BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Русија, Кина и тигрови

Русија, Кина и тигрови
28.03.2013. год.

Кинески научници посетили су национални парк Земља леопарда у Приморју. Они намеравају да склопе са руским колегама споразум о сарадњи на очувању амурског тигра.

Почетком 2013. године стартовао је програм Кинеске академије наука за проучавање и очување амурског тигра у пограничним територијама са Русијом. У оквиру овог програма група стручњака из Кинеске академије наука и националног парка Чанбајшан састала се са својим руским колегама. У Земљи леопарда експерти за тигрове су размотрили перспективе руско-кинеске сарадње. Било је одлучено да се потпише билатерални споразум у априлу 2013. године, рекла је за Глас Русије заменик директора националног парка Земља леопарда Јелена Саламанова.

- Кинеска страна врло је заинтересована за сарадњу са Русијом, пошто руски научници имају колослано искуство у проучавању амурског тигра. Њима је потребна подршка руске стране, посебно у почетним фазама реализације свог пројекта.

У перспективним плановима Русије и Кине је утврђивање трансграничних територија за очување далекоисточног леопарда и амурског тигра. А за сада сарадња ће се одвијати у формату информационе размене, истиче Јелена Саламанова.

- Када започне етапа реализације плана, руски научници ће учествовати у њему на кинеској страни. Такође се планира долазак кинеских стручњака у Русију, како би се обучили одређеним методама које користимо.

Национални парк Земља леопарда обједињују заштићену територију Кедрова пад и Леопардови. Површина износи 262000 хектара. Програм очувања амурског тигра делује у Приморју већ 10 година. За то време, по речима салманове, руски научници су нагомилали огромно искуство у проучаању и заштити ретких грабљиваца.

- На нашој територији обитава око 10 амурских тигрова. У поређењу са претходним годинама, када су на нашој територији била 2-3 примерка, њихова бројност се нагло увећала. Тигрови код нас живе добро.

У Кини тигрови обитавају у Хунчунском резервату. То су заштићене територије, мада се режим заштите тамо разликује од руског. Кинеској страни непозната је бројност тигрова и леопарда који тамо обитавају, зато што се до данас нису вршили никакви прорачуни. Стручњаци немају довољно искуства. Ипак у фебруару 2013. године уз подршку руских научника било је планирано пребројавање животиња по траговима у снегу и помоћу фотоклопки.



  • Извор
  • Глас Русије, фото: РИА Новости/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

САД и њихови савезници се плаше да ће Москва изгубити рат, изјавио је украјински лидер


„Акутна фаза војно-политичке конфронтације са Западом је у пуном јеку“, изјавио је министар спољних послова Москве

Специјални изасланик Русије у Кабулу изјавио је да Њу Делхи и Москва имају сличне приступе авганистанској кризи


Иста ограничења важе за гледаоце и љубитеље спорта који присуствују Летњим играма у Паризу



Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА