BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Нова опасност - гаџети

Нова опасност - гаџети
11.03.2013. год.

У Јапану су утврдили да смартфон и ајфон смањују код деце тежњу ка пушењу. Ученици који имају при себи ограничену суму новца, бирају гаџете, а не цигарете. Чинило би се да је то добро. Али при томе постоји ризик да једна зависност замени другу. Свеопште интересовање за савремене гаџете у целом свету поприма претеће црте.

Подаци анкетирања у многим земљама сведоче: људи све више времена проводе гледајући у монитор свог гаџета, не одвлачећи поглед чак за време радних саветовања или пријатељског разговора. Одлазак у позориште или на забаву, шетња у парку претвара се само у повод да се о томе напише у Твитеру.

Анкетирања Савезног центра за проучавање јавног мњења говоре о томе да се 54% руских гађана користи мобилним интернетом ради друштвених мрежа. Што се тиче младих, међу њима је таквих већ 73%. Такав велики проценат везан је не за постојање савремених средстава везе, већ за однос према њима, истиче психолог Олга Драгаја:

- У многим земљама све више се говори о негавином утицају мобилног интернета. На пример, огроман проценат тинејџера у Аустралији не спава ноћу због Интернета. Али то не говори о томе да су Интернет или смартфон штетни, већ о томе да друштво врло мало пажње поклања развоју личности и личност сама не чини напоре да се развија. Ако човек има циљеве, ако је заузет, никакав смартфон га неће везати за себе. Ако тога нема, видимо како узалуд проводе време многи људи: већи део ових виртуалних разговора једноставно нема предмет.

Утицај Интернета одражава се у првом реду на оне људе који имају тешкоће у комуникацији. Савремени уређаји продубљују неспособност ка личној комуникацији. Али потреба за комуникацијом, љубављу, дружењем и признањем остаје код човека једна од основних, сматра Драгаја:

- Живот на Интернету може да доведе до стреса: човек се стално налази у режиму чекања на нове поруке у друштвеним мрежама. Уз то, Интернет даје податке у времену: ево она не одговара већ 10 минута, ево већ пола сата нико не реагује на моју нову фотографију. Наравно, у великој мери то је својствено људима у великом граду — убеђена сам да онима који живе ближе природи, емоција је довољно и без тога, а телефон им је потребан само да телефонирају.

Највише од минуса техничког прогреса пате људи у технички најразвијенијим земљама. Јужнокорејски психолози говоре о томе да су људи толико везани за своје гаџете да чак код куће спремни су да решавају радна питања помоћу тих уређаја.

На узбуну позивају и у Јапану. Јапанци су тако везани за велике мониторе који могу увек да се носе са собом, да понекад не реагују на спољне информације, пише Shukan Taishu. Издање наводи примере како људи користе радно време за мобилне игре, а у слободно се тако у њих удубе да не примећују куда иду. Везаност за смартфон почела је да боде очи, самтра становник Токија, председник Руског клуба у Токију Михаил Мозжечков:

- Буквално прошле недеље сам се пренеразио: сваки путник у вагону метроа седи са том електронском играчком. Раније интернет није свугде радио, а сада скоро на свим метро станицама он одлично ради. Уз то нови смартфони имају врло велику брзину, зато многи једноставно не силазе са Интернета. Јапанци са њиховом љубављу према електроници чак се нервирају: зашто ми нисмо смислили смартфон?

Велике могућности гаџета такође брину психологе. По мишљењу Олге Драгаје:

- Ови уређаји аутоматизују процесе, које човек може да ради сам. На пример, функција брзог бирања броја или паметног превода, када ти откуцаш свега неколико слова, а остало се за тебе домисли. Због тога се смањује потреба да се правилно изражавају сопствене мисли. То је као са дигитроном: сви су заборавили да рачунају напамет.

Амерички истраживачи криве смартфон за проблеме са концентрацијом на једно дејство. То се дешава због динамичности у добијању информација, сталног преласка са странице на страницу. У САД ово интернет-скакање је добило назив информациони "фастфуд".

Дарја Денисова,



  • Извор
  • Глас Русије, фото: © Flickr.com/Johan Larsson/cc-by/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Аргентина је поднела званичан захтев војном блоку предвођеном САД за статус „глобалног партнера“, изјавио је министар одбране Луис Петри


Данас је објављен писмени Коментар званичног представника руског министарства спољних послова Марије Захарове у вези са одобравањем у ПССЕ захтева Косова за чланство у Савету Европе. Коментар преносимо у...

Кијевске снаге се боре да обуздају Русе због кашњења стране помоћи и недостатка особља, наводи се у новинама


Неуспех Запада да обезбеди довољно оружја и новца једини је разлог зашто Украјина трпи неуспехе, тврди председник

Врховни командант НАТО снага за Европу и заповедник европске команде америчке војске Кристофер Каволи изјавио је да је НАТО донео одлуку да појача резервне снаге унутар мисије на Косову...


Fotografija i sam pojam 'fotografisati' dobili su neko drugačije, potpuno novo značenje. I dok su nekada dva ili tri filma, što je maksimalno oko sto fotografija, 'trajali' celo letovanje...


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА