BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

АН-2 – велика будућност малог авиона

АН-2 – велика будућност малог авиона
05.03.2013. год.

Прве летове после модернизације извршио је легендарни руски Ан-2. У совјетско време авион се активно користио у пољопривреди, због чега су га прозвали „кукурузник“. Данас инжењери Сибирског научно-истраживачког института авијације (СибНИА) уместо застарелог совјетског мотора поставили су на двокрилац амерички турбопропелерски. Променила се и унутрашњост – постала је удобнија за превоз путника.

Њега називају аутоматом Калшњиков у авијацији. Исто тако је савршен, универзалан, мало тражи и виталан. Ан-2 је унет у Гинисову књигу рекорда као једини авион у свету који се производи дуже од 60 година. У СССР он је био незамењив на локалним авиолинијама за пребацивање намирница и поште, прскање усева, приликом спасилачких радова. До данас Ан-2 нема аналога у свету, рекао је за Глас Русије директор СибНИА Владимир Барсук.

- Предност авиона је у томе што он има најкраћу у свету дужину полетања и слетања. Ан-2 слеће на исте површине као и хеликоптер Ми-8. Ни један страни авион не може да слети на такав полигон. Раздаљина за полетање и слетање је од 50 до 80 метара. Најмања раздаљина код страних авиона исте класе износи 400-500 метара. Техничке могућности слетања на непипремљени терен код Ан-2 су такође веће.

У Русији је остало у погону око 2000 кукурузника. Много је повољније удахнути им нов живот него куповати технику сличне класе у иностранству. Већ су били покушаји да се купују половни двокрилци Цесна из 1965. године. Исто што и Ан-2. Испоставило се да то није само економски неоправдано, већ ствара и много тешкоћа приликом експлоатације, објашњава Владимир Барсук.

- 3,5 милиона долара кошта половна Цесна. А са савременом опремом око 4,5. Како би се модернизовао Ан-2 новим мотором, треба око 800 хиљада долара, то је 3-4 пута јефтиније. Осим тога, Цесна код нас не слеће на мале полигоне. Она мора да се чува у хангару, неће издржати сибирске мразеве.

Северни региони Русије са нестрпљењем очекују модернизовани Ан-2. за регионе где нема правих аеродрома, где не иду возови, овај авион је прави спас. приликом прављења нове верзије двокрилца рачунало се првобитно на руско тржиште. Ипак сада је стигло доста наруџбина из иностранства – Казахстана, Таџикистана, САД, Бразила. Посебно инересовање испољава Кина. тамо се полиценци производи аналог руског ветерана Y-5. Ипак кинеска страна је усмерена на стварање парка обновљених Анова, каже директор СибНИА:

- Кинези су били код нас. Ми смо са њима летели, све показали. Они су нам послали писмо да су заинтересовани за модернизацију 700 авиона, по сто летелица годишње.

За потражњу за Ан-2 у Сибиру се не брину. Главна тешкоћа је регулисати правна птиања за бившим партнером у њиховој производњи у доба СССР. Своја права тражи украјинска фабрика Антонова. Када се проблем реши, супер-Ан ће добити могућност комерцијалне експлоатације. СибИНА је сигуран: овај мали авиони има велику будућност.

Јелена Ковачић,



  • Извор
  • Глас Русије, фото: РИА Новости/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ


Динамика бојног поља значајно се променила у корист Русије, рекли су званичници Беле куће

Руске трупе су, након успеха у Очеретину, успеле да развију свој успех још даље. Јуришне групе Оружаних снага Русије из састава 15. моторизоване бригаде и батаљона специјалних с


Америчка помоћ неће бити довољна да заустави руске снаге, изјавио је Дмитриј Кулеба

Заменик министра одбране Тимур Иванов је годинама под сумњом, наводе медији


Председник Ебрахим Раиси упутио је оштро упозорење западном Јерусалиму


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА