BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Русија-ЈАР: путеви војно-техничке сарадње

Русија-ЈАР: путеви војно-техничке сарадње
28.03.2013. год.

За време посете председника Русије Владимира Путина ЈАР очекује се потписивање више од десет билатералних споразума. Експерти су говорили за Глас Русије какву корист ће Русија и ЈАР добити од сарадње у тој области.

Русија води по испорукама хеликоптереске технике и оклопних возила у земље јужније од Сахаре. Такође Москва извози војне авионе. Даљу сарадњу Русија гради на стабилном темељу. У наоружању низа афричких земаља стоји техника совјетског периода. Посебно место имају хеликоптери совјетске и руске производње. Таквих летелица на континенту је више од 500. У првом реду вишенаменски хеликоптери Ми-8 и Ми-17, као и борбени хеликоптери Ми-24 и Ми-25.

Данас Русија предлаже да се они модернизују: опреме савременим наоружањем, радиоелекторонском опремом, средствима заштите. Током ове године у Јоханесбургу ће се појавити сервисни центар за сервисирање руских хеликоптера. У њему ће радити руски стручњаци на руској опереми. Јужноафрички мајстори кренуће на обуку у Русију. Такође у ЈАР може да се појави центар за сервисирање и модернизацију оклопне тенковске технике. Слични центри ће доприносити популаризацији руске технике на афричко тржиште. Данас је задатак Москве не само да сачува клијенте, већ и да привуче нове, каже одговорни уредник Независног војног прегледа Виктор Литовкин.

- У ЈАР постоје технолошки врло добро припремљени кадрови. Упорно се пробија у ЈАР и Уралвагонзавод. У державама јужније од Сахаре врло је много совјетских и руских тенкова Т-72. Скупо је и неефикасно возити их у Русију ради модернизације и ремонта. Врло је повољно направити у ЈАР фабрику за модернизацију и сервисирање ових тенкова.

По увозу наоружања међу земљама тропске Африке у последњих неколико година води ЈАР. Република активно купује хеликоптере, ракетно-артиљеријско наоружање, војне авионе и беспилотне летелице, срества ПВО и оклопна возила. Између осталог ЈАР производи практично читаву линију борбене технике неопходну за оружане снаге земље и извоз: хеликоптере, беспилотне летелице, оклопна возила, тенкове, стрељачко оружје. Русија разматра реализацију своје војне технике и као један од инструмената утицаја. Са ЈАР је потребна друга тактика, сматра председник Академије за геополитичке проблеме Леонид Ивашов.

- Свака сарадња за ЈАР, чланицом БРИКС, за Русију је повољна. Али треба имати у виду да геополитички интереси не буду угушени чисто комерцијалним интересима. ЈАР увек учествује на изложбама наоружања и у извесној мери је наш конкурент. Решавајући питања војно-техничке сарадње треба ићи на заједничке разраде система наоружања и њихову заједничку популаризацију. Такав пут смо одабрали са Индијом. ЈАР је већ више пута покушавала да са Русијом оствари тесну војно-техничку сарадњу.

Могућности за сарадњу Русије и ЈАР у војно-техничкој области су велике. Али у тој сфери свој интерес има и други парнтер БРИКС – Кина. Пекинг очигледно намерава да држи афричко тржиште даље од свог утицаја, привлачећи клијенте ниским ценама.

И овде, истичу експерти, највећа је опасност не постојање конкурената, већ њихово одсуство.

Олга Денисова,



  • Извор
  • Глас Русије, фото: Голос России/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Интензитет инсистирања на невиности Украјине је необичан, изјавио је руски министар спољних послова


„Супарнички однос“ Вашингтона са Русијом спречио је потпуно обелодањивање онога што је знао, рекли су извори листу

Али упркос невиђеним војним мерама које су колективно предузеле западне земље, ништа им није пошло за руком! Јер тврда вера србског народа, његова непоколебљива верност Христу и Цркви, као...


Нападачима на Цроцус Цити Халл из Украјине су пребачене велике суме новца, саопштио је руски истражни комитет.


Неки руски посланици позвали су на поновно увођење смртне казне


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА