BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Најдуже путовање по Арктику

Најдуже путовање по Арктику
02.04.2013. год.


Руски путници Фјодор Коњухов и Виктор Симонов намеравају да покоре маршруту коју нико до сада није успео да превлада. Најдуже арктичко путовање – од Северног пола до јужне обале Гренланда по плутајућим ледовима, псећим запрегама. 4000 километара преко потпуно ненасељених територија. Од насељених места путнике ће одвајати стотине километара. Али главно искушење за чланове експедиције може да буде време.

Скоро 4 хиљаде километара за 4 месеца преко „зеленог“ терена није једоставан задатак. А овде су арктички ледови. Експедиција стартује 6. априла са Северног пола. Већ до августа Фјодор Коњухов и Виктор Симонов надају се да ће се наћи на југу Гренланда. О томе какве опасности чекају путнике и о циљевима експедиције за Глас Русије говорио је један од њених учесника, истраживач Виктор Симонов.

- Имамо врло сложену маршруту. То је акртичко путовање. Око 800 километара морамо да пређемо преко арктичких ледова. Биће врло тешко. Наредна етапа је да се попнемо на штит, што ће бит компликовано. Даље путовање по самом Гренланду. Овом експедицијом потврђујемо да је Русија озбиљно и задуго дошла у Арктик.

На самом почетку експедиције путницима предстоји да издрже искушење мразом. Скоро месец и по дана кретаће се при температури од минус 40-50 степени Целзијуса. Псе су за ову експедицију тренирали по специјалном програму. Припремом за најсложенији и најопаснији део – по плутајућим ледовима – Виктор Симонов се бавио сам.

- Ове псе сам припремао више од годину дана. Они су из мог легла у Карелији. Сада су спремни. Тренинг су прошли врло добро. Прва запрега која ће кренути од Северног пола до Гренланда су чукотски пси за вучу. А тамо ће нам довести гренландске. Ми ћемо их изнајмљивати од гренланђана, који су такође за ове климатске услове. Са њима можемо да путујемо.

Експедиција се одвија уз помоћ Руског географског друштва. Председник Поларне комисије Санкт-Петербуршког градског одељења Друштва Виктор бојарски је рекао колико је важно за путнике да се уклопе у утврђене рокове.

- Особеност маршруте је у томе што ће покушати да је прођу од Северног пола до Гренланда у једном даху. Ове деонице су биле одвојено савладаване. Проблем је у морском леду, пошто путовати псећом запрегом по морском леду није лако, то је посебан вид путовања. Ако ледени слој дозволи, овај део ће одредити успех читаве експедеције. Кретати се у тој зони у јулу-августу, може да не буде врло пријатно. У то време може да пада мокри снег, чак киша, која не доприноси путовању. Рачунамо да ако они достигну ледену куполу средином маја, шанса да се стигне до краја Гренланда постоји.

Из руског Петрозаводска на Северни пол путници ће кренути 3. априла. Коњухов и Симонов ће имати непрестано укључен предајник који ће преносити географске координате истраживача у штабове у Москви и Петрозаводску.

Арктичко путовање моћи ћете да пратите на званичном сајту експедиције (northpole-grenlandia.ru). После старта 6. априла на порталу ће бити активирана интерактивна карта. На њој у режиму он-лајн моћи ће да се прати информација о кретању руских путника.

Маргарита Богатова,



  • Извор
  • Глас Русије, фото: РИА Новости/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ


Динамика бојног поља значајно се променила у корист Русије, рекли су званичници Беле куће

Руске трупе су, након успеха у Очеретину, успеле да развију свој успех још даље. Јуришне групе Оружаних снага Русије из састава 15. моторизоване бригаде и батаљона специјалних с


Америчка помоћ неће бити довољна да заустави руске снаге, изјавио је Дмитриј Кулеба

Заменик министра одбране Тимур Иванов је годинама под сумњом, наводе медији


Председник Ебрахим Раиси упутио је оштро упозорење западном Јерусалиму


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА