BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Мала Русија под небом вечног града

19.03.2013. год.

Папу Фрању прате са интересовањем не само католици читавог света, већ и православни. Посебно они који се налазе недалеко од Ватикана. Код парохијана руске цркве свете великомученице Јекатерине, која се налази неколико километара од сабора светог Петра, папа Фрања изазива само позитивне емоције.

Руску цркву у Риму Италијани називају Снежаниним дворцем. Црква од белог камена са необичним звоником и куполом која се уздиже према небу стоји на брежуљку.Са горње платформе добро се види купола сабора светог Петра. Ова православна црква се појавила у Риму недавно, али парохија у Вечном граду има врло богату историју. О томе је за Глас Русије говорио настојник храма јеромонах Антониј Севрјук.

- Ове године ћемо обележавати 210 година наше парохије. Она је била основана још за време дипломатске мисије Руске царевине у Риму, редовно је мењала своје место, зато што се мисија стално селила. Од почетка двадесетог века парохија се налазила у центру Рима недалеко до железничке станице у улици Палестра, у вили коју је РПЦ у Италији предала књегиња Чернишева. После њене смрти по тестаменту црква је постала власник, и од почетка 30-их година прошлове века у цркви отвореној у двоспратној вили редовно су почеле да се служе литургије.

Црква свете великомученице Јекатерине је друга православна црква у Риму. Изградили су је на територији виле Абамелек руског амбасадора почетком 2000-их година. До тада је руска заједница тако увећана да мала црква у вили ниј емогла да прими све заинтересоване. Нова црква је постала не само духовни, већ и културни центар. Ова црква је постала за многе друга кућа и ублажила је носталгију за домовином, признала је дописнику радија Гласа Русије верница Ала.

- Овде има и Руса, и Украјинаца, и Румуна, и Албанаца, и Мађара. Недавно се појавио свештеник који чита проповеди на модлавском. Све то нас врло инспирише и увек долазимо у цркву са великом радошћу. И чак они који су раније једва могли да замисле шта је то православље, управо овде су прозрели и приближили се вери. У многоме то је постало могуће захваљујући нашим свештеницима који пружају пример аскетског начина живота и духовно су светли, што је за вернике врло важно.

Општина активно учествује и у црквеном животу. Сада парохијани са интересовањем посматрају прве поступке папе Фрање. За сада се он вима допада, натавља Ала.

- Веома смо се обрадовали када је папа изабран другог дана конклаве. То говори о једнодушности које постоји у католичкој цркви. Планирамо да одемо на устоличење папе и да га погледамо, да покушамо да осетимо оно што ће осећати католици. О папи за сада постоји једноглавно позитивно мишљење, чак код нас у општини он не изазива никакав унутрашњи отпор и питања. Према њему смо одмах осетили симпатију после првог обраћања верницима. Допада нам се његова једноставност, лакоћа и хумор.

Осим православне заједнице Рима на устоличењу папе Фрање ће бити представници свих 15 православних цркава света. Руску делегацију ће предводити председник синодалног одељења за спољне црквене везе мирополит Волоколамски Илариион. Зна се да ће свечаност посетити и Константинопољски патријарх Вартоломеј. Пре тога, почев од 1054. године, када се десио црквени раскол, ни један православних патријарх није присуствовао интронизацији римских понтифика.

Милена Фаустова,



  • Извор
  • Глас Русије/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ


Покушаји успостављања таквих савеза су „штетни и контрапродуктивни“ за регионалну безбедност, изјавио је руски председник


САД и њихови савезници покушавају да принуде Пекинг због његових веза са Русијом, изјавио је портпарол Кремља Дмитриј Песков

Матуш Шутај Ешток назвао је осумњиченог „вуком самотњаком“ незадовољним политиком Братиславе


Владимир Путин је изјавио да сарадња између Пекинга и Москве не представља претњу за друге нације


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА