BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Ласер и токамак у борби за концепцију термонуклеарне синтезе

Ласер и токамак у борби за концепцију термонуклеарне синтезе
11.03.2013. год.

У Русији ће бити направљен најснажнији ласер на свету. Тачније, термонуклеарни реактор на његовој основи. Огромни уређај ће бити дуг 360, а висок преко 30 метара и налазиће се у околини града Сарова у Нижегородској области. Путшање у рад планирано је за 2020. годину.

Научници се надају да ће уз помоћ суперласера добити супстанцу отприлике у истом стању као и у средишту Сунца и других звезда. То је неопходно за поручавање процеса паљења и горења термонуклеарног горива и омогућиће да се лакше опроба ласерски тип реактора у улози перспективног извора енергије који ради на обичну воду. Дајемо реч генералном конструктору ласерских система Савезног Научно-истраживачког института експерименталне физике Сергеју Гарањину.

- Ласери омогућавају да се истражи физика виликих густина енергије. У вези са тим била је донета одлука да се направи овакав уређај. Он ће бити у колективном коришћењу, на њему могу да раде како стручњаци из наше земље, тако и страни.

У свету постоји сличан ласер у САД, и још један се прави у Француској. Руски ће бити један и по пут снажнији. Приликом термонуклеарне синтезе свако додавање снаге отвориће нове могућности, подвлачи Сергеј Гарањин.

- Да додамо да ни један термонуклеарни уређај није добио осетну предност количине горива од реакције у односу на трошкове њеног изазивања. То је тачно не само за ласерске реакторе, већ и за њихове главне конкуренте, концепцију на основу токамака (троидалне коморе са магнетним калемовима), где се плазма у реактору пали снажним електромагнетним пољем. Ни у СССР, где су пронашли токамак, ни у ругим земљама, такав реактор није прорадио како треба, објашњава главни инжењер лабораторије неутронске физике Уједињеног института за нуклеарна истраживања у Дубни Александар Виноградов.

- Академик Јевгениј Велихов се читавог живота тиме бави и још у Совјетском Савезу обећао је да ће ускоро бити... Али прављене су нове генерације токамака, све савршеније, један уређај је смењивао други, а до данас индустријског излаза енергије нема. Тако да буде стабилна термонуклеарна реакција и уређај који стабилно ради на бази токамака – до тога је врло далеко.

По узору токамака у Француској се гради ИТЕР – међународни експериментални темонуклеарни реактор, тамо такође учествује Русија. Први експертименти, као и на руском ласеру у Сарову, заказани су за 2020. годину. Борба две концепције омогућиће научницима да ореде прототип реактора будућности. По речима експерта у области радијацијске безбедности и посалника Државне думе Максима Шингаркина, то неће бити скоро.

Научници немају једнозначну тачку гледишта на ове процесе. Трагање се води на ивици фундаменталних истраживања која не могу чак приближно да опишу конкурентске предности поједине технологије. На данашњи дан нису решени многи задаци задржавања плазме.

Прогнозирати која коцепција је победити, данас је немогуће, сматра Максим Шингаркин. Којим путем ће човечанство стићи до термонуклеарне енергетике, за сада не зна нико.

Борис Павлишчев,



  • Извор
  • Глас Русије, фото: ru.wikipedia.org/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

„Супарнички однос“ Вашингтона са Русијом спречио је потпуно обелодањивање онога што је знао, рекли су извори листу


Али упркос невиђеним војним мерама које су колективно предузеле западне земље, ништа им није пошло за руком! Јер тврда вера србског народа, његова непоколебљива верност Христу и Цркви, као...

Нападачима на Цроцус Цити Халл из Украјине су пребачене велике суме новца, саопштио је руски истражни комитет.


Неки руски посланици позвали су на поновно увођење смртне казне


Неслање делегације у САД била је „порука Хамасу“, изјавио је израелски премијер


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА