BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Србско-руске везе на примеру града Трстеник

Србско-руске везе на примеру града Трстеник
20.02.2013. год.

Дан виноградара који се одржава у фебруару, и у чијој организацији је учествовало Друштво србско-руског пријатељства Пуковник Рајевски у граду Трстеник, био је упечатљив догађај у животу малог србског града. Он се прочуо међу становницима и гостима Трстеника. И желели бисмо да детаљније испричамо о делатности Друштва.
О његовим циљевима и задацима говори председник организације Марина Вучковић.

- Циљ друштва је неговање традиционалних духовних, културних и научних видова сарадње између србског и руског народа. Ми полазимо од духовне, историјске, цивилизацијске и културне везе базиране на истородној словенској припадности, православљу и блискости језика. Наше друштво састоји из руских сународника и представника Србије. У друштву има дванаест представника руских сународника, а остали су Срби, који благонклоно гледају на Русију. Они нама веома помажу у нашем раду. Старамо се да обједињујемо и наше сународнике из бившег Совјетског Савеза. У нашем друштву има и Белоруса, и Украјинаца, и неки чланови из Казахстана. И старамо се да они не забораве свој рођени језик и своју културу. Сад се спремамо покладе, у чему учествују и србска деца.

Друштво србско-руског пријатељства у Трстенику названо је участ пуковника Рајевског, који је 1876. године погинуо за време битке у близини суседног града Алексинца. Друштво поштује сећање на руског официра, говори Марина Вучковић.

- Сваку годину, 2. септембра, ми одржавамо успомену на пуковника Рајевског. Сад у селу Каонику учествујемо заједно са општином Каоник у оформљењу собе-музеја пуковника Рајевског. Ми смо ступили у контакт са потомцима пуковника Рајевског који живе у Београду. И они су нама ставили фотокопије писама и слика. И то ми користимо на нашим изложбама, где веома кратко, недељу дана, Трстеничани могу да се упознају са историјом и животом пуковника Рајевског.

У нашем разговору Марина Вучковић је истакла и научну страну делатности друштва. Измђеу осталог било је речи о књизи Врњачки Руси (Руска емиграција у граду Врњачка Бања), у којој се између осталог садрже и подаци о Русима у Трстенику.

- Није пуно истраживања показано у тој књизи. Један од чланова нашег удружења, доктор историјских наука Јелена Шпирић радила је на истраживању на територији Трстеника. Она је нашла да је први руски инжењер помагао и учествовао у отварању електродистрибуције града Трстеник. Руске монахиње биле су у манастиру Љубостиње. Један руски монах је четири године радио на рестаурацији ризничке цркве. О овом руском свештенику ми смо сакупили доста материјала, и у јуну-месецу у сарадњи са Руским Домом у Београду спремамо изложбу у Трстенику. На територији Трстеника за време рата погинуо је седам руских војника. Сад смо та имена дали у Руски Дом да видимо да ли живи још њихова родбина да би знали где су сахрањени ти војници.

За време постојања друштва његови чланови су успели да ојачају и економске везе са Русијом. По речима Марине Вучковић, важан састанак одржан је још у октобру прошле године.

- 15. октобра прошле године ми смо позвали две делегације из града Власиха Московске области и из града Аксај Ростовске области. Они су се одазвали на наш позив. Тема је била међународни однос између србског и руског народа на културном и економском нивоу. Нима се веома свидело код нас. Ми смо њима показали однос Србије према Русији. У тој посети је био потписан меморандум о сарадњи између наших градова. Договорили смо се да град Аксај предостави територију на којој Трстеник може да направи хладњачу да би могли извозити воће и поврће из нашег региона. А ми смо углавном пољопривредни крај. Договорено је и о сарадњи између две школе о размени деца и о размени књига. Делегације су донеле велику количину руских књига, које су поклониле Трстеничкој библиотеци. У мају-месецу планирамо да посетимо град Аксај и град Власиху, а после ћемо да видимо што они нама могу да предлажу. На новембар-месец планирамо да они опет дође код нас и да потпишемо братимљење између наших градова.

Тако постепено друштво србско-руског пријатељства јача економске, научне и културне везе између Србије и Русије. Са своје стране желимо им успеха!

Григориј Соколов,



  • Извор
  • Глас Русије, © Коллаж: «Голос России»/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Сукоб би могао да одвуче Европу „у понор“, упозорио је мађарски премијер


И Техеран и западни Јерусалим умањили су значај овог догађаја

Министар спољних послова Украјине Дмитриј Кулеба изјавио је да је то порука коју је пренео америчком колеги Ентонију Блинкену


Кијеву је хитно потребан нови пакет помоћи САД или ће се вероватно сломити под притиском Русије, изјавио је Вилијам Бернс

Наводно је активирана противваздушна одбрана у неколико провинција Исламске Републике


Аргентина је поднела званичан захтев војном блоку предвођеном САД за статус „глобалног партнера“, изјавио је министар одбране Луис Петри


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА