BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Шесторка и Иран пристају на размену

Шесторка и Иран пристају на размену
28.02.2013. год.

Ублажавање актуелних санкција и одустајање од нових. Такав предлог дала је шесторка међународних посредника на преговорима са представницима Ирана. Наравно да се од Техерана очекује узвратни корак: одустајање од обогаћивања уранијума до 20%.
САД, њихови европски савезници и Израел сумњају да Иран под покрићем програма цивилне нуклеарне енергетике разрађује нуклеарно оружје. Техеран са своје стране изјављује да су његове разраде усмерене искључиво на решавање проблема снабдевања земље енергентима. И без обзира на дугогодишње санкције, како од стране СБ УН, тако и појединих држава, не намерава од програма да одустане, убеђен је експерт Института за Исток РАН Владимир Сажин.

- Иран неће одустати од свог нуклеарног програма ни под каквим условима, чак под бомбама. Шесторка инсистира на томе да у овом програму не остане никавих сумњивих моеманта, који могу да се разматрају као војне компоненте. Најважније што тражи шесторка од Ирана је отвореност, доступ инспектора МАГАТЕ свим објектима. Сада не треба говорити о томе да су учињени неки кораци – нико ништа није ни очекивао. Главни проблем се састоји у томе што међу странама нема поверења.

Ипак актуални састанак, мада и није означен гласним изјавама, показао је одређени прогрес у преговорима. На пример, раније су западни учесници преговора категорички инсистирали на потпуном одустајању Техерана од обогаћивања уранијума. Сада је реч о смањењу концентрације добијене супстанце. Секретар Вишег савета националне безбедности Ирана Саид Џалили већ је изјавио да је под тавким условима његова земља спремна на даљи дијалог. Сви треба да признају право Иранаца на обогаћивање уранијума, али до 20 или до 5%, то је већ друга ствар, појаснио је он.

Истовремено стиче се утисак да западни представници воде вишеслојну игру. Док су у Алма-Ати су говорили о ублажавању санкција, британски Дејли телеграф бацио је противницима иранске нуклеарне енергетике нову храну за размишљање. Он је објавио снимке са сателита који приказују пару изнад објекта у Араку. Управо тамо се налази реактор који ће бити уведен у рад почетком 2014. Размотривши снимке, западни експерти су решили да пара сведочи о производњи тешке воде, која је потребна за добијање плутинијума, а он се са своје стране може искористити за бојево пуњење. И ту је почело да се говори о неопоходности бомбардовања иранских објеката.

Али чак ако је у ствари реч о производњи плутонијума, што је мало вероватно, то не значи припреме за стварање бомбе, подвлачи директор Центра за политичка истраживања Владимир Јевсејев.

- Плутонијум се користи у гориву реактора на лаку воду, који производе струју. Зато као прво ти подаци су неједнозначни. Као друго, у Ирану нема производних капацитета за издвајање плутонијума из одрађеног нуклеарног горива. И са ове тачке гледитша чак покретање рактора на тешку воду у Араку не значи да Иран може реално да издваја управо оружани плутонијум. А тешка вода је оај процес који је потребан за рад реактора.

А шесторка и иранска делагација су у међувремену саставили план даљег рада. 17. марта у Истамбулу ће се састати експерти који ће размотрити техничке аспекте сарадње. Преговори у пуном саставу ће се наставити 5-6. априла опет у Алма-Ати.

Андреј Смирнов,



  • Извор
  • Глас Русије, фото: РИА Новости/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Америчка помоћ неће бити довољна да заустави руске снаге, изјавио је Дмитриј Кулеба


Заменик министра одбране Тимур Иванов је годинама под сумњом, наводе медији

Председник Ебрахим Раиси упутио је оштро упозорење западном Јерусалиму


Министар спољних послова Дмитро Кулеба објаснио је да украјински конзолати више неће служити борбеним мушкарцима који бораве у иностранству

Естонски министар унутрашњих послова Лаури Лаанеметс је раније такође предложио да се Руска православна црква означи као терористичка организација


Руски министар одбране Сергеј Шојгу поделио је најновије процене кијевских жртава на бојном пољу


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА