BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Синтеза знања две конструкторске компаније

Синтеза знања две конструкторске компаније
07.03.2013. год.

Руске компаније "Сухој" и "МиГ", које данас улазе у структуру Уједињених авио-конструктивних корпорација (УАК), направиће модернизовану јуришну беспилотну летелицу за потребе војске РФ, саопштио је новинарима председник УАК Михаил Погосјан. Заједнички потенцијали две водеће КК треба, на крају, да дају конкурентну машину са високим перформансама.

Надовезујући се на "Скат"

На авиосалону МАКС-2007, РСК "МиГ" је показао макету, у природној величини, јуришне беспилотне летелице "Скат". Она је намењена за извиђачке операције надземних циљева и њихово елиминисање прецизним оружјем.

Машина тежине 10 тона, направљена по шеми "летеће крило", у стању је да пређе растојање до 4 хиљаде миља, на максималној висини од 12.000 метара. Међутим, нестабилна финансијска ситуација и кадровски дефицит "МиГ"-а јако успорава даљи рад на пројекту. У овој фази су и почели разговори о потреби удруживања "Микојана" и "Сухоја" на изради овакве машине.

Каква ће на крају испасти заједничка беспилотна летилица, још увек је неизвестно. Али учешће "МиГ" и озбиљан рад на концепту "Скат", сугерише да пројекат "МиГ"-а чини основу пројекта.

Оваква машина може да буде веома важан елемент борбених снага руског Ратног ваздухопловства. Неприметни удари беспилотне летелице, способни да нападну мете одмах по откривању, могу бити корисни како у сукобима ниског интензитета тако и у великим војним дејствима. Данас, овакви апарати се праве у САД и Европској унији. Заостајање у овој области би могло негативно да утиче на одбрамбену способност Русије.

Не само за Ратно ваздухопловство?

У САД се данас тестирају беспилотне летелице Х-47В, намењене за поморску авијацију. С обзиром на улогу коју носачи авиона имају у америчкој војсци, новој палубној беспилотној летилици предстоји да постане једна од "звезда" борбене технике америчке морнарице. У Русији се тренутно конструише вишенаменски носач авиона. Представници команде Ратне морнарице су у више наврата саопштавали да се на палубама будућих носача авиона требају налазити и беспилотне летелице.

Имајући у виду величину потенцијалног "јуришника", која би требала бити креирана у оквиру концепта "Скат", вероватноћа конструкције палубне варијанте апарата је врло висока.

Када очекивати реализацију пројекта

Председник Уједињених авио-конструктивних корпорација Михаил Погосјан, рекао је да се израда налази у научно-истраживачком процесу. Уз стечено искуство и постојећу базу података, може се претпоставити да ће он трајати око две године, а затим ће отпочети израда. Имајући у виду заједнички капацитет две водеће руске авио-конструктивне компаније, можемо предвидети да ће руска ударна беспилотна летелица полетети 2017-18 године, а у масовној производњи би требала да се нађе до краја ове деценије.

Током овог периода, дизајнерски биро “Сухој”-а ће завршити главну фазу израде и тестирања Т-50 пете генерације ловца. То ће помоћи да се ослободе додатни људски ресурси, који могу бити укључени у израду беспилотне летелице.

Илија Крамник,



  • Извор
  • Глас Русије, фото: РИА Новости/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Законодавци ће ове суботе гласати о закону о помоћи, тврди Мајк Џонсон


Запад не може да обара руске ракете, изјавио је највиши дипломата ЕУ

Ко смо ми? Завичајно удружење "Хаџи Продан" основало је неколико е


У уторак 16. априла 2024. у Хотелу „Москва” у Београду, Михаил Звинчук — Рибар, један од оснивача познатог Телеграм канала „Рибар”, одржао је предавање на тему употребе Телеграм апликације...


Украјинци бирају \"мањак логичког размишљања\" уместо страшне стварности, упозорава лист


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА