BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Александар Вучић: У Берлин по датум

Александар Вучић: У Берлин по датум
20.02.2013. год.

Први потпредседник владе, министар одбране Србије Александар Вучић креће у тродневну посету Немачкој, у очекиању сложених преговора и у нади да ће чути добре вести поводом датума почетка дијалога о ступању у ЕУ.

На памет пада једна каритактура где је врло добро представљена суштина актуелне европске хијерархије у виду кокошињца. На врху седи Немачка, на палици која је степен ниже – Велика Британија и Француска. Трећи ниво заузимају „осредњи“. Четврти државе окореле у дуговима, на пример Грчка и Шпанија. У заградама да приметимо да упознати са особинама кокошјег уређења света могу да замисле какво је хигијенско стање оних који седе на дну. Али то није суштина. Ко руководи Европом добро схвата и Александар Вучић, који је још у септембру говорио да је развој Србије немогућ без сарадње са Немачком, без обзира на услове које Берлин поставља Београду.

Од свих србских лидера Вучић лети у престоницу Немчаке најлакша срца, а ево и зашто. Сада се најпопуларнији политичар Србије бави стварима које не могу да не радују обичне грађане: склапа са перспективним земљама као што су Русија и УАЕ споразуме у одбрамбеној сфери, који наговештавају држави профит и радна места, а такође се бори против корупције. И када је у понедељак Вучић изјавио да у немачкој штампи више нема негативности на рачун Србије, био је у праву, у крајњој линији поводом своје делатности. У Србији се борба против корупције сада дешава не само на нивоу разговора, већ је праћена и први конкретним корацима. Раније србски министри нису чак ни омињали имена тајкуна које је читава земља знала по имену. Србски тајкуни су били зао дух политике Београда, тако је недавно писало издање Франкуфуртер Алгемајне Цајтунг, карактеришући рад Александара Вучића, бившег радикала, који је радикализовао свој курс на Европу.

Ипак Вучић је опрезан. Мислим да би било тешка вест за нас да од датума нема ништа, рекао је у понедељак први потпредседник владе. Из његових речи следи да он једнставно не зна како се грађанима може објаснити такав неуспех. Али чини се да је Вучић у праву у свом евроцентризму само делимично. Ако се узму у озбир подаци социјалних анкетирања, који сведоче о сталном паду подршке ЕУ у Србији, он ће морати да објашњава ситуацију чак ни половини грађана. Мишљење србског политиколога, главног уредника издања Нова спрска политичка мисао Ђорђа Вукадиновића:

- Мислим да је то у приличној мери исфорсирана и лажна дилема, да је то нешто, што више потреса срспку владајућу елиту, него обичне грађане. Рекао бих да је то покушај претварања у питање “Бити или не бити”. Истовремено се друго питање, које је важније за сваку нормалну државу, а то је питање суверенитета, гура у други или чак трећи или четврти план. Под тепих се гурају крупни, болни, понижавајући уступци. Мислим да таква политика просто позива и мами друге спољнополитичке партнере Србије да наставе са притисцима и уценама.

Ниша коју је заузео, и то успешно, Вучић, омогућила му је да не учествује у превлачењу јоргана косовског проблема, којим се доследно баве председник и премијер земље. Сада говори узгед: водимо озбиљан дијалог са Приштином, учествујемо у преговорима цивилизовано и разумно. Ипак разговор о Косову у Берлину спрски политичар неће моћи да избегне.

И чак ако Вучић на састанку са Меркел одједном чује жељено да (а још се не зна да ли ће бити тог сусрета), све ће се решити 28. јуна, када Савет ЕУ донесе одлуку о датуму почетка преговора са Србијом. Ако се то не деси у јуну, вероватно ће Београд морати да чека још годину дана, зато што ће у септембру протећи избори у Немачкој, после којих расположења поводом проширења у земљи могу да се промене. И не треба заборавити речи Улрике Луначек, известиоца Европског парламента о Косову, која је навела као неопходни услов укидање србских институција  на северу Косова. О томе слушамо и из Берлина одавно, то ће чути вероватно и Вучић. Као можда и то да (опет речи Луначек) нико неће узети у ЕУ други Кипар, земљу са нејасним границама.

Једино можда да подупре доњи ниво кокошињца, о којем смо говорили на самом почетку материјала?

Тимур Блохин,



  • Извор
  • Глас Русије, © Коллаж: «Голос России»/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

И Техеран и западни Јерусалим умањили су значај овог догађаја


Министар спољних послова Украјине Дмитриј Кулеба изјавио је да је то порука коју је пренео америчком колеги Ентонију Блинкену

Кијеву је хитно потребан нови пакет помоћи САД или ће се вероватно сломити под притиском Русије, изјавио је Вилијам Бернс


Наводно је активирана противваздушна одбрана у неколико провинција Исламске Републике

Аргентина је поднела званичан захтев војном блоку предвођеном САД за статус „глобалног партнера“, изјавио је министар одбране Луис Петри


Данас је објављен писмени Коментар званичног представника руског министарства спољних послова Марије Захарове у вези са одобравањем у ПССЕ захтева Косова за чланство у Савету Европе. Коментар преносимо у...


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА