BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Пекинг узнемирен због Обамине флексибилности у погледу ПРО

Пекинг узнемирен због Обамине флексибилности у погледу ПРО
23.03.2013. год.

У светлости промене планова САД за стварање система противракетне одбране (ПРО) Кремљ добија јединствену шансу за успостављање тесних односа с Белом кућом. Москва само треба да не примећује напоре Вашингтона у области ПРО, сматрају амерички стручњаци. Међутим, Пекинг је одмах приметио померање ових напора према Далеком истоку.

Као што је познато, пре око недељу дана САД су објавиле одлуку да противракетни систем на којем раде преоријентишу у Севернокорејском правцу. У вези с тим Вашингтон је укинуо такозвану чеврту фазу развоја система ПРО у Европи.

Овај фактор Русији пружа одличну прилику за окончање бесконачног спора с Америком поводом болних за Москву питања у сфери противракетне одбране. До таквог закључка долази Ричард Вајц (Richard Weitz), колумниста издања World Politics Review (WPR). Аутор истиче да је руски председник Владимир Путин врло прагматичан политичар који је ради успостављања односа поверења с Америком спреман да оконча полемику везану за ПРО. И подсећа да је Путин наводно већ начинио сличан избор 2001. године кад није звао на узбуну због иступања САД из Споразума о ПРО како не би нанео штету билатералном партнерству у борби против тероризма. Другим речима, Русија треба једноставно да не обраћа пажњу на даљи развој америчког противракетног програма.

Промене у америчком програму ПРО ни на који начин не одговарају захтевима Москве о правно обавезујућим гаранцијама да овај програм неће бити усмерен против руског стратешког нуклеарног потенцијала. Подсетићемо да је у марту 2012. године Барак Обама тадашњем руском колеги Дмитрију Медведеву обећао да ће у случају да буде поново изабран испољити флексибилност у вези с проблемом ПРО. Међутим, како се истиче у руском МИП засад се не може говорити о већој флексибилности Американаца.

Одлука Вашингтона да не развија сад четврту фазу ЕвроПРО уопште не значи да се она никад неће развијати, истакао је за „Глас Русије“ заменик директора Института за САД и Канаду Павел Золотарјов:

- Ради се о томе да је председник Обама објавио адаптибилни приступ развоју система противракетне одбране. Адаптибилни – то значи да узима у обзир реалност опасности у овом или оном правцу. И донета одлука, као прво, одражава поштовање овог адаптибилног става. С друге стране, то је изнуђена одлука везана за тражење евентуалних варијанти за смањење буџета. Међутим, Американци по правилу у случају настанка оваквих ситуација не укидају у потпуности ове или оне правце развоја. Премда ће, ван сваке сумње, оваква одлука помоћи у тражењу компромисних варијанти.

И заиста, како је саопштио заменик министра иностраних послова РФ Сергеј Рјабков, почетком недеље за време његових преговора у Женеви с америчком колегиницом Роуз Готемилер из Стејт департмента САД руској страни су достављени нови подаци у контексту решавања проблема ПРО. По речима дипломате, засад нема недвосмислених оцена ових информација.

Међутим, последице промена у америчкој противракетној концепцији су оцењене у Кини. По саопштењима информативних агенција, у кинеском МИП истичу да јачање америчког система ПРО у Пацифичком обручу неће решити проблем севернокорејске нуклеарне претње, већ ће само изазвати заоштравање сукоба.

Заиста, сад је настала ситуација кад су се Американци једноставно због одређених околности одрекли скупе фазе програма ПРО, констатује за „Глас Русије“ директор Центра за стратешке конјунктуре Иван Коновалов:

- Али, појачавају азијско-тихоокеански правац, додатно ће бити лоцирани противракетни уређаји на Аљасци и допунски радар у Јапану. Односно, акценат се више премешта према Северној Кореји, а пошто је Кина савезник Северне Кореје, она као и Русија, има масу разлога да изрази своју забринутост због стварања ПРО.

Ипак, настале околности Русији пружају прилику да искористи биланс снага, сматра Иван Коновалов. Пошто ће сад и Кина бити увучена у полемику везано за ПРО с тачке гледишта real politic овај тренутак се може искористити за још веће зближавање Москве и Пекинга.

А што се тиче савета Ричарда Вајца упућених Русији за окончање дискусија о ПРО, Москве ће то и учинити уколико се увери да је обећање Барака Обаме о флексибилности остало на снази. Русија из дискусије неће изаћи без жаљења, али ће се на све изазове увек наћи одговори – како симетрични, тако и асиметрични.

Никита Сорокин,



  • Извор
  • Глас Русије, фото: ЕПА/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ


Свет се сада суочава са најкритичнијим тренутком од краја Другог светског рата, изјавио је пољски премијер


Интензитет инсистирања на невиности Украјине је необичан, изјавио је руски министар спољних послова

„Супарнички однос“ Вашингтона са Русијом спречио је потпуно обелодањивање онога што је знао, рекли су извори листу


Али упркос невиђеним војним мерама које су колективно предузеле западне земље, ништа им није пошло за руком! Јер тврда вера србског народа, његова непоколебљива верност Христу и Цркви, као...


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА