BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Северни морски пут - златна жила за Русију

Северни морски пут - златна жила за Русију
01.03.2013. год.

Русија активно ради на развоју Арктика и најважнији корак у овом правцу би могао бити развој северног морксог пута. Реализација овог крупног пројекта одговара економским, политичким и војним интересима земље. Почетни кораци су већ предузети - ради се на изградњи три велика и моћна атомска ледоломца, који ће пратити трговачке бродове током читавог њиховог путовања.

За освајање Севера, у првом реду је неопходан пут, једногласно су изјавили експерти на конференцији „Нафта и Арктик“ у норвешком граду Ставангеру. Северни морски пут је златна жила Русије и важан је за све. Његове предности су јасне и очигледне. Северни морски пут значајно смањује трошкове. Оно што је можда још важније је чињеница да кретање овим путем искључује могућност напада на трговачке бродове од стране пирата, говори за „Глас Русије“ шеф Руске атомске флоте Вјачеслав Рукша:

- Две главне могућности, које постоје - то је спајање Тихог и Атлантског океана са крупним пројектима у вези са угљоводоницима. И друго - део транзитних путева за велике теретне бродове, можемо „попети“ на северни пут, уместо да иду око Африке. А прећи на сезонску употребу овог пута, то је већ следећи корак. Наши нови атомски ледоломци, ЛК-60 по први пут ће ломити лед дебљине 3 метра. Ова је карактеристика важна, зато што је на овом потезу, стари, многогодишњи лед преко 2 метра дебљине. Са појавом ових ледоломаца видећемо у пракси ефективност транзитне линије која је отворена за пут читаве године.

Русија је намерила да изгради 3 таква ледоломца, од којих сваки вреди око 1 милијарде долара. Према речима Вјачеслава Рукшија, први ће се појавити у децембру 2017.године, а следећи 2019.и 2021.године.

Како би развој Северног морског пута био ефикасан, неопходно је изградити не само ледоломце, већ и читаву инфраструктуру- модернизовати луке, спремати специјалисте за рад у сложеним арктичким условима- каже руководилац пројекта за међународне послове Руског државног универзитета нафте и гаса по имену Гупкина- Анатолиј Золотухин:

- Клима је веома нестабилна. Изненадни пад притиска изазива олује, урагане. Влажни и јаки ветрови наносе лед на бродове, који тада постају неоперативни, а то све узрокује опасност не само за посаду, већ и за сам брод. Мора се то имати у виду, морају се изградити путеви за евакуацију, одговарајуће базе, где би бродови могли да се заклоне. И неопходна је поларна авијација, која би стално надгледала шта се дешава, а не само метеоролошка служба. Мора постојати координација међу различитим секторима делатности. Нужна је припрема стручњака за рад на Арктику. Ако ми говоримо да је нафта са Арктика- енергетска будућност Русије, за то би се требало припремати.

Идеја Северног морског пута, као потенцијална алтернатива јужним морским маршрутама, појавила се још у 16.веку. У 20.веку, до распада СССР, та је транспортна магистрала билаактивно. Сада је дошло време да Русија обнови ову стратешку маршруту.

Маргарита Богатова,



  • Извор
  • Глас Русије, фото: РИА Новости/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Западне земље „сањају“ о брисању Русије каква она сада постоји, изјавио је председник


Муниција је коришћена против насељених центара, изјавио је амерички председник

Запад негује и подржава модерне нацисте подржавајући Украјину, изјавио је бивши руски председник


Дан велике победе над нацизмом обележен је свечано у Нишу полагањем венаца на споменик Совјетским војницима испред концентрационог логора Црвени Крст, уз звуке марша “Прощание Славянки» и извођење химни...

Си Ђинпинг је боравио у државној посети Србији 7. и 8. маја


Неки републиканци се наводно надају да ће одвратити међународни суд од издавања налога за хапшење израелског руководства


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА