BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Словачка, као посредник у дијалогу између Русије и ЕУ

Словачка, као посредник у дијалогу између Русије и ЕУ
18.03.2013. год.

Феномен поверења руско-словачких односа, одређује природу пословне сарадње две земље. Она се динамично развија, што је потврђено и на састанку међувладине комисије за сарадњу у Москви. О усвојеним одлукама је за "Глас Русије" говорио амбасадор Републике Словачке у Руској Федерацији Јозеф Мигаш.

- Ми смо одредили приоритете сарадње. У Протоколу о резултатима разговора,забележено је 65 тачки на које треба усмерити заједничке напоре. Важна тачка: Програм усвојен од стране партнера за модернизацију руске и словачке економије. Русија има сличан споразум са ЕУ и документ са Словачком га допуњује.

Потписани су споразуми између министарстава културе две земље за период 2013-2017, меморандум о развоју туризма, о оснивању заједничких компанија за енергетски ефикасне технологије, о снабдевању електричном енергијом логистичких центара комбинованих електричних станица у рејонима Чељабинска и Вороњежа, о структури руских железница. Тон преговорима је дао високи ниво ко-председника, чије место су заузели заменик премијера Дмитриј Рогозин, задужен за одбрамбену индустрију, и министар спољних послова Словачке Мирослава Лајчак. На дневном реду - нови споразум о војној сарадњи. Ускоро ће бити потписан низ споразума о лиценцирању производње руске војне опреме у Словачкој. Реч је о модернизацији и поправци хеликоптера у Новом Мјесту, код Ваха. "То су још совјетски хеликоптери, треба рећи, одлична техника!- сматра ловачки дипломата:

- Они су до сада у употреби, како код нас, тако и и у великом броју бивших социјалистичких земаља. Хеликоптери, као и ловци МиГ-29. Након модернизације, хеликоптери се могу користити у мирнодопске сврхе, на пример, у Авганистану. То је прилично велики програм, подржан од стране НАТО-а. Наша земља, сакупивши искуство сарадње са Русијом, могла би постати неком врстом посредника између ЕУ и Русије у модернизацији овакве врсте војне технологије. А можда и у изградњи нових авиона.

Словачка је, као што знате, нуклеарну енергију прогласила приоритетом своје енергетске политике. Који заједнички пројекти су подржани на државном нивоу?

- Пре свега, то је, наравно, изградња нових објеката на нуклеарној станици у Јасловских Бохуница и у целој Словачкој. И, такође, питање снабдевања из Русије обогаћеног нуклеарног горива. Ми смо веома заинтересовани за сарадњу са руским нуклеарним научницима, јер нам предстоји извођење из строја блокова 1 и 2 нуклеарне електране у Бохуницама, што је био услов нашег уласка у Европску унију. Све то је совјетска технологија. Надамо се да ћемо укључити руске стручњаке. Одлучено је да се у блиској будућности направи заједнички тим који ће направити распоред одговарајућих радова.

Цена мирнодопског атома би могла Словачку сврстати у извознике електричне енергије у региону?

- Потенцијално, зашто да не? Енергија је увек у потражњи. Европско енергетско тржиште је либерализовано. А ако можемо развити и понудити јефтинију струју суседима од, рецимо, чешког дистрибутера CEZ, онда ћемо сигурно наћи купца. Зашто не направити конкурентан производ?

У коликој мери се словачка економија снабдева руским енергентима ?

- Фактички 100% када је у питању нафта, гас и нуклеарна горива. Ми свакако тражимо могућности да диверсификујемо путеве набавке сировина, али смо свесни: њихов главни увозник у Словачку данас - Руска Федерација.

Зашто је на састанак међувладине комисије у Москви био позван гувернер Астракханског региона? Каква је судбина пројеката "дуге изградње" Циклотронског центра у Братислави, стављање широке пруге до Братиславе и Беча? Да ли ће сарадња са Русијом помоћи у отварању нових радна места за незапослене Словаке? О томе - у блиској будућности ће се наставити разговор са амбасадором Словачке у Русију Јозефом Мигашом. Пратите на нашем сајту!

Гајане Ханова,



  • Извор
  • Глас Русије, фото: © Flickr.com/HatM/cc-by-nc-sa 3.0/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ


Покушаји успостављања таквих савеза су „штетни и контрапродуктивни“ за регионалну безбедност, изјавио је руски председник


САД и њихови савезници покушавају да принуде Пекинг због његових веза са Русијом, изјавио је портпарол Кремља Дмитриј Песков

Матуш Шутај Ешток назвао је осумњиченог „вуком самотњаком“ незадовољним политиком Братиславе


Владимир Путин је изјавио да сарадња између Пекинга и Москве не представља претњу за друге нације


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА