BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Сирија се противи западној инвазији

Сирија се противи западној инвазији
31.03.2013. год.
Нека је он диктатор, али можда је да би се зауставила армада индустријски развијених држава, потребан такав харизматични диктатор? Човек, кога сита, задовољна господа у Вашингтону и Паризу, са презиром називају «фанатик».

Тјери Мејсан, оснивач опозиционог франкојезичног европског сајта (око милион посетилаца дневно), новинар, који живи у Сирији, бивши члан владе Либије последњих дана Џамахирије, открио је «Гласу Русије» у ексклузивном интервјуу неке тајне полуге догађаја у Дамаску.

- Запад је страшно персонификовао тај сиријски конфликт. Министар иностраних послова Француске не говори више Председник Сирије или Башар ал-Асад. Он једноставно назива шефа независне земље Башар. Можда има смисла да и ми говоримо не «Франсоа Оланд», већ једноставно - Франсоа. Влада Сирије се активно брани од најезде страних вахабита. За две године њихов број на територији Сирије износи око 200-250 хиљада људи. У том региону има веома мало јаких држава. Сирија је јака држава, зато је покушавају да униште.

Веома незнатан део сиријске армије учествује у операцији «антитерор». Три четвртине војних лица и даље чувају спољни периметар, односно, покушавају да бране границе против НАТО-а и Израела. Да је престао долазак страних војника и оружја у Сирију, рат би се завршио у току месеца дана. Ако се он не обустави, рат може да траје деценијама.

Сиријци нису против своје владе. Не бих рекао да читаво становништво воли своје руководиоце, али у свакој земљи увек има незадовољних. Данас, независно од мишљења људи о Башару ал-Асаду, они су убеђени да бране своју земљу од стране интервенције. Иначе, издајице постоје у свакој земљи. Армија се састоји од месних младића, који се боре за своју земљу. Раније су нам причали о случајима масовног дезертерства. Међутим, још једном истичем да нису они премашили 5%.


Шта је ако упоредимо Сирију и Либију?

- Све до мог доласка у Сирију, био сам у Либији. Последњих пет недеља постојања Џамахирије био сам у саставу владе Либије. Природно је да добро познајем то питање. Дакле, Либија. Она је била чисто номинална држава. Таква је била воља Моамера Гадафија. Осим тога, у време рата је он водио преговоре с различитим представницима логора агресора. Нама је било добро познато да се он срео с представницима и САД, и Француске, и Израела. Зато Русија апсолутно није била у стању да му помогне. РФ је ударила темељ отпору насиљу у СБ УН, али није била у стању да пружи битну подршку савезнику, који није достојан поверења. То је објашњење, нажалост, пропасти Либије као државе.

Говорећи о Башару ал-Асаду, подвлачим – то је лидер апсолутно другог типа. Он је веома рационалан, одликује се изврсном хладнокрвношћу, доследан у својим акцијама. Вероватно му помало фали интуиција, али он у било ком случају има особине, које најбоље одговарају у овој ситуацији. То је прави човек на правом месту! Он је наследио диктатуру, па ју је корак по корак мењао у току читаве деценије. Он је дао људима образовање и средства за прелаз демократском систему управљања. Сваки пут, када је он чинио корак напред, претили су му. Хтели су да га ометну у преображају своје земље. Међутим, без обзира на рат, Башар ал-Асад и даље спроводи уставне реформе.

Дакле, Запад се придржива политике, која се уствари скоро не разликује од «Дранг нах Остен» епохе хитлеризма. Интересантно је, шта ће бити, ако Башар ал-Асад ипак савлада рат. Нека је он диктатор, али можда је да би се зауставила армада индустријски развијених држава, потребан такав харизматични диктатор? Човек, кога сита, задовољна господа у Вашингтону и Паризу, са презиром називају «фанатик».

Александар Арамонов,



  • Извор
  • Глас Русије, фото: ЕПА/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ


Динамика бојног поља значајно се променила у корист Русије, рекли су званичници Беле куће

Руске трупе су, након успеха у Очеретину, успеле да развију свој успех још даље. Јуришне групе Оружаних снага Русије из састава 15. моторизоване бригаде и батаљона специјалних с


Америчка помоћ неће бити довољна да заустави руске снаге, изјавио је Дмитриј Кулеба

Заменик министра одбране Тимур Иванов је годинама под сумњом, наводе медији


Председник Ебрахим Раиси упутио је оштро упозорење западном Јерусалиму


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА