BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Пројекат Екзомарс: потпуни старт

Пројекат Екзомарс: потпуни старт
14.03.2013. год.

Роскосмос и Европска космичка агенција ЕКА потписаће 14. или 15. марта у Паризу коначну верзију споразума о заједничком пројекту ЕкзоМарс. Сарадња са Русијом на овом пројекту одобрена је на министарском нивоу земаља чланица ЕКА на састанку у децембру у Напуљу. Европљани су већ потрошлили на пројекат најмање 400 милиона евра.

Прво је ЕкзоМарс био европско-амерички. НАСА је требало да да тешке ракете. Ипак из финансијских разлога НАСА је иступила из програма, и крајем 2011. године ЕКА је затражила од Русије да се придружи. Било је речи о ракети носачу Протон, говори директор Института за космичка истраживања РАН Лав Зељони.

- Ми смо обећали ракету под условом да треба да постоји заједнички научни програм. Тај услов је испуњен. Пројекат ЕкзоМарс се састоји од две фазе са стартовима 2016. и 2018. године. 2016. годне учешће Русије се своди на испоруку ракете носача Протон, за коју ће бити адаптиран модул и на опрему европског орбиталног уређаја Трејс гес орбитер. Он ће истраживати трагове гсова у атомосфери Марса. Сви се занимају за распоред метана. Н аорбитгеру ће стајати два комплекса руских уређаја: неутронски детектор Франд за проучавање распоређености воде изнад површине Марса и велики пакет за истраживање спектралног састава атмосфере у широком дијапазону дугих таласа.

Европљани ће у првој фази ЕкзоМарса осим орбиталног модула имати још и такозвани демонстратор за слетање. То је уређај без научне опреме са предајницима. Његов задаак је да одради технологију уласка у атмосферу, спуштање и слетање. Раније су на Марс слетале само америчке и совјетске станице. Друга етапа програма за 2018. годину је много сложенија, наставља Лав Зељони.

- Опет Русија даје ракету Протон. Осим тога, Русија прави платформу за слетање, која треба да испуни два задатка. Платформа ће пребацити на површину Марска возило Пастер. Оно је лакше него Кјуриозити, али врло занимљиво. Направљено је у ЕКА и садржи уређај за бушење који може да се забоде два метра у подлогу. Задатак Русије је не само да га пребаци на површину. Постоји и руско учешће у научном програму. Али најважније је то што ће на платформи – а она ће остати на планети пошто са ње оде возило – бити постављен комплекс са руским научним уређајима. Постојаће манипулатор за узимање узорака, гасни хроматограф. Ми ћемо пажљиво спустити компликовано возило, дозволити му да оде, а даље ћемо радити по свом руском програму.

По речима Лава Зељоног, руски научници са нестрпљењем очекују потписивање уговора са ЕКА. После тога ће моћи интензивније да наставе припрему за програме.

Институт у току припреме ЕкзоМарс размишља и о новој фази програма истраживања Марса – понављају пројекта Фобос-грунт. Нестанак уређаја Фобос-грунт је оставио нерешеним задатак самог Фобоса: шта је он – астероид увучен у орбиту или тело које се формирало заједно са Марсом. Слање уређаја планирано је за крај деценије. Русија такође размишља о пребацивању тла Марса на Земљу. Планета је толико разноврсна, каже научник, да мали „зелени“ могу да буду пронађени не у првом, већ у другом узорку супстанце.

Борис Павлишчев,



  • Извор
  • Глас Русије, фото: РИА Новости/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Америчка помоћ неће бити довољна да заустави руске снаге, изјавио је Дмитриј Кулеба


Заменик министра одбране Тимур Иванов је годинама под сумњом, наводе медији

Председник Ебрахим Раиси упутио је оштро упозорење западном Јерусалиму


Министар спољних послова Дмитро Кулеба објаснио је да украјински конзолати више неће служити борбеним мушкарцима који бораве у иностранству

Естонски министар унутрашњих послова Лаури Лаанеметс је раније такође предложио да се Руска православна црква означи као терористичка организација


Руски министар одбране Сергеј Шојгу поделио је најновије процене кијевских жртава на бојном пољу


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА