BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Заједница србских општина: овлашћења или растварање?

06.03.2013. год.

Нова рунда преговора између Београда и Приштине завршена је без очигледних резултата. То не чуди: стране су прешле на разматрање најпринципијелнијег питања – о положају Срба у покрајини. Циљ Београда је да бар некако обједини политички и географски разједињено србско становништво у Заједницу србских општина, предвиђену резолуцијом Скупштине Србије.

Шеф министарског кабинета Ивица Дачић има пред собом тежак задатак: истовремено да испуни обавезе пред ЕУ, тачније да се спасе парелелних институција на Косову, укинувши органе власти Србије, а са друге да осигура посебан положај сународницима. Последње је немогуће без атрибута извршне власти, што би по Дачићу омогућило Заједници да формирају заједничку политику и да утичу на кадровске одлуке. Са своје стране, власти у Приштини се боје било ког помака у страну Републике Српске, другим речима, да ће Београд затражити за Србе на Косову исти равноправни статус који има РС у саставу Босне и Херцеговине. При томе косовске власти идеју Заједнице не одбацују, али по свему судећи, нису спремне да јој дају више овлашћења него, рецимо, Групи заштитника незбринутих животиња или Клубу поштовалаца Иве Андрића, тачније намеравају све да сведу на ниво, у најбољем случају, невладиних организација. Ипак србски политиколог Драган Јањић позива да се не ставља крст на могућност компромиса по том питању.

- Можемо да констатујемо да је остављен неки временски размак у коме је могуће усаглашавање ставова. Шта ће бити 20. марта - не знамо. Очекујем већи уплив Вашингтона у целу причу. Србија прижељкује да Вашингтон изврши јачи притисак на Приштину да би добила нешто више и да не би испало да Србија уствари само даје оно што се од ње тражи, а да заузврат не добија ништа. Вашингтон је савезник Приштине. Мислим да је за Београд једини начин да дође до компромиса-јесте да убеди некога да изврши притисак на Приштину. Легитимно је да србска страна то покушава.

Суштину уступака Приштини најбоље је објаснио председник Србије Томислав Николић у интервјуу највећем египатском листу Ал-Ахрам. Из изјаве шефа државе следи да резолуцијом (усвојеном у Скупштини) ми признајео Косово као специфичну територију, признајемо да има председника, владу, Устав, полицију, да ће ускоро бити армија, али на тој територији живи и србска заједница.

Управо она и пати због дејстава власти, сматра заменик председника Демократске странке Србије Слободан Самарџић.

- Влада Србије направила је велику грешку када је одлучила да мења постојеће структуре самоуправе на Косову. Она је донела платформу по којој тражи заједницу србских општина тј високи степен аутономије у оквиру независног Косова. Сада је реч о томе да ли ће режим у Приштини то да одобри или не. То је једна велика стратешка грешка, зато што 4 општине на северу Косова функционишу врло добро у оквиру система локалне самоуправе Србије. Шта више становници тих општина су задовољни тиме и не желе да мењају свој статус.

Када је влада Србије већ направила ову грешку, она је сада у неприлици да се бори за одређени високи степен аутономије коју Албанци очигледно неће да допусте. Они се држе Ахтисаријевог плана који има систем локалне самоуправе на целом Косову, где спадају и 4 општине, са могућношћу да оне ступају у одређене сарадничке или како се каже партнерске односе. То је заправо утапање србских општина у систем независног Косова. И Србија би са признњем независног Косова морала да призна и тај статус општинама. Значи, она се сада бори за виши степен аутономије који не може да добије и ушла је у једно слепо црево из кога не може да изађе.

У сваком случају како је упозорио потпредседник владе Србије Александар Вучић, идеалних вести поводом Косова неће бити. Остаје само да нагађамо о чему говори удатом тренутку најрационалнији политичар Србије: о датуму почетка преговора са ЕУ или о дијалогу Дачића и Тачија.

Тимур Блохин, Јована Вукотић,



  • Извор
  • Глас Русије/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Руски изасланик је позвао организацију да присили Кијев да се придржава међународних правила


Јуче се навршило четири године од када нас је напустио један од највећих савремених руских писаца Едуард Вениjаминович Савенко, познат као Лимонов.


Око операције коју Турци планирају против Курдистанске радничке партије у Ираку дешавају се веома интересантни догађаји. Након Ердоганове најаве да ће претња ПКК бити елиминисана током лета, Турска је...

Према речима Пољанског, захтев Русије је, како се и очекивало, изазвао бес представника западних земаља, за којих је та тема “крајње неугодна”


Владимир Путин је поново изабран за председника Русије, према званичним резултатима председничких избора у земљи, које је у понедељак објавила Централна изборна комисија (ЦИК).


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА