BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Источни вектор нафтне и гасне политике Русије: потребно убрзање

Источни вектор нафтне и гасне политике Русије: потребно убрзање
13.04.2013. год.


Русији је данас крајње важно да изађе на Исток са својим енергентима. Лидери светског раста енергетске потрошње у догледној будућности биће земље Пацифичног прстена. Посебно је порасло интересовање за енергенте у Јапану после хаварије на атомској централи Фукушима, пошто је Земља излазећег сунца била приморана да купује више горива за термоцентрале. Зато ће конкурентска борба за ова тржишта јачати.

Русија се у својој извозној политици традиционално оријентисала на Европу. И данас су европске земље основни потрошачи гаса из Русије, при томе сарадња се гради на основу дугорочних уговора. Али Европа жели да води политику диверзификације извора испорука и смањења зависности од руског гаса. У тим условима Русија је заинтересована за развој истичног правца извоза, истиче директор за енергетику Института за енергетику и финансије Алексеј Громов:

- Зато што тржиште које се најбрже развија са тачке гледишта енергетске потрошње јесу земље Севериоисточне Азије: Кина, Јапан и Јужна Кореја. Али ако се буде отезало са изласком на ово тржиште, оно може да се изгуби, зато што конкуренти не дремају.

Већ више година Русија преговара са Кином о испорукама гаса. Кинези умеју да се цењкају, истиче експерт Института за енергетска истраживања Руске академије наука Татјана Митрова:

- Они имају прилично диверзификовани портфељ увозних испорука. Мрежни гас су Централна Азија и Мјанмар, и за течни гас су прилично диверзификовани испоручиоци. Они нас доводе отприлике до исте цене на граници као и од других испоручилаца. За нас је проблем у томе што су нова налазишта у Источном Сибиру много сложенија него све што је разрађено у Западном. Између осталог због одсуства инфраструктуре и сложеног састава гас који захтева додатну прераду. Наравно, Кинези ће стално апеловати на пример и формирање цена других испоручилаца.

Договора о цени још нема. Али утисак је такав да и Русија и Кина, које пре нису журиле са гасним пројектима, сада их свесно активизирају, подвлачи експерт. А када постоји узајамна жеља таквих великих фактора, биће могућности за договор.

Јача конкуренција на јапанском тржишту. После хаварије на нуклеарној централи Фукушима земља је значајно увећала куповину течног гаса. А потражња као што се зна рађа понуду, истиче нафтни и гасни аналитичар Александар Јепишов.

- Када говоримо да се у Јапану отвара тржиште гаса, многи експерти овде са жаљењем констатују да ће ниша Русије тамо бити мала. Зато што ће Јапан највероватније дибијати за 3-5 година амерички гас. Код њих се већ гради терминал за компримовање гаса из шкриљаца. Велика налазишта су откривена на обали Африке.

Русија већ испоручује течни гас у Јапан и друге азијске земље. Узимајући у обзир коњуктуру, биће реализовано још неколико великих пројеката изградње фабрика за компримовање гаса на Далеком Истоку и Јамалу. То ће омогућити руским извозницима да избију међу лидере у испорукама енергената земљама Пацифичког прстена.

Олег Нехај,



  • Извор
  • Глас Русије, фото: РИА Новости/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Америчка помоћ неће бити довољна да заустави руске снаге, изјавио је Дмитриј Кулеба


Заменик министра одбране Тимур Иванов је годинама под сумњом, наводе медији

Председник Ебрахим Раиси упутио је оштро упозорење западном Јерусалиму


Министар спољних послова Дмитро Кулеба објаснио је да украјински конзолати више неће служити борбеним мушкарцима који бораве у иностранству

Естонски министар унутрашњих послова Лаури Лаанеметс је раније такође предложио да се Руска православна црква означи као терористичка организација


Руски министар одбране Сергеј Шојгу поделио је најновије процене кијевских жртава на бојном пољу


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА