BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Како ће одговорити наука на претње из космоса?

23.02.2013. год.

Пад метеорита у Чељабинску је подстакао светску науку да ствара нове системе за упозорење на претње из космоса. САД намеравају да поставе на Земљи и у космосу неколико комплекса за посматрање. У Русији, близу Казања, (главни град Татарстана) ће бити постављен нови јединствени телескоп „Мегатортор“, који може да прати мање и брзе космичке објекте.

После пролетања астероида над руским Чељабинском, чуло се много критика на рачун научника, јер нису упозорили на његово приближавање. Човечанство се показало неспособно да предвиди космичку претњу. То је натерало неколико држава да убрзају разраду разних система за посматрање. Сједињене Државе намеравају да лансирају у космос нови телескоп, да инсталирају на орбити мрежу сателита за праћење и да организују систем за посматрање. Он ће бити постављен на Хавајима.

У Русији се планира постављање алтернативног пројекта – телескоп „Мегатортор“. Директор Астрономске обсерваторије „Енгелгарт“ Јуриј Нефедјев је изјавио да ће нови инструмент истовремено и уз помоћу девет објектива пратити збивања тако да ни један космички објекат не може остати непримећен:

- Ствар је у томе да једноканални инструмент обухвата само део видљиве небеске полусфере. А, уз помоћ деветоканалног телескопа ћемо моћи да обухватимо сву полусферу. То значи да нећемо пропустити ни један процес који се брзо одвија. Пошто ћемо истовремено посматрати цео небески свод, онда ћемо све процесе који се брзо одвијају обавезно регистровати.

Међутим, највећа ефективност ових инструмената је могућа само ако се сви они обједине у глобалну посматрачку мрежу. У то је уверен директор Звенигородске обсерваторије Сергеј Барабанов. Научник сматра да је инсталирање „Мегатортора“ један од неопходних услова учешћа наше земље у међународној сарадњи за заштиту од астероида:

- Систем откривања астероида постоји у Америци, Европи, постоје међународне организације. Кина поседује свој властити систем откривања. Русија планира да уђе у тај систем, али ми нећемо бити равноправни, ако не будемо имали свој потенцијал за праћење. Зато ми данас свим снагама радимо на томе да створимо тај потенцијал, тј. да направимо своје телескопе.

Уз то, борба са астероидима се не завршава само његовим посматрањем. Сада научници раде на томе како да се утиче на астероиде: од њиховог уништавања до промене орбите, рекао је Јуриј Нефедјев:

- Још увек се води дискусија. Постоји неколико начина како да се уништи астероид или да се онемогући да падне на нашу Земљу. Први начин: експлозија астероида уз помоћ нуклеарног пуњења или на други начин. Овај сценарио се сада не разматра, јер разбијени астероид, такође, може направити велике непријатности на Земљи. Други сценарио: уз опасни астероид стаје космички апарат који својом привлачном силом мења његову орбиту у другом правцу од Земље, и астероид пролази мимо нашег „пристаништа“.

Нефедјев је додао да савремена наука за сада није у стању да реализује ове пројекте. Зато је данас најважнији задатак – направити систем који ће својевремено обавестити становништво о евентуалној опасности с неба.

Григориј Миленин,



  • Извор
  • Глас Русије, фото: ЕПА/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Министар спољних послова Украјине Дмитриј Кулеба изјавио је да је то порука коју је пренео америчком колеги Ентонију Блинкену


Кијеву је хитно потребан нови пакет помоћи САД или ће се вероватно сломити под притиском Русије, изјавио је Вилијам Бернс

Наводно је активирана противваздушна одбрана у неколико провинција Исламске Републике


Аргентина је поднела званичан захтев војном блоку предвођеном САД за статус „глобалног партнера“, изјавио је министар одбране Луис Петри

Данас је објављен писмени Коментар званичног представника руског министарства спољних послова Марије Захарове у вези са одобравањем у ПССЕ захтева Косова за чланство у Савету Европе. Коментар преносимо у...


Кијевске снаге се боре да обуздају Русе због кашњења стране помоћи и недостатка особља, наводи се у новинама


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА