BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Да ли је метеорит донео нови облик живота?

Да ли је метеорит донео нови облик живота?
24.02.2013. год.

Научници су објавили прве резултате испитивања пронађених крхотина метеорита који је пао у Чељабинској области. Хемијска анализа је потврдила њихово неземаљско порекло.

У области језера Чебаркуљ научници су успели са прикупе око 50 малих – димензија неколико милиметара – фрагмената метеорита. Уз помоћ савремених супер осетљивих уређаја успели су да одреде тип небеског тела. Нема никакве сумње у то да је ово класичан камени метеорит, рекао је за „Глас Русије“ шеф експедиције Уралског федералног универзитета у вези с тражењем метеорита Виктор Гроховски:

- То је типични камени метеорит под називом „обични хондрит“. У њему се налазе стандардни минерали: оливин, пироксени, троилит, камасит. Односно, они недвосмислено указују на тип метеорита. Тако и разликујемо метеорит од неметеорита: на основу минерала који могу настати у космосу. На земљи не постоји оваква комбинација и структура.

Научници су демантовали и неке антинаучне гласине које су се појавиле на интернету. Између осталог, о томе да је заједно с метеоритом на Земљу долетео нови облик живота у виду бактерија или вируса. То није могуће, кажу стручњаци. Пронађене крхотине су потврдиле да су у чељабинском метеориту сва минерална једињења врло стабилна и да то није угљенички хондрит који може да садржи елементе органских једињења.

Наравно, за детаљно истраживање су потребни већи фрагменти. Један од њих је пао у језеро Чебаркуљ пробивши лед у пречнику од око осам метара. Истина, космичко тело засад није пронађено.

По речима заменика председника Комитета за метеорите РАН Михаила Назарова, проучавање метеорита се може упоредити с међупланетарним експедицијама. Чељабински метеорит ће нам помоћи да схватимо како је уређен свет, како је уређен Сунчев систем:

- Метеорити су настали у најранијим фазама формирања Сунчевог система, још пре планета, зато нам пружају информације о процесима који су се тамо дешавали.

Још једно питање, на које научници тек треба да дају одговор јесте: зашто метеорит тежак око 10.000 тона није забележила ниједна надземна станица за посматрање космоса. Откривен је тек на улазу у густе слојеве атмосфере. Ватрена кугла је јурила према Земљи брзином од око 30 километара у секунди, каже Михаил Назаров:

- У космосу није био забележен пошто је мали за астероидне размере. Ако га посматрамо приликом уласка у атмосферу треба имати у виду да се он кроз атмосферу где се добро види, појављује у облику болида – његов лет траје око пола минуте. У току овог времена можемо само да покушамо да предвидимо где може да падне, каква ће бити његова енергија. Али, практично је немогуће предузети било какве превентивне мере за евакуацију становништва.

У Чељабинској области се у међувремену наставља санација последица пада метеорита. Експлозивни талас је избио стакла на многим зградама. Без обзира на то што нико није погинуо у овом догађају преко хиљаду људи је рањено крхотинама. Око 40 људи још увек се налази у болници.

Министар за ванредне ситуације Русије Владимир Пучков сматра да ће случај с чељабинским метеоритом навести научнике на стварање технологија за праћење малих болида. Он такође чека предлоге научника за свођење на минимум утицаја метеоритских киша на градове.

Још једна последица пада метеорита: у друштву су се зачули предлози да се у школски програм врате предавања из астрономије. Како би људи од малих година могли да разумеју природу ванредних догађаја и да не верују у антинаучна нагађања.

Светлана Камликова,



  • Извор
  • Глас Русије, фото: РИА Новости/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Председник Ебрахим Раиси упутио је оштро упозорење западном Јерусалиму


Министар спољних послова Дмитро Кулеба објаснио је да украјински конзолати више неће служити борбеним мушкарцима који бораве у иностранству

Естонски министар унутрашњих послова Лаури Лаанеметс је раније такође предложио да се Руска православна црква означи као терористичка организација


Руски министар одбране Сергеј Шојгу поделио је најновије процене кијевских жртава на бојном пољу

Снаге Москве су ослободиле још неколико насеља у Донбасу, рекао је Сергеј Шојгу


Наводи западног Јерусалима изазвали су егзодус западног новца из важне хуманитарне агенције


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА