BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Нови изазови и стратешки задаци

Нови изазови и стратешки задаци
24.02.2013. год.

Арктик ће у скорије време постати арена сукоба стратешких интереса многих држава. Пограничне земље, које имају непосредан однос према датом региону, треба не само да буду спремне на овакав сценарио, већ и тесно да сарађују ради његовог спречавања. Стратегија развоја Арктичке зоне Русије до 2020. године важан је корак у датом правцу, сматрају експерти.

Стратегија коју је ове недеље утврдио председник Русије Владимир Путин, први је масовни пројекат ове врсте усвојен у читавом постсовјетском периоду. У документу су означени основни правци реализације националне политике у региону. То је и комплексни социјачно-економски развој, и осигурање еколошке безбедности, међународна сарадња, као и заштиа државних граница. Осим тога, по прогнозама научника, светске копнене резерве нафте и гаса ће бити исцрпљене већ у наредних 40 година, истиче директор Фонда за енергетски развој Сергеј Пикин:

- Арктик је Клондајк деценијама унапред. Убудуће, у суштини, сви енергетски ратови ће бити везани управо за арктички епиконтинентални појас. Зато сада треба укључивати не само руске компаније, већ и друге стране партнере у геолошко извиђање, иднустријсо освајање Арктика и то треба чинити што је могуће пре. Али треба схватати да је освајање самог епиконтиненталног појаса везано за еколошке проблеме. Зато развој Арктичке зоне треба да се одвија у оквиру јединствене стратегије, чему и одговара дати документ.

Ради се о томе што је у право у руском приобалном појасу концентрисано од 70% до 80% свих регионалних резерви нафте и гаса. Принципијелно важна је у вези са тим одлука да се формира резервни фонд налазишта у Арктичкој зони. То ће омогућити да се стабилизује ситуација на светским тржиштима. Зато што вишак понуда гура цене гаса надоле, што није погодно за земље које се баве извиђањем и експлатацијом ресурса. Али како би се то остварило, треба имати потпуну истражену базу, подвукао је Сергеј Пикин.

У скорије време започеће освајање налазишта нафте и гаса у приобалном појасу Баренцовог, Печорског и Карског мора, као и на полуострву Јамал и Гидан. Ипак индустријско освајање ресурса Арктика немогуће је без комплексног развоја инфраструктуре. Говори професор, доктор геолошко-минеролошких наука Игор Давиденко.

- Некада смо учествовали у пројекту аутомобилског трансконтиненталног пута, дуж којег смо хтели да направимо 50 нових градова. Са паралелном изградњом железничке пруге. Са проласком испод Беринговог мореуза, даље у Америку. Данас је очигледан успех пута на Јамал. Пројекат продужетка пута до Игарке већ је у плану. А надаље бисмо предложили да се пут продужи до Томтора, јединственог налазишта каквог више нема нигде осим код нас. Надаље на налазишта Јактуије, до Анадира. И самим тим решиће се проблем обалског уређења Северног поморског пута.

Управо Северни поморски пут треба да постане основа јединстеног саобраћајног система у руском Арктику, као и убудуће светске саобраћајне артерије, уверен је екпсерт Института за државу и право РАН Василиј Гуцуљак и објашњава: узимајући у обзир еколошке последице, све више воденог простора се открива испод леда. И у перспективи може се говорити о правом бродарству, чак на неким деловима без коришћења ледоломаца.

Има и других перспектива. Данас је врло неповољна ситуација са пиратеријом. Власници бродова траже алтернативне маршруте. И у том смислу Северни поморски пут поседује озбиљан потенцијал.

Сви означени здаци треба да буду решени до 2015. године. Друга етапа стратегије, до 2020. године, посвећена је осигурању међународно-правног релулисања спољне границе приобалног појаса Русије. Реч је о припајању региона чија је величина отприлике једнака 10% територије земље.

Плина Черница,



  • Извор
  • Глас Русије, фото: РИА Новости/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Кијеву је хитно потребан нови пакет помоћи САД или ће се вероватно сломити под притиском Русије, изјавио је Вилијам Бернс


Наводно је активирана противваздушна одбрана у неколико провинција Исламске Републике

Аргентина је поднела званичан захтев војном блоку предвођеном САД за статус „глобалног партнера“, изјавио је министар одбране Луис Петри


Данас је објављен писмени Коментар званичног представника руског министарства спољних послова Марије Захарове у вези са одобравањем у ПССЕ захтева Косова за чланство у Савету Европе. Коментар преносимо у...

Кијевске снаге се боре да обуздају Русе због кашњења стране помоћи и недостатка особља, наводи се у новинама


Неуспех Запада да обезбеди довољно оружја и новца једини је разлог зашто Украјина трпи неуспехе, тврди председник


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА