BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Јамал-Европа-2: Кијев се плаши да постане непотребан

Јамал-Европа-2: Кијев се плаши да постане непотребан
10.04.2013. год.


Министарство енергетике Русије разматра питање изградње гасовода Јамал-Европа-2 преко Белорусије, заобилазећи Украјину. Циљ изградње је повећање поузданости испорука горива у Источну Европу. Русију на то подстиче пре свега политичка неопходност, признају експерти. Политика ће по њиховом мишљењу бити главна препрека на путу реализације пројекта.

Јамал-Европа-2 ће бити огранак гасовода изграђеног још 90-их. Од границе Белорусије и Пољске ће се пружати у правцу Словачке и Мађарске. Конкретна маршрута ће још бити прецизирана. Гаспром може да започне ову изградњу после потпуног завршетка два друга пројекта – Северног тока преко дна Балтичог мора и Јужног тока преко Црног мора. Тако нови гасовод може да се појави до 2018-2019. године.

Руски чиновници изјављују да ће Јамал-Европа-2 помоћи да се диверзификују испоруке гаса у Источну Верпу и самим тим да се смање ризици прекида у снабдевању. Експерти сматрају да је пре свега реч о политичким ризицима. Украјина је превише непоуздан транзитер руског гаса, сматра генерални дирекотр Фонда за националну енергетску безбедност Константин Симонов и подсећа на многобројне гасне ратове.

- Нажалост, нема других варијанти осим да се замислимо о заобилажењу Украјине. Цевовод Јамал-Европа-2 затвара сиву зону коју не могу да покрију Северни и Јужни ток. Затвара се централни део Источне Европе – могу да се врше испоруке у Мађарску, Словачку и надаље да се излази на аустријски баумгартен, где Јужни ток не стиже по последњим плановима. Тако ће Украјина потпуно бити уклоњена из транзита и ми грантујемо европљанима поузданост наших испорука.

Са Белорусијом, преко које ће бити постављен цевовод, такође има конфликата. Али сада транспортни систем републике контролише Гасрпом, тако да по речима Константина Симонова, нема разлога за бригу. Још један плус је то што пројекат Јамал-Европа-2 неће бити тако скуп као Северни и Јужни ток. По оценама Фонда за националну стратешку безбендост, он ће кошрати милијарду и по до две милијарде долара.

Ипак неки експерти се плаше да ће реализацији пројекта сметати политика. Кијев је резигниран тиме што може потпуно да се лиши транзита и њега је могуће размети, јер ће украјински буџет у том случају остати без 3-4 милијарде долара годишње. Украјину подржавају неки политичари у Источној Европи, пре свега у Варшави. Тако пољски премијер Доналд Туск и неке његове колеге већ су иразиле скепсу у погледу новог цевовода. Ситуацију коментарише независни експерт Дмитриј Љутјагин.

- Ја за сада нисам сасвим сигуран да дати цевовод може да буде рализован у оним политичким условима у којима сада егзистрирају Русија, Пољска, Украјина и друге источноевропске земље. Антируска реторика у погледу гаса у ставари је значајна и без њеног решавања, без ублажавања у корист Русије такви пројекти на територији ових земаља, чак узимајући у обзир економску корист, могу да се одвијају тешко.

Руски експерти сматају да ће на крају рационализам превладати политичке бојазни. Јер како истиче Константин Симонов, Гаспром нуди Источној Европи још један цевовод али не тражи од потенцијалних потрошача ни заједничке инвестиције, ни одустајање од учешћа у неким алтернативним пројектима.

Влад Гринкевич,



  • Извор
  • Глас Русије, фото: www.gazprom.ru/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Председник Ебрахим Раиси упутио је оштро упозорење западном Јерусалиму


Министар спољних послова Дмитро Кулеба објаснио је да украјински конзолати више неће служити борбеним мушкарцима који бораве у иностранству

Естонски министар унутрашњих послова Лаури Лаанеметс је раније такође предложио да се Руска православна црква означи као терористичка организација


Руски министар одбране Сергеј Шојгу поделио је најновије процене кијевских жртава на бојном пољу

Снаге Москве су ослободиле још неколико насеља у Донбасу, рекао је Сергеј Шојгу


Наводи западног Јерусалима изазвали су егзодус западног новца из важне хуманитарне агенције


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА