BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Михаил Фихтенхолц, продуцент који уме да слуша музику

Михаил Фихтенхолц, продуцент који уме да слуша музику
18.03.2013. год.

Музички критичар, организатор концерата и одговорно лице за оперски репертоар Бољшој театра Михаил Фихтенхолц за себе каже да је музички продуцент. Он своју мисију види у томе да одвуче публику од свакодневних брига.

Притом Михаил истовремено стиже да пише колумне у московском часопису, да руководи оделењем за перспективно планирање Бољшој театра и да води неколико својих тачака у московској филхармонији. Његова непоновљива марљивост није на уштрб квалитета рада. За „Глас Русије“ је признао да је спреман да се понекад бави најнеочекиванијим стварима:

- Продуцент је човек који смишља, а затим реализује известан пројекат. То је понекад просто, на основу здравог разума одлучујемо шта ћемо да урадимо, како, кад и где то радимо. Пре стваралачких процедура као што су одабир солиста, хора, оркестра, позивање диригента, закључивање уговора с њима. И пре приземних ствари као што су буџет за рекламу, вађење виза и куповина карата, укључујући и куповину воде за шминкернице.

Појам „музички продуцент“ се, кад је у питању класична музика, у Русији појави недавно. Данас на овом тржишту раде различите агенције које су најчешће везане за имена познатих музичара. А „продуцената-усамљених стрелаца“ који специјално окупљају групе извођача за сваки концерт, нема много. Михаил Фихтенхолц је за главну област свог рада изабрао оперу:

- Од детињства волим звучање људског гласа. За мене у томе још увек постоји нешто загонетно и тајанствено: обичан човек у себи чува инструмент који нико не види. Међутим, само звучање људског гласа је за мене чудо. Ови гласови бивају толико лепи и виртуозни, наводе нас да доживимо читаву гаму емоција. Према томе још увек гајим помало дечји однос, али ми је чак и драго што се он не мења. Ако ми то једног дана досади или ми постане уобичајено, то ће значити само једно: треба да тражим други посао и да размислим о новој професији.

Фихтенхолц је кренуо очигледним, али тешким путем. За концерте бира ремек-дела светске оперске класике која се ретко чују. Сасвим недавно у Москви је изведена Хендлова опера „Херкулес“ – својеврсна руска премијера са закашњењем од преко два и по века. Ради концертног извођења у Москву су допутовали славни извођачи из различитих земаља, међу којима су и британски диригент Кристофер Мулдс и шведски мецосопран Ан Халенберг. Није лако окупити звезде за сваки концерт: потребни су и знање, и личне везе, и умеће да се заинтересује и убеди. Међутим, у раду с извођачима треба узимати у обзир и друге аспекте, рекао је Фихтенхолц:

- Увек се треба оријентисати на специфику људи стваралачких професија. На пример, ако је код мене у понедељак допутовао певач, нећу заказати пробу за сутрадан у 11. Зато што ако певач долети из Париза – код њега је још 8 ујутру, због временске разлике, а ако је из Лондона, - још је 7. И ако се с извођачима ради у таквом режиму, они на концерту неће бити баш „најсвежији“.

Добри програми обавезно изазивају интересовање меломана. Фихтенхолц као организатор концерата, не може да се жали на празна места у концертној сали. Међутим, продуцента брине нешто друго: савремена публика, чак и она која долази да слуша класичну музику, не мења се набоље. Михаил сматра да су се људи одвикли од тога да буду пажљиви:

- Представе о руској публици која се одреда занима за класичну музику и која се у њу разуме јесу већ мит. Ово се посебно тиче великих градова, у мањој мери Санкт-Петербурга, а Москве у већој мери. Класична музика и балет захтевају врло важну ствар коју не можемо себи да приуштимо – усредсређивање, концентрацију, чак бих рекао – душевни напор.

Ана Кочарова,



  • Извор
  • Глас Русије/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Иста ограничења важе за гледаоце и љубитеље спорта који присуствују Летњим играма у Паризу


Дмитриј Песков је такође високо оценио сарадњу региона Русије и провинција Кине и истакао њен допринос развоју руских територија које се граниче са Кином.


На Русију се неће вршити дипломатски притисак, као што се не може победити на бојном пољу, рекао је председник

Председници Бразила и Јужне Африке одлучили су да не учествују на том догађају, који искључује Русију, наводи се у извештајима


Инвестициона група на челу са Џаредом Кушнером склопила је посао за изградњу хотела у Београду вредног 500 милиона долара


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА