BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Европа није научила лекцију из историје

Европа није научила лекцију из историје
17.03.2013. год.

Демони рата у Европи могу поново да се пробуде. Овако екстравагантно, али потпуно основано упозорење изразио је бивши шеф Европске групе, премијер Луксембурга Жан-Клод Јункер. По његовом мишљењу, тренутна ситуација у Старом свету неверовано подсећа на почетак прошлог века. То је било време уочи Првог светског рата, који је довео до радикалног преуређења целог света. И то ни из далека није било набоље.

Европски политичари све чешће исказују, ако не апокалиптичке, у сваком случају врло громогласне и забрињавајуће изјаве. Један од признатих интелектуалаца и врло искусних политичара Старог света, Жан-Клод Јункер тешко да би такве речи изговорио без разлога. Он је превише искусан човек за то. Садашњу Европу поред спољашњег блеска и благостања раздиру противречности. И што је најопасније, оне су системског карактера. Могу ли се поновити драматични догађаји једног од најкрвавијих ратова у историји човечанства? На ово питање нема недвосмисленог одговора, а претпоставки за негативни сценарио има више него довољно.

По Јункеровом мишљењу главну претњу представља сукоб националних интереса конкурентских кључних европских држава, огроман дисбаланс економског и социјално-политичког развоја земаља ЕУ, као и раслојавање друштва које све више напредује. Оваква слика приморава на периодично разматрање могућности распада Европске уније који ће имати непредвидиве последице. Главни мегапројекат друге половине прошлог века ће у случају неуспеха довести до кардиналне промене расподеле светских снага. Ипак, по мишљењу стручњака Центра за политичке конјунктуре Евгеније Војко, рано је за панику: тренутна ситуација се унеколико разликује од онога што је било пре 100 година.

- Тада је било јасно ко је потенцијални агресор – земља која може кренути против других европских држава. Ради се о Немачкој која се изузетно брзо милитаризовала. И зато је жариште напетости било врло упадљиво. Данас земље ЕУ сигурно не спадају у земље милитаризације. Напротив, постоји тенденција да се унутар ЕУ искључи компонента силе.

Ипак, Јункер у тежњама данашњих европских политичара види опасно залагање за уско националне интересе. Расте и национализам на нивоу свакодневице. Овакве центрифугалне тенденције код њега изазивају највећу забринутост. Сепаратистичка расположења у погледу ЕУ очигледно су показана на недавним изборним кампањама у Грчкој и Италији, где је „хит сезоне“ била антинемачка реторика. Он помиње и конфликте у Босни и на Косову у којима улога Берлина, као што је познато, ни из далека није била пасивна. Безбрижност – то је главна оптужба Јункера упућена на адресу становника континента. Управо она је довела до Првог светског рата. И сад су, као и у то време, Европљани превише опуштени и сигурни у тесну међусобну повезаност држава Старог света. Међутим, у извесном тренутку се може испоставити да је то неопростива заблуда.

Периоди благостања увек су бременити скривеним опасностима, сматра доцент МДИМО Александар Тевдој-Бурмули.

- Данас се о рату у средњерочној перспективи тешко може говорити, али кризне тенденције су неприметно расле у току неколико последњих деценија под велом привидног изобиља и благостања. И данас су испливале на површину. Интеграциони процес се успорава, унутар интеграционе групације се примећује линија поделе поводом даљег зближавања. Међутим, скривени антагонизам тешко да ће довести до рата у оквиру ЕУ.

Треба истаћи да Јункер не говори само о рату у директном међудржавном смислу. Рат пре свега значи контролу ресурса. Исто тако драматичне последице ће имати и социјалне експлозије. Управо до њих може довести одрицање од политике буџетске економије. Бесконачно штанцовање нових дугова и пораст незапослености пре или касније представљаће ризик у смислу узрока револуција у Европи, наводи Јункер у закључку. Масовни нереди имиграната у низу европских земаља већ су показали основаност овакве узнемирености. Политичар даје рецепт за то како да се ово избегне: треба живети онако како то средства дозвољавају и спроводити непопуларне реформе. Међутим, овај модел има једну битну ману – незаинтересованост актуелних политичара за њега. Јер, управо обећања о благостању и процвату представљају проверени начин за стицање благонаклоности бирача. Чак и ако је то на туђ рачун.

Иљја Харламов,



  • Извор
  • Глас Русије, фото: РИА Новости/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Председник Ебрахим Раиси упутио је оштро упозорење западном Јерусалиму


Министар спољних послова Дмитро Кулеба објаснио је да украјински конзолати више неће служити борбеним мушкарцима који бораве у иностранству

Естонски министар унутрашњих послова Лаури Лаанеметс је раније такође предложио да се Руска православна црква означи као терористичка организација


Руски министар одбране Сергеј Шојгу поделио је најновије процене кијевских жртава на бојном пољу

Снаге Москве су ослободиле још неколико насеља у Донбасу, рекао је Сергеј Шојгу


Наводи западног Јерусалима изазвали су егзодус западног новца из важне хуманитарне агенције


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА