BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Историјска посета Си Ђинпинга Москви

Историјска посета Си Ђинпинга Москви
21.03.2013. год.

Посета председника Кине Си Ђинпинга Москви отвориће нову страницу у билатералним одосима. Експерти придају историјски значај састанку руског и кинеског руководства заказаном за 22. март.

Си Ђинпинг је одабрао Русију за своју прву посету после ступања на дужност. То говори о високој оцени кинеско-руских односа од стране новог кинеског руководства. Пекинг сматра да се билатерални односи налазе у најповољнијој историјској фази, узајамно стратешко поверење достигло је невиђене висине.

Москва се придржава сличне тачке гледишта. У суштини, Кина већ другу годину за редом постаје за Русију први по величини трговински партнер. Говори руководилац катедре за источна истраживања Дипломатске академије МИП Русије Андреј Володин.

- Мислим да је посета председника Кине Москви и симболична и прагматична. Симболична зато што Русија постаје не само привилеговани партнер. То је одзив на основне правце спољне политике Русије, у којој су билатерални руско-кинески односи постављени на ниво партнерства с поверењем. Постоји жеља за заједничким дејствима, и то не само на платформи међународних политичких институција. Ми можемо да им предложимо сарадњу у нуклеарној енергетици. Можемо да предложимо сарадњу у хидроенергетици, која ће бити узајамно корисна. Можемо да им предложимо сарадњу у нанотехнологијама, где код њих постоје добре основе. То је стратешка компонента наше узајамне стратешке дипломатије.

По мишљењу кинеских дипломата, у свету се сада дешавају дубоке и сложене промене. Главни научни сарадник ИМЕМО РАН Александар Салицки ставља акценат на формулу стратешко парнтерство.

- Важно је то што смо ми суседи. Кина исповеда спољну политику добросуседства. Она се у извесном смислу разликује од оних традиционалних образаца геополитичког мишљења који су својевремено разрађени у Европи и ослањају се на формулу „непријатељ мог суседа је мој пријатељ“. Формула добросуседства је другачија: „односи са суседом су важнији него можда са далеким партнером“. Ми смо такође ову формулу примили у својој спољној политици.

Посебна тема је национални суверенитет и безбедност. По мишљењу Пекинга, по том питању Русија и Кина треба да пружају једни другима чврсту подршку. Између осталог може се констатовати сличност погледа на проблем ПРО. Како је изјавио заменик министра иностраних послова Кине Ченг Гопин на заједничкој конференцији за штампу са амбасадором РФ у Кини Сергејом Разовом, питање ПРО дотиче проблем осигурања међународног стратешког баланса и стабилности.

Очигледно да је све већа заинтесованост Москве и Пекинга узајамна. Превладавши многе проблеме који су низ година ометали успостављање нормалних веза, лидери Русије и Кине коначо су дошли до закључка да је потребно развијати односе равноправног партнерства и поверења, усмерене на стратешку сарадњу у 21. веку.



  • Извор
  • Глас Русије, фото: ЕПА/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Министар спољних послова Дмитро Кулеба објаснио је да украјински конзолати више неће служити борбеним мушкарцима који бораве у иностранству


Естонски министар унутрашњих послова Лаури Лаанеметс је раније такође предложио да се Руска православна црква означи као терористичка организација

Руски министар одбране Сергеј Шојгу поделио је најновије процене кијевских жртава на бојном пољу


Снаге Москве су ослободиле још неколико насеља у Донбасу, рекао је Сергеј Шојгу

Наводи западног Јерусалима изазвали су егзодус западног новца из важне хуманитарне агенције


Анџеј Дуда је признао да је о том питању разговарао са Вашингтоном


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА