BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Русија – Бразил: од хеликоптера до супер модерног ловца-пресретача?

Русија – Бразил: од хеликоптера до супер модерног ловца-пресретача?
13.04.2013. год.


Русија и Бразил активирају своју војно-техничку сарадњу. Планирано је да се у току сајма LAAD-2013 размотри могућност заједничког рада на систему ПВО, а, такође, и повећање испорука руског оружја у Бразил.

Латинска Америка – дискретан улаз

Војно-техничка сарадња Русије са земљама Латинске Америке се развија одавно, али због сплета разних околности је остала у малим оквирима. Оваква ситуација је почела делимично да се мења од 2000-их година захваљујући сарадњи са Венецуелом, која је и сада најважнији партнер Русије у региону. Истовремено су склапани мали уговори са другим земљама – од Уругваја до Бразила. Први контакти са Бразилом су успостављени 2000-х година, када су им испоручени руски преносни противавионски комплекси „Игла“ у вредности 20 милиона долара. 2009. године је потписан уговор о испоруци 12 борбених јуришних хеликоптера Ми-35 у вредности више од 200 милиона долара, а крајем 2012. године је договорено да се у Бразилу почне са склапањем хеликоптера Ми-171, као и да се отвори сервисни центар за Ми-35. Ускоро се очекује потписивање уговора о испоруци система ПВО - преносних противавионских комплекса „Панцир“, као и „Игле“, чија вредност износи милијарду долара.

Осим тога, и бразилски бизнис је заинтересован за руску технику: у децембру 2012. „Хеликоптери Русије“ су потписали уговор о испоруци 7 хеликоптера Ка-62 2015. године бразилској компанији Atlas Taxi Aereo, са опцијом додатне испоруке још 7 хеликоптера. Интересантна је ичињеница да је ово први извозни уговор о испоруци Ка-62, чија серијска производња почиње тек 2014. године.

Руски хеликоптери су, међутим, врло популарни у региону – у Латинској Америци их има скоро у свим земљама од Мексика до Аргентине. Перу, Венецуела и Куба их користе прилично активно, а последњих година су се појавили и у водећим земљама региона – у Бразилу и Аргентини.

Т-50 за Бразил: очекивана реалност?

Очигледно је да се потенцијал сарадње у области авијације између Русије и Бразила не завршава само на хеликоптерима. Једна од главних интрига последњих година је резултат тендера о испоруци ловаца за ратну авијацију Бразила, који траје 10 година, са периодичним прекидима. Тендер о набавци ловаца за бразилску ратну авијацију, у складу са програмом F-X је расписан 2001. године и отказан 2005. године. 2008. је обновљен под именом F-X2 и поново отказан 2010. године. Учесници тендера, у различитим етапама, су били Boeing F/A-18E/F Super Hornet, француски Dassault Rafale, шведски Saab JAS 39 Gripen NG и европски Eurofighter Typhoon.

Русија је неко време покушавала да се укључи у тендер са ловцима Су-35С, међутим, безуспешно. Истовремено многи стручњаци говоре да је Бразил заинтересован за ловца пете генерације Т-50 – набавка овог авиона, са организацијом његовог склапања на територији Бразила, могла би значајно да повећа могућности бразилске ратне авијације и авионске индустрије.

Евентуална набавка Т-50, или специјална варијанта овог авиона за Бразил, се одавно разматра. Руски авион има шансе за успех, фактички, то је једини авион пете генерације који Бразил може да добије у догледној будућности. Истовремено, имајући у виду раст економских могућности Бразила, овакав авион не би био ни мало сувишан, посебно у условима садашње непредвидиве политичке ситуације. У сваком случају, оваква набавка би се уклопила у општу логику изградње оружаних снага Бразила, које теже да имају аргументе државе првог ранга, као што су палубна авијација и флота нуклеарних подморница. У таквим условима би авион пете генерације за ратну авијацију био не само ствар престижа, него и средство заустављања, које може бити јако корисно у случају да развој бразилске економије и заштита њених интереса доведу до политичких несугласица између Бразила и неке од водећих земаља света.



  • Извор
  • Глас Русије, фото: aviasalon.com/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Анџеј Дуда је признао да је о том питању разговарао са Вашингтоном


Блок предвођен САД понаша се као да је наступила „ратна психоза“, изјавио је шеф мађарске дипломатије Петер Сијарто

Енди Стоун је оптужен за „правдање тероризма“ у објави у којој брани одлуку компаније да ублажи правила о говору мржње


Тунис, Алжир и Либија започели су преговоре без Марока и Мауританије, других оснивача бивше уније Магреба


Западни саветници су стационирани у амбасадама, изјавио је генерални секретар НАТО-а


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА