BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Сиријски борци се враћају у Европу

Сиријски борци се враћају у Европу
30.03.2013. год.

Велика Британија очекује нове терористичке актове. Специјалне службе то повезују с повратком из Сирије бораца с британским пасошима који ратују на страни опозиције.

Реферат с упозорењем на могућност појаве терористичких актова британски МУП је доставио парлементу земље. Влада Уједињене Краљевине је појачала контролу на аеродромима и максимално темељно проверава потенцијалне учеснике у „џихад-туризму“. Извесних резултата има. Међутим, ситуација се не може решити само хапшењима или праћењем, пошто проблем представља британска спољна политика чија је idée fixe свргавање Асада по сваку цену. Уосталом, рушење тренутног сиријског режима налази се у основи политике читаве коалиције на челу с САД.

Без обзира на то да ли је Асад добар или лош, његов световни режим се супротстављао исламистичкој радикализацији читавог региона и инфилтрацији радикализма у Европу. А сад Европа помаже Асадовим противницима од којих су већина, по иронији судбине, исламски радикали. Тешко да ће се ови људи зауставити на Сирији. Са сигурношћу се може рећи да исламисти више од Асада мрзе западне спонзоре који их тако кратковидо снабдевају свим потребним.

Врло је чудно што Британци, који се с таквим трепетом односе према сопственој безбедности, у овом случају не желе да примете оно што је очигледно, сматра главни уредник часописа „Народна одбрана“ Игор Коротченко.

- Безусловно, Велика Британија и Лондон су веома згодни за терористичке актове. То је један од највећих мегаполиса на свету. Тамо је концентрисан огроман финансијски потенцијал. Немојмо заборавити да у Лондону постоји врло велики слој људи који су дошли из муслиманских држава. Они су или већ држављани Уједињене Краљевине или имају дозволу за боравак. Односно, створена је одговарајућа социјална средина. А тамо где постоји средина, постоје и исламистичке ћелије. Односно, оптимални услови за наношење ударца у „срце Европе“. Сценарио је сасвим реалан. Он може представљати пролог за будуће терористичке акције великих размера.

Ипак, нису сви стручњаци склони томе да звоне на узбуну пошто су у земљама као што су Велика Британија, Данска и Холандија системи за спречавање таквих опасности прилично добро организовани. И премда сваки терористички напад може бити могућ због стицаја околности, искуство последње деценије показује да је борба с овим ризицима могућа. Тако да је претња унеколико преувеличана, сматра стручњак Руског института за стратешка истраживања Аждар Куртов.

- Европске земље су већ одавно створиле своје строге норме за систем претњи на неколико нивоа. Друга је ствар што се илегалне терористичке организације не могу контролисати у потпуности. Терористички актови нису искључени. Ипак, мислим да неће бити неке масовне ерупције. Они на западноевропске земље гледају као на места где могу да се крију и да мирно бораве неко време, а нипошто не као места на којима треба водити активна борбена дејства.

С друге стране, није вероватно да се исламистички радикали у Европи у тој мери плаше локалних специјалних служби. Они стално муте воду на континенту. Чудна толерантност власти према сопственим држављанима који јавно позивају истовернике на џихад, својствена је читавом низу европских земаља. Стручњаци овакву политичку кратковидост објашњавају постколонијалистичким комплексима. Значи, треба се борити с комплексима, сматра председник Института за Блиски исток Евгеније Сатановски.

- Европа је деценијама отварала врата радикалном исламу. На стотине и стотине хиљада људи међу милионима европских муслимана су присталице најжешћих и најрадикалнијих исламистичких праваца. Безусловно, могуће је неутралисати ову опасност. Али у потпуности треба поново размотрити концепцију мултикултурализма која данас односи превагу над здравим разумом. Данашњи политички систем у Европи за то није способан.

Могуће је да се неће догодити ништа трагично услед свега тога. Али не због тога што ће борци који се врате у Европу одједном осетити прилив љубави према својој новој домовини. Једноставно, постоји вероватношћа да ће националне специјалне службе умети да спрече њихове активности.

Сергеј Дуз,

 



  • Извор
  • Глас Русије, фото: ЕПА/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Сукоб би могао да одвуче Европу „у понор“, упозорио је мађарски премијер


И Техеран и западни Јерусалим умањили су значај овог догађаја

Министар спољних послова Украјине Дмитриј Кулеба изјавио је да је то порука коју је пренео америчком колеги Ентонију Блинкену


Кијеву је хитно потребан нови пакет помоћи САД или ће се вероватно сломити под притиском Русије, изјавио је Вилијам Бернс

Наводно је активирана противваздушна одбрана у неколико провинција Исламске Републике


Аргентина је поднела званичан захтев војном блоку предвођеном САД за статус „глобалног партнера“, изјавио је министар одбране Луис Петри


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА