BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Шах уз музику

Шах уз музику
10.04.2013. год.


Париски Лувр и петербуршки Руски музеј се припремају за шаховско такмичење. Крајем априла прво у главном музеју Француске, затим у једном од највећих музеја Русије биће одржан у две етапе Меморијал Аљохина – међународни шаховски турнир у знак сећања на руског велемајстора.

Осим пријављених десет учесника на челу са шампионима света у шаху Вишванатаном Анандом поводом Меморијала Аљохина придружиће се познати руски музичари. То је Николај Лугански и Вадим Репин, којима предстоји да отворе турнир у Паризу концертом дела руске музике.

Удрживање Француске и Русије у одржавању Меморијала Аљохина није случајно. Александар Аљохин - први руски шампион света у ђаху и једини шаховски краље у свету који је умро непобеђен – отпутовавши из Русије почетком 20-их година населио се у Француској. Није случајно ни позивање на отварање Меморијала Аљохина пијанисте Николаја Луганског и виолинисте Вадима Репина. Обојица су велики љубитељи ђаха и више пута су се сусретали не само на сцени, већ и за шаховском таблом. Николај је нешто више од Вадима одан шаху – он је чак учествовао у првенству Московског конзерваторијума у брзопотезним партијама, заузевши прво место. У интервјуу за Глас Русије Николај Лугански је говорио о свом хобију:

- То је мој хоби, чак љубав од детињства. Играм пратим турнире, задовољство ми је да разматрам лепе партије. Шах дисциплинује мишљење, учи одређеној врсти логике. Али музика и шах као стваралаштво врло су далеко једно од другог, и можда ме је тиме шах и привукао.

Љубав према шаху је у крви многих руских музичара. Тако стали партнери шахисте Николаја Луганског су например виолончелиста светског гласа Александар Књазев и чувени пијаниста и диригент Михаил Плетњов. Љубитеља шаха има доста међу познатим руским композиторима прошлости. На пример, страсни љубитељ шаха био је Николај Римски-Корсаков, а његов млађи колега Сергеј Тањејев је обожавао да игра шах са Лавом Толстојем. Али прави гениј шаха међу руским композиторима био је Сергеј Прокофјев. Једном је Прокофјев успео да одигра нерешено са самим Емануилом Ласкером, и што је сасвим невероватно, да победи легендарног Капабланку. Нравно, све то зна Николај Лугански. Упоредо са тим на отварању Меморијала Аљохина он је изабрао не дела Прокофјева, већ Сергеја Рахмањнива који се само занимао за шах. Али разлог је посебан: Николај Лугански сматра да у животу Александара Аљохина и Сергеја Рахмањинова има доста заједничког.

Пре свега обојица су емигранти. И што је најважније судбине су им се чак пресецале. Рахмањинов је једном помагао Аљохину: једном му је дао новац, били су познаници. Много их у биографији спаја: од руских емиграната који су после револуције отишли из Русије, само ова двојица изузев Ивана Буњина су стекли светску славу.

Комбинација је душа шаха – говорио је Александар Аљохин. На турниру посвећеном њему, шаховске комбинације ће пратити ништа мање душевне ноте.

Олга Бугрова,



  • Извор
  • Глас Русије, © Коллаж: «Голос России»/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ


Неки руски посланици позвали су на поновно увођење смртне казне

Неслање делегације у САД била је „порука Хамасу“, изјавио је израелски премијер


НИС добитник признања „Доброчинитељ“ за 15 година доприноса заједници

Реакција Вашингтона на напад у „Крокус сити холу“ показује његову пристрасност јер настоји да прикрије Кијев, тврди Марија Захарова


Према мишљењу младих НИС лидер у пословању на тржишту Србије


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА