове организације- и у Украјини и у Белорусији, Русији, Узбекистану, Молдавији, Казахстану- увек обележавамо овај дан свечано. Никада се не сме заборавити. И све се снагеморају усмерити на то да на Земљи владају мир и чисто небо.

11.април се обележава у градовима- херојима,Русији, прибалтичким земљама и ЗНД где се окупљају бивши малолетни логораши. Њима се придружују хиљаде младих људи, како би одали почаст онима који су прошли страшна искуства, како би се сетили имена оних који су погинули у нацистичким затворима.



  • Извор
  • Глас Русије, фото: РИА Новости/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Мештани села Рашчићи код Ивањице годинама безуспешно покушавају да реше проблем буке и загађења који су директна последица рада каменолома у власништву фирме \"Путеви” Ивањица.


Министар спољних послова Руске Федерације Сергеј Лавров изјавио је у интервјуу за Алтернативну телевизију да је циљ да се Срби сломе још увијек траје.

У области корпоративне исхране, апликација Ордера претставља иновативно рјешење у задовољавању потреба запослених. Са модулима као што су Топли оброк, Кетеринг, Ресторани, Онлајн Шоп, Ордера нуди велике могућности за...


Пуковник Златан Црналић, један од преживјелих пилота који су оборени изнад Новог Травника у фебруару 1994. године, преминуо је данас у 61. години након краће и тешке болести

Предстојећи догађај ће разоткрити „немоћ“ Запада и неспособност да оконча сукоб у Украјини, изјавио је бивши руски председник


Слање НАТО трупа у Украјину могло би да изазове свеопшти нуклеарни рат, упозорио је мађарски министар спољних послова Петер Сијарто


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА