BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Библијски градови под гусеницама

Библијски градови под гусеницама
26.03.2013. год.

Археолози губе тло на блиском Истоку, и то у правом смислу речи. Десетогодишњит рат у Ираку је уништио јединствене културне слојеве библијских градова. Стотине хиљада артефаката је уништено, срушени су споменици и светиње. Данас су угрожени археолошки објекти у Либији и Сирији.

Колевка цивилизације губи доказе свог праочинства. Раније је буквално на сваком метру у Ираку могуће било наћи јединствене експонате. Ако не на земљи, онда под земљом. Међутим, 10 година бомбардовања и гађања су оставиле своје трагове. Тешка војна техника је уништила слојеве земље, који су чували у себи археолошке споменике, умногоме неистражене. О размерима разарања прича председник Института Блиског Истока Евгениј Сатановски.

- Можемо да говоримо о Ираку као археолошкој ризници у прошлости. У току више столећа после пропасти Омејадског калифата центар светске арапске државе се налазио у Багдаду. Све опеке, које су остале у Ираку од ископина капије богиње Иштар, златно благо из времена Сумера, нестало је без трага.

Америчке бомбе су брисале са земље музеј у Тикриту, музеј у Мосулу – тамо су се чувале богате асирске колекције из Ниневије и Нимруда. Историчари су се највише бојали пљачки. Оне су биле извршене: нестале су многе вредности из Националнг музеја Багдада. О томе, куда су оне биле однете, прича шеф департмана за борбу против шверца Јорданије Дамин Ал-Фаз.

- После рата у Ираку пљачка артефаката је била «на највишем нивоу», док је Јордан био искоришћен као транзитна зона, где су се договарали о транспортовању артефаката у Европу и САД. Пут тих предмета се може пратити према информацијама, које су прикупили иследници у Јордану и Ираку.

Укупно је из Националног музеја нестало више од 170 хиљада предмета. Како сматрају неки експерти у Русији, у то је била умешана банда професионалних пљачкаша. Такав закључак следи и из тога, што су у музеју биле уништене инвентарске књиге. Историчари кажу да су шансе вратити колекцију минималне, као и шансе да ће се у Ирак вратити археолози, додаје Евгениј Сатановски.

- Нажалост, можемо да апсолутно тачно тврдимо да ископине на територији Ирака наредних година, а можда и деценија или неће се водити, или ће се водити у веома ограниченим рејонима.

Ситуацијом у Багдаду озбиљно је забринута комисија УНЕСКО. Разорени Ирак с јамама на месту историјских објеката подсећа на Бамианску долину у Авганистану 2001. године, када су исламисти дигли у ваздух огромне кипове Буде из другог века. Светска јавност је осудила талибане, нарочито су негодовале САД. Усчкоро је почела војна кампања у Ираку, те се после 10 година могу сагледати резултати: америчке бомбе су уништиле више од 100 хиљада сумерских, вавилонских, асирских, персијских и исламских споменика уметности и културе. Нажалост, таква се прича понавља у Сирији и Либији. И тамо је разорено десетине историјских објеката…



  • Извор
  • Глас Русије, фото: ЕПА/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Анџеј Дуда је признао да је о том питању разговарао са Вашингтоном


Блок предвођен САД понаша се као да је наступила „ратна психоза“, изјавио је шеф мађарске дипломатије Петер Сијарто

Енди Стоун је оптужен за „правдање тероризма“ у објави у којој брани одлуку компаније да ублажи правила о говору мржње


Тунис, Алжир и Либија започели су преговоре без Марока и Мауританије, других оснивача бивше уније Магреба


Западни саветници су стационирани у амбасадама, изјавио је генерални секретар НАТО-а


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА