BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Споразум о оружју: цењкање умесно

20.03.2013. год.

Редовна конференција УН о Међународном споразуму о трговини оружјем (МСТО) фатално се подударила са одлуком Велике Британије и Француске да започну испоруке наоружања сиријским побуњеницима.

Претпоставља се да ће актуелни преговори трајати 9 дана. Претходна конференција прошле године такође се одвијала у Њујорку, и трајала је скоро читав јули. А 7. новембра у седишу УН одржано је гласање о одржавању нове конференције о трговини оружјем у марту 2013. Представници Русије су се заједно са колегама из неколико других држава суздржали од гласања, што је изазвало од стране њихових дипломатских партнера бујицу оптужби за намерно блокирање документа. САД су гласале само за одржавање актуелне конференције, а одбиле су да усагласе механизам усвајања споразума. Француска и Велика Британија су предлагеле да се МСТО утврди помоћу две трећине гласова, док су САД инсистирале на процедури консензуса, као обавезном услову за учешће у манифестацији.

Суштина базичног споразума је забрана продаје конвенционалног наоружања земљама где се озбиљно крши међународно хуманитарно право и крше се људска права. Став Русије поводом споразума је такав да у постојећој редакцији МСТО није у стању да спречи куповину оружја од стране екстремиста и терориста. Такав споразум само ће нашкодити законитој трговини оружјем и оштетиће права држава на самоодбрану. Осим тога, објаснио је експерт Центра за анализу стратегија и технологија Сергеј Денисенцев, спорови изазивају укључивање у јурисдикцију споразума не само испорука готових система наоружања, већ и таквих услуга као што је посредовање у организацији лиценциране производње. Сергеј Денисенцев је приметио да са врло великим уступцима како у интересима водећих земаља извозника, так и земаља увозника, теоријски споразум може да буде усвојен. Али недостатак овог документа пре ће бити његова правна слабост. У сваком случају, спроазм ће се прихватати на основу консензуса који је, као што се зна, врло тешко постићи.

Ако споразум о трговини оружјем ипак буде потписан, његова реализација ће бити практично немогућа, сматра са своје стране директор Центра за стратешку коњуктуру Иван Коновалов.

- Споразум ствара максимално високе стандарде у контроли трговине наоружања, што није прихватљиво ни за САД, ни за Русију, тим пре за Кину, да не говоримо о другим земљама. У току претходне дискусије у првом реду се говорило о томе да оружје не треба да доспева у оне земље где се крше људска права. Али сви имају различите погледе на сваку конкретну ситуацију, да узмемо на пример Сирију. Запад сматра да се тамо крше људска права, Русија сматра да је то побуна против законито изабране владе.

Западне земље фактички желе да претворе споразум који ограничава нелегални промет оружја у инструмент притиска на неугодне режиме. Тако ЕУ и арапски савезници сиријских побуњеника желе да затворе приступ оружју за режим Башара Асада. Слична селективна ограничења по мишљењу експерата противрече нормама и духу међународног права, руше основе на којима се базира можда и несаврешен, али годинама успостављан систем трговине оружјем.

Никита Сорокин,



  • Извор
  • Глас Русије, фото: ЕПА/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

„Супарнички однос“ Вашингтона са Русијом спречио је потпуно обелодањивање онога што је знао, рекли су извори листу


Али упркос невиђеним војним мерама које су колективно предузеле западне земље, ништа им није пошло за руком! Јер тврда вера србског народа, његова непоколебљива верност Христу и Цркви, као...

Нападачима на Цроцус Цити Халл из Украјине су пребачене велике суме новца, саопштио је руски истражни комитет.


Неки руски посланици позвали су на поновно увођење смртне казне


Неслање делегације у САД била је „порука Хамасу“, изјавио је израелски премијер


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА