BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Европски дежаву

Европски дежаву
05.03.2013. год.

Петог марта 1933. године на парламентарним изборима у Немачкој нацистичкој партији земље пошло је за руком да постигне блистав резултат. Већину није добила, само 45%. Али то је био старт који је омогућио Адолфу Хитлеру да касније озбиљно промени ток светске историје. Данас политички распоред у европским парламентима све више подсећа на ситуацију од пре 80 година. Тамо се појављује све више ултрадесничарских странака на чије изјаве и акције мора да рачуна већ и већина.

На председничким и парламентарним изборима у земљама ЕУ партије десног усмерења испољавају високе резултате. Лидер Националног фронта Француске Марин Ле Пен у првом кругу председничких избора добила је 18% гласова. У Великој Британији Партија независности на локалним изборима сакупила је у просеку 14%. Грци су на превременим парламентарним изборима дали 7% гласова ултрадесничарској странци Златна зора.

Политички распоред у европским земљама, као у бившим републикама Совјетског Савеза, неки експерти већ пореде са Вајмарском републиком. За сада десне странке немају већину у европским парламентима, али могу да формирају коалиције и сопствене парламентарне групе. И све то, као и пре 80 година, дешава се на позадини економске кризе. Управо она је била узрок пораста радикалних расположења, сматра заменик директора Института за етнологију и антропологију РАН Владимир Зорин.

- Данас у таквим земљама као што је Француска, Финска, Аустрија, Грчка, десне и ултрадесничарске странке су извршиле колосални пробој. Њих подржава од 10 до 15% становништва у зависности од земље. Ови бирачи углавном су млади људи и најактивнији део друштва, говори потпредседник Центра за стратешке комуникације Дмитри Абзалов.

- Читав низ анкетирања показује да ниво европске кризе озбиљно расте, што се одражава у порасту политичких станака са најрадикалнијим испољавањима, при томе у читавом спектру. У многоме то је плод двоструких стандарда, двоструких прилаза питању осуде фашизма као таквог. На крају се бришу грнаице, а пре свега по питању подршке таквог правца, например у Украјини или балтичким републикама, озбиљно се проширила могућност уласка партија у парламент у истој тој Сверној Европи или Француској, што је било тешко замислити још пре 5 или 10 година.

Економска криза пружила је могућост странкама националистичког усмерења да добију озбиљну подршку од стране становништва. Она је постала и узрок краха мултикултуралности. До узајамног прожимања култура и традиција није дошло, и у први план је избио сукоб.

Талас нових идеја које су постале популарне почео је да брише појам фашизам. А низ политичара, који имају подршку на државном нивоу, спреман је да препише резултате Другог светског рата, сматра Владимир Зорин.

- Свет стоји на прагу нових геополитичких промена. То се тиче догађаја у Северној Африци, то се тиче арапског света. На многим местима није мирно. И ресурс национализма и фашизма, расизма покушавају да искористе за решавање савремених задатака. То је врло узнемирујућа чињеница и важна околност даље дестабилизације. Зато све снаге које стоје на позицији историјске истине, нормалног даљег развоја Европе па и целог света, треба да буду врло будне.

Владимир Зорин је уверен: не сме се допустити нова варзија историје која је у ствари стари одбачени ток историјских процеса.

Светлана Андрејева,



  • Извор
  • Глас Русије, фото: Stadtarchiv Ulm/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

И Техеран и западни Јерусалим умањили су значај овог догађаја


Министар спољних послова Украјине Дмитриј Кулеба изјавио је да је то порука коју је пренео америчком колеги Ентонију Блинкену

Кијеву је хитно потребан нови пакет помоћи САД или ће се вероватно сломити под притиском Русије, изјавио је Вилијам Бернс


Наводно је активирана противваздушна одбрана у неколико провинција Исламске Републике

Аргентина је поднела званичан захтев војном блоку предвођеном САД за статус „глобалног партнера“, изјавио је министар одбране Луис Петри


Данас је објављен писмени Коментар званичног представника руског министарства спољних послова Марије Захарове у вези са одобравањем у ПССЕ захтева Косова за чланство у Савету Европе. Коментар преносимо у...


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА