BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Русија неће препустити другима позиције у светском извору оружја

Русија неће препустити другима позиције у светском извору оружја
08.03.2013. год.

Вијетнам ће наставити да купује руско наоружање, и не само то, Русија ће овој земљи помоћи у стварању подводне флоте. А у светској хијерархији извозника наоружања Русија ће минимум још деценију заузимати другу позицију после САД.

Русија и Вијетнам ће у најскорије време закључити споразум о условима уласка наших ратних бродова у вијетнамске луке, саопштио је министар одбране РФ Сергеј Шојгу. Осим тога, ове године ће руско предузеће „Адмиралтејска бродоградилишта“ предати Вијетнаму две од шест подморница, које су купљене за ратну морнарицу републике. Ради се о подморницама на дизел по пројекту 636 „Варшављанка“.

Испорука наоружања за вијетнамску РМ је вероватно нови аспекат у одбрамбеној сарадњи двеју земаља. Међутим, партнерство у сфери ратне морнарице неће се ограничити на шест подморница истакао је за „Глас Русије“ главни уредник часописа „Народна одбрана“ Игор Коротченко:

- Осим тога, Вијетнам активно купује од РФ вишенаменске ударне бродове класе „Гепард“. Такође, по руској лиценци се у Вијетнаму производе ракетни моторни чамци, који поседују велику ударну моћ. Томе бих додао и оснивање мешовитог предузећа с Вијетнамом које ће по лиценци производити противбродске ракете за комплекс „Уран“.

Осим текућих уговора за испоруку модерне ваздухопловне технике и различитих врста копненог наоружања Вијетнаму, у овој земљи остаје још огромна количина војне технике совјетске производње. Многи примерци овог оружја могу бити модернизовани и рок њихове експлоатације продужен. Све ово заједно, по речима Игора Коротченка, доводи Вијетнам практично на треће место по количини набавки руског оружја. Прво место заузима Индија, друго Венецуеела, а на трећем се још увек држи Кина.

На међународном сајму наоружања IDEX 2013 у Абу-Дабију у фебруру, њенговим учесницима је био презентиран стручни реферат. Документ садржи прогнозу о томе да ће ове године ниво извоза руског наоружања превазићи показатеље из 2012. године и у новчаној противвредности износити најмање 15 милијарди долара.

По речима Игора Коротченка, производ број један у области извоза представљају ловци Су-30. Иако САД засад престижу РФ у укупном обиму испоруке ваздухопловне технике, руски ловци ни по чему не заостају за америчким, истиче Игор Коротченко:

- Су-30 је реално конкурентан. Производе се различите верзије – за Индију Су-30 МКИ, другим земљама испоручујемо друге модификације. Купују се МиГ, а бродску верзију МиГ-29КОБ посебно купује Индија. Друге верзије МиГ-29 купује низ земаља које немају тако велике војне амбиције као, рецимо, Индија и чија дужина територије не дозвољава коришћење ловаца далеког домета.

Даље по потражњи следи значајна номенклатура комплекса противваздушне одбране. Страним клијентима се традиционално свиђа и копнено наоружање руске производње, пре свега тенкови. Тако је Индија по уговору о лиценци већ склопила преко триста тенкова и даље их производи. Има и озбиљних проблема. На пример, за Русију је засад изгубљено тржиште оружја у Либији, у коју су се тренутно устремиле британске, италијанске и француске одбрамбене компаније. Такође, због смрти лидера Венецуеле Уга Чавеза, није јасна судбина руских уговора о оружју с овом земљом којој РФ испоручује хеликоптере, тенкове и артиљерију на млазни погон.

Ипак, тржиште оружја је изузетно мобилно, у различитим земљама се мењају владе, мењају се и приоритети у спољној политици. На пример, нико није очекивао да ће после толиких година боравка војске САД и њихових савезника у Ираку ова земља одједном с Русијом закључити велики пакет споразума о испоруци наоружања. Ових дана је министар иностраних послова Ирака Хошијар Зебари потврдио да ће уговор о испоруци руских ударних хеликоптера и зенитних комплекса Багдаду почети да се реализује до јуна. По прогнозама Центра за анализу светске трговине оружјем, Русија ће бар у наредних осам година сигурно сачувати друго место у општем обиму испоруке оружја, и неће га препустити ни Француској, ни Великој Британији, ни Кини.

Никита Сорокин,



  • Извор
  • Глас Русије, фото: РИА Новости/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Снаге Москве су ослободиле још неколико насеља у Донбасу, рекао је Сергеј Шојгу


Наводи западног Јерусалима изазвали су егзодус западног новца из важне хуманитарне агенције

Анџеј Дуда је признао да је о том питању разговарао са Вашингтоном


Блок предвођен САД понаша се као да је наступила „ратна психоза“, изјавио је шеф мађарске дипломатије Петер Сијарто

Енди Стоун је оптужен за „правдање тероризма“ у објави у којој брани одлуку компаније да ублажи правила о говору мржње



Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА