BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Руском пројекту АЦ-2006 предстоје међународни тендери

Руском пројекту АЦ-2006 предстоје међународни тендери
10.04.2013. год.

Руски пројекат нуклеарне централе АЦ-2006 учествоваће у неколико међународних тендера 2013-2014. године паралелно. То су тендери у Чешкој, Словачкој, Мађарској и како се очекује, у Финској.

Тренутно руски технолози за изградњу енергетских блокова су међу најнапреднијим у свету, посебно са тачке гледишта безбедности. Пројекат АЦ-2006 са енергетским реактором ВВЕР (у којем се користи вода под притиском) капацитета 1200 мегавата у потпуности одговара свим стандардима Међународне агенције за нуклеарну енергетику и добио је сертификат Европске асоцијације експлоатирајућих организација. Овај пројекат, разрађен још пре хаварије на нуклеарној централи Фукушима, већ тада је садржао све баријере и системе безбедности који су касније добиле назив постфукушимске мере, истиче званични представник државне корпорације Росатом Сергеј Новиков.

- Ми предлажемо и реализујемо најсавременије пројекте, који по међународној класификацији одговарају генерацији три плус. То је највиши ниво квалификације. У Русији се данас радови воде на неколико платформи одједном на 9 енергетских блокова, од којих шест има реакторске уређаје АЦ-2006. Реактори четврте генерације у свету се још разрађују, при томе у међународној кооперацији. Русија у овом пројекту такође учествује.

У пројекту АЦ-2006 предвиђен је јединствени спој активних и пасивних система безбедности. Тачније, оних који фукционишу према одлуци човека и без одлуке персонала, чак приликом прекида енергетског санбдевања, говори Сергеј Новиков:

- Међу таквим мерама је систем пасивног хлађења. Тачније ако се реактор прегреје и долази до испарења носача топлоте, чак у том случају, приликом губитка електричне енергије и снабдевања водом, овај систем ипак хлади активну зону. Тако се спречава растапање. Али ако се ипак деси невероватни и до растапања горива у реактору дође, предвиђен је уређај као што је клопка за растопљено гориво активне зоне. Мада је ниво овакве ситуације један на милион година експлоатације.

Данас енергетске компаније света не само да предлажу изградњу нуклеарних централа, већ укључују читав комплекс услуга, између осталог испоруку горива, ситема и опреме. Са ове тачке гледишта руски пројекат АЦ-2006 потпуно је конкурентан, истиче директор Фонда за енергетски развој Сергеј Пикин:

- Русија, као и други лидери у изградњи нуклеарних централа, нуди пројекте по систему „кључ у руке“ са истим постгаранцијским сервисирањем. Овде смо на нивоу конкурената. У датом случају реч је о томе колико ће бити гарантовано ово сервисирање, колико ће коштати, колико ће бити гарантована испорука горива, по којим ценама. Сада се пројекат оцењује не по томе колико кошта ова централа, већ колико кошта животни циклус дате централе. Од тога на крају зависи избог извођача.

Како се очекује, до краја ове гдоине ће бити проглашен победник тендера за изградњу два енергетска блока нуклеарне централе Темелин у Чешкој. Перспеквите руског пројекта се оцењују као добре. Такође до краја године, вероватно, биће објављени тендери за изградњу нуклерних енергетских блокоа у Словачкој и Мађарској у атомској централи пакш. Има шансе за учешће у нуклеарним пројектима Финске. У овој земљи је висок ниво руских технологија добро познат на примеру нуклеарне цетнрале Ловиза, која већ годинама успешно и безбедно ради.

Олег Нехај,



  • Извор
  • Глас Русије, фото: РИА Новости/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Кијеву је хитно потребан нови пакет помоћи САД или ће се вероватно сломити под притиском Русије, изјавио је Вилијам Бернс


Наводно је активирана противваздушна одбрана у неколико провинција Исламске Републике

Аргентина је поднела званичан захтев војном блоку предвођеном САД за статус „глобалног партнера“, изјавио је министар одбране Луис Петри


Данас је објављен писмени Коментар званичног представника руског министарства спољних послова Марије Захарове у вези са одобравањем у ПССЕ захтева Косова за чланство у Савету Европе. Коментар преносимо у...

Кијевске снаге се боре да обуздају Русе због кашњења стране помоћи и недостатка особља, наводи се у новинама


Неуспех Запада да обезбеди довољно оружја и новца једини је разлог зашто Украјина трпи неуспехе, тврди председник


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА